Sandy pustoší USA: Škoda půjde do miliard. Panuje chaos, New Yorské metro je pod vodou

New York - Nejméně 17 mrtvých po sobě zatím zanechala superbouře Sandy, která se po útoku na východní pobřeží USA přesouvá do hloubi amerického vnitrozemí. Rozběsněný živel dnes zaplavil pobřežní oblasti až čtyřmetrovými vlnami, statisíce domácností se ocitly bez proudu a milion lidí se musel na pokyn úřadů uchýlit do bezpečnějších míst. Dopad bouře je o to horší, že nejtíživěji zasáhla nejobydlenější oblasti Spojených států, hlavně město New York.

Superbouře Sandy naplno zasáhla USA

SLEDUJETE ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ!


Zdroj. YouTube

Aktuální webová kamera z New Yorku

Největší město USA se dnes probudilo do rána plného chaosu a zkázy. Velké části Manhattanu jsou bez proudu, voda zaplavila tunely, hlavní silnice, stanice metra a elektrické systémy, které napájejí burzu na Wall Street. Prezident Barack Obama vyhlásil New York a ostrov Long Island za místo mimořádné pohromy, což regionu umožňuje čerpat pomoc z federálních fondů.
Mořská voda zalila na dolním Manhattanu konstrukční jámu v místě bývalého Světového obchodního střediska, které v roce 2001 zničil útok teroristů. Zvlášť bolestně bylo zasaženo newyorské metro. Škody způsobené podzemní dráze jsou největší za celou dobu jejího víc než stoletého fungování, řekl novinářům šéf městského dopravního podniku Joseph Lhota.
Bouře zatím zabila 17 lidí, z toho pět v New Yorku a po třech v New Jersey a Pensylvánii. Tři z obětí jsou děti, nejmladšímu bylo osm let.

Sandy nyní míří na západ státu Pensylvánie, kde se podle meteorologů zřejmě ve středu kolem poledne SEČ prudce otočí směrem na sever do západních okresů státu New York. Nyní se střed hurikánu nachází asi 200 kilometrů západně od Filadelfie.

Síla větru slábne a dostala se pod sto kilometrů za hodinu. Bouře přesto i v příštích dnech přinese obyvatelům východu USA prudké deště a způsobí místní záplavy. Varování před silným větrem bylo kvůli hurikánu Sandy vyhlášeno na obrovském území od Floridy až po jihovýchod Kanady.

U obce Moonachie, která leží na severu státu New Jersey jen několik kilometrů západně od horního Manhattanu, se dnes protrhla zátopová hráz a zaplavila tři menší města vlnou vysokou půldruhého metru. Protipovodňová hráz měla místní obce chránit v případě rozvodnění nedaleké řeky Hackensack.

Podle místní policie byly obce Moonachie, Little Ferry a Carlstadt "zdevastovány", lidské oběti si ale voda nevyžádala. Podle informací na sociálních sítích bylo z postižených míst evakuováno několik tisíc lidí.

Obyvatele centra New Yorku už v noci děsily exploze transformátorů způsobené postupující vodou. Bez proudu je nyní ve městě odhadem 670.000 domácností. Některé místní nemocnice musely kvůli výpadkům proudu evakuovat stovky pacientů. Uzavřen byl tunel Holland spojující Manhattan pod řekou Hudson s New Jersey, doprava se zastavila i na hlavních mostech přes East River.

Newyorské sídlo OSN, stojící na pravém břehu řeky, dnes zrušilo veškerý diplomatický program. Burza na Wall Street, která má své sídlo na jihu Manhattanu, nefunguje kvůli počasí už druhým dnem, což se naposledy stalo při větrné smršti v roce 1888.

Podle hasičských zpráv publikovaných na Twitteru zachvátil rozsáhlý požár čtvrť rodinných domků v pobřežní části newyorské čtvrti Queens zvané Breezy Point. V plamenech bylo na padesát domů.

V hráčském středisku Atlantic City v New Jersey, které přijalo jako první nápor zuřivého živlu, voda strhla část populární dřevěné rampy pro pěší, která lemuje místní pobřeží. Podle informací na sociálních sítích je bez elektřiny asi čtvrtina obyvatel státu New Jersey.

Záchranářům se nepodařilo odvrátit zkázu repliky slavné lodi Bounty, která v 60. letech sloužila jako dekorace neméně slavného filmu o námořnické vzpouře. Loď, která se pohybovala na moři nedaleko pobřeží Severní Karolíny, podlehla náporu bouře a potopila se. Z patnácti členů posádky se podařilo zachránit třináct lidí, jeden námořník zahynul a kapitán lodi je nezvěstný.

Neobvyklou nabídku pomoci dostali dnes postižení Američané z Pákistánu. Háfiz Sajíd, vůdce teroristické organizace Džamáatut davá, chce do USA poslat své muže spolu se zásilkou léků a potravin. Sajíd, na jehož hlavu vypsal letos Washington odměnu ve výši deseti milionů dolarů, považuje pomoc postiženým Američanům za "náboženskou povinnost danou islámem".Zdroj: YouTube

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Nemocnice na Aljašce nezvládají nápor covidových pacientů

23.09.2021 11:55 Vedení amerického státu Aljaška se ve středu rozhodlo vyhlásit krizový režim ve všech tamních…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Související:

Právě se děje

reklama