6. leden byl vyvrcholením šíření dezinformací o volbách

Události 6. ledna, kdy dav příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa napadl Kapitol, byly vyvrcholením mnohaměsíčního šíření nepravdivých a zavádějících tvrzení o listopadových volbách ve Spojených státech.

Dezinformace byly prakticky výhradně domácího původu a šířily se napříč digitálními platformami, kde je propagovaly především kanály nakloněné šéfovi Bílého domu včetně jeho samotného. Takové jsou závěry rozsáhlé zprávy o amerických volbách roku 2020, kterou tento týden publikoval tým předních akademiků a analytiků v oboru nových médií.

Studie je hlavním výstupem projektu Election Integrity Partnership (EIP), který vznikl před loňskými volbami s cílem mapovat dezinformace o jejich průběhu, popsat mechanismy jejich šíření a také sdílet jasné informace uvádějící věci na pravou míru. Iniciativa stála na pracovnících Stanfordovy a Washingtonské univerzity, dále výzkumných ústavů Graphika a Atlantická rada. Zároveň spolupracovala s federální vládou i platformami.

"6. ledna 2021 vtrhl do Kapitolu Spojených států ozbrojený dav ve snaze zabránit certifikaci toho, co označovali za 'podvodné volby'. Mnozí Američané byli šokovaní, nemuseli však být. Povstání ze 6. ledna bylo vyvrcholením měsíce trvajícího šíření úmyslných a neúmyslných dezinformací na internetu, které podkopávalo důvěru ve volby roku 2020," uvádí EIP v předmluvě své studie.

Ta na téměř 300 stránkách rozebírá, jak se zrodila a rozšířila "velká lež" o zmanipulovaných volbách, s níž se podle průzkumů na začátku roku ztotožňovala jasná většina Trumpových voličů. Někdejší prezident ji soustavně propagoval na twitteru i ve vystoupeních před kamerami a odmítl uznat, že prohrál v regulérním souboji.

Už před listopadovým hlasováním se hovořilo o tom, že dezinformace kolem voleb budou tentokrát převážně domácího původu, a nová analýza potvrzuje, že role zahraničních aktérů byla v tomto směru minimální. Nejvíce podle ní k šíření nepodložených tvrzení přispěly kanály patřící známým médiím či osobnostem včetně politiků. "Byť tu a tam vyvstaly nepravdivé narativy i na politické levici, téměř všechny z nejvýznamnějších účtů, které je šířily opakovaně... patřily konzervativním nebo protrumpovským jedincům a organizacím," stojí ve studii.

Podle autorů se dezinformační motivy šířily zároveň na různých platformách a to jak směrem od neznámých uživatelů k těm vlivnějším, tak opačně, neboli "shora dolů". Mnohokrát byl prý k vidění cyklus, v němž známí hráči propagovali příspěvky obyčejných voličů, které mohly vycházet i z upřímných obav nebo nepochopení systému, a využívali je k budování širších příběhů o systematických volebních podvodech.

"V jistých internetových bublinách tento proces, vývoj od incidentu k narativu, ke konspirační teorii, nakonec vytvořil obecně uznávanou skutečnost, protože se tam objevovalo velmi málo obsahu z druhé strany," popsala při středeční prezentaci zprávy akademička ze Stanfordovy univerzity Renée DiRestaová.

Jako příklad toho, jakým způsobem udávali tón lídři Trumpova tábora, je zase uváděno přijetí hesla "zastavte krádež", které se rychle stalo pokřikem republikánských voličů a zaznívalo i 6. ledna v Kapitolu. Jeho šíření se mohlo po volbách jevit jako spontánní, s heslem nicméně přišel už před lety Trumpův spolupracovník Roger Stone, načež si jej na podzim začali osvojovat osobnosti konzervativní scény.

Sdružení EIP během svého působení analyzovalo stovky "informačních událostí", které se odehrávaly na facebooku, twitteru, instagramu nebo platformách YouTube a TikTok. Také zmapovalo pravidla přijatá různými sociálními sítěmi v souvislosti s volbami a přišlo s doporučeními pro technologické firmy i úřady.

Nové shrnutí loňských voleb vyzdvihl například někdejší šéf federální agentury pro kyberbezpečnost Chris Krebs nebo šéf bezpečnostních operací ve Facebooku Nathaniel Gleicher. "Tohle je od EIP výborná analýza... Obzvláště oceňuji jejich apel na srozumitelnost a konzistentnost v pravidlech platforem, vlády i zákonodárců," napsal Gleicher na twitteru.

Analytici dávají jasně najevo, že platformy jako facebook a twitter nebyly příčinou dezinformační smrště kolem voleb v USA, jisté výhrady proti jejich počínání ale vyjádřili. Jako nedostatečná například hodnotili pravidla webu YouTube, který podle nich v šíření nepravdivých a zavádějících informací sehrál "prominentní roli". "Bylo to takové místo, kde se dezinformace schovávaly, aby mohly být později znovu mobilizovány," řekla ve středu Kate Starbirdová z Washingtonské univerzity.

YouTube se proti závěrům ohradil a mimo jiné naznačoval, že mohou být částečně dané celkovou popularitou platformy. "Naše komunitní zásady jsou zhruba na stejné úrovni s těmi v jiných společnostech," sdělil webu Platformer mluvčí Farshad Shadloo.

Související

Více souvisejících

Volby USA Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 34 minutami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Otevírací doba obchodů o Velikonocích. Zatím není třeba s nákupem spěchat

Lidé ve čtvrtek naposledy v tomto týdnu vyrazili do práce, zítra začíná čtyřdenní velikonoční volno. To je orámované dvěma státními svátky, při nichž jsou v Česku někdy ze zákona zavřené obchody. Dnes ale ještě není třeba s nákupem spěchat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy