NASA slibuje: Asteroid Zemi za týden mine! Věříte ji?

Washington - Asteroid velký skoro jako polovina fotbalového hřiště proletí okolo Země 15. února, ale žádná srážka nehrozí. Ujistil o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír. Ke stejnému závěru mimo jiné dospěli i čeští astronomové.

Přidejte svůj názor 1 komentář

371
doporučujeme

Planetka o průměru 45 metrů, váze 135.000 tun a jménu 2012 DA14 se Zemi nejvíce přiblíží - až na 27.700 kilometrů, desetině cesty ze Země na Měsíc - 15. února ve 20:24 SEČ, kdy přeletí nad pobřežím Sumatry rychlostí 7,8 kilometrů za vteřinu.

"V průměru se asteroid této velikosti do takové blízkosti Země dostává každých 40 let. Srážka s naší planetou hrozí každých 1200 let," upřesnil specialista na objekty nacházející se blízko Země Donald Yeomans během telefonické konference. Jakkoli blízkost asteroidu k Zemi bude podle odborníka pozoruhodně malá, dokonce menší než některých geostacionárních družic, "známe jeho dráhu natolik dobře, že můžeme dospět k závěru, že nehrozí srážka se Zemí".

Při dalším průletu, v roce 2046, stejná planetka podle agentury AFP mine Zemi už ve vzdálenosti skoro miliardy kilometrů. 15. února však bude viditelná i amatérskými teleskopy z východní Evropy, Austrálie a Asie v podobě zářící tečky sunoucí se noční oblohou.

Pokud by asteroid této velikosti dopadl na Zemi, další expert NASA Lindsey Johnson se domnívá, že by způsobil škody srovnatelné s pádem "tunguského meteoritu" v roce 1908 v neobydlené části Sibiře, kde zničil les v okruhu 20 kilometrů; údajně i jeho průlet byl pozorován na české obloze. Tim Spahr z Harvardovy univerzity odhadl, že náraz by odpovídal výbuchu bomby o síle 2,4 megatun, což by stačilo k devastaci rozlehlé oblasti, ale nezpůsobilo by světovou pohromu. I na vyhlazení dinasaurů byl podle Spahra zapotřebí asteroid o průměru deseti kilometrů.

K obdobným závěrům dospěli i experti z České astronomické společnost, snad s drobným rozdílem, že těleso bude pozorovatelné i malými dalekohledy a nejblíže k Zemi bude planetka ve 20:26 SEČ. V té době se bude lidem jevit nejjasněji, bude jen o málo slabší než hvězdy viditelné pouhým okem. Jen několik minut po svém nejjasnějším průchodu pak doputuje asteroid nad střední Evropu, vyjde na východě společně se souhvězdím Panny. V té době však nastane její zatmění a pozorovat ji bude možné až ve 20:48.

V době, kdy bude těleso kolem Země procházet, však nezpůsobí vůbec nic. "Asteroid nezmění přílivy. Nezpůsobí výbuch sopky, ba nebude mít sebemenší vliv ani na počasí," uvedl ředitel rokycanské hvězdárny Karel Halíř.

"Ještě před deseti lety bychom nedokázali planetku 2012 DA14 odhalit," uvedl Lindsey Johnson o pokroku posledních let. V sousedství naší planety se však prý nachází okolo půl milionu podobných objektů, které je obtížné vystopovat. Zatím jsou vědci s to v blízkosti planety odhalit 95 procent asteroidů o průměru jednoho kilometru a více.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zatápí pod kotlem. Přes twitter opět zaútočil na kongresmanky

16.07.2019 21:23 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes dalšími tweety pokračoval v urážkách čtyř členek Sněmovny…

USA si připomínají 50. výročí startu lodi Apollo 11

16.07.2019 17:44 Spojené státy dnes slaví 50. výročí startu kosmické lodi Apollo 11, která dopravila první…

Přes milion lidí chce odkrýt tajemství Oblasti 51. Armáda vydala drsné…

16.07.2019 15:32 Tajemnou oblast 51, kde má americká vláda skrývat důkazy o existenci mimozemšťanů, zřejmě hodlá…

Paradox. Ve světě dramaticky roste počet hladovějících i obézních, varuje…

16.07.2019 13:02 Svět trápí hlad a paradoxně také obezita, uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama