FOTO Obří "superbouře" Sandy míří na USA! Statisíce lidí prachají do bezpečí

New York - Rozsáhlé území od velkoměst na východním pobřeží až po Velká jezera na severu USA si za svůj cíl vybral mamutí hurikán Sandy, který se má v těchto dnech nad severoamerickým kontinentem spojit se zimními bouřemi přicházejícími ze severu. Vedení americké meteorologické služby má pro obyvatele východní třetiny USA jednoduchý vzkaz: Berte hurikán vážně a kliďte se mu z cesty. Čekají se záplavy, výpadky proudu, poničené budovy, metrové závěje.

Až 50 milionů lidí ohrozí hurikán Sandy, který se řítí na východní pobřeží USA. Podle odborníků to může být nejhorší "superbouře", která kdy USA zasáhla.

Předpovědi meteorologů varují, že Sandy udeří dnes v noci místního času (v úterý nad ránem SEČ) na pobřeží státu New Jersey, zřejmě v blízkosti známého hráčského letoviska Atlantic City. Město začalo s evakuací už během víkendu, do vnitrozemí se podle agentury AP uchýlilo na 30.000 jeho obyvatel. Nejvíce postiženy by měly být oblasti na severu New Jersey a rovněž město New York a ostrov Long Island. Nejhorší scénáře počítají s tím, že víc než třímetrová vlna zatopí území s 20 miliony obyvatel.

Předpovědi synoptiků uvádějí, že v New Yorku voda zaplaví části jižního Manhattanu a tunely metra a naruší dodávky elektřiny. "Čas k řečnění už vypršel, je zapotřebí jednat," vyzval dnes spoluobčany šéf Federálního úřadu pro mimořádné situace Craig Fugate. Statisíce lidí už uposlechly jeho výzvy a odjíždějí do bezpečnějších míst ve vnitrozemí. Jen z níže položených oblastí New Yorku má odejít 375.000 lidí.

Hurikán Sandy, který již zabil 66 osob v karibské oblasti, má nad pevninou ještě zesílit. V současné době se jeho střed nachází asi 650 kilometrů jihovýchodně od New Yorku. Až dorazí zhruba do poloviny atlantického pobřeží USA, obrátí se podle předpovědí na západ a zaútočí na pevninu. K tomuto obratu by mělo dojít právě v oblasti státu New Jersey.

Podle analytiků americké společnosti CoreLogic Sandy bezprostředně ohrožuje majetky nejméně 284.000 amerických rodin v hodnotě 88 miliard dolarů. Už dnes je podle energetiků bez proudu 14.000 amerických domácností. Provoz zastavila ropná rafinerie ve městě Linden (stát New Jersey), další tři produkci výrazně omezily.

Guvernér Christie: Neblbněte a vypadněte!

Newyorská radnice důrazně vyzvala obyvatele k evakuaci. "Pokud neodejdete, ohrožujete nejen svůj vlastní život, ale i životy těch, kdo vás budou zachraňovat," upozornil obyvatele největšího amerického města starosta Michael Bloomberg. Guvernér státu New Jersey Chris Christie, známý svým přímočarým vystupováním, byl méně uctivý: "Nebuďte hloupí a vypadněte," vzkázal spoluobčanům.

Ve Washingtonu i jinde byly ode dneška uzavřeny státní úřady, ve službě jsou jen týmy spojené se zajišťováním bezpečnosti v zemi. Stejný osud postihl školy, divadla, obchody a další provozy. Statisíce obyvatel v nejohroženějších místech byly vyzvány k evakuaci a ostatní k maximální opatrnosti. Ochromena začala být letecká a další doprava. Mobilizovány byly tisíce policistů a záchranářů.

V New Yorku a Filadelfii se zastavil provoz metra, železniční společnost Amtrak postupně ruší spoje na severovýchodním pobřeží. Letecké společnosti dnes zrušily 7600 vnitrozemských a mezinárodních letů, které měly začínat či končit na východě USA. V Bostonu, Washingtonu a Baltimoru se neučí.

Uzavřena byla i newyorská burza. "Vznikající nebezpečné podmínky v důsledku hurikánu Sandy příliš ztíží zajištění bezpečnosti našich lidí a pracovišť, přičemž tato bezpečnost musí být naší prioritou," vysvětlil operátor burzy. Socha svobody, která měla být dnes znovu otevřena po ročních opravách, bude návštěvníkům přístupná až později.

Mezi obyvateli se začaly objevovat i známky paniky. "Jsem nervózní. Je to největší bouře, jaká kdy zasáhla naše město," cituje agentura Reuters osmadvacetiletou absolventku univerzity Lizzie Elstonovou z New Yorku.

Americký prezident Barack Obama krátce před prezidentskými volbami, ve kterých bude 6. listopadu usilovat o druhý mandát, v neděli ujistil, že situaci bedlivě sleduje, a slíbil obyvatelům veškerou pomoc.

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

Související:

Právě se děje

reklama