NASA slibuje: Asteroid Zemi za týden mine! Věříte ji?

Washington - Asteroid velký skoro jako polovina fotbalového hřiště proletí okolo Země 15. února, ale žádná srážka nehrozí. Ujistil o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír. Ke stejnému závěru mimo jiné dospěli i čeští astronomové.

371
doporučujeme

Planetka o průměru 45 metrů, váze 135.000 tun a jménu 2012 DA14 se Zemi nejvíce přiblíží - až na 27.700 kilometrů, desetině cesty ze Země na Měsíc - 15. února ve 20:24 SEČ, kdy přeletí nad pobřežím Sumatry rychlostí 7,8 kilometrů za vteřinu.

"V průměru se asteroid této velikosti do takové blízkosti Země dostává každých 40 let. Srážka s naší planetou hrozí každých 1200 let," upřesnil specialista na objekty nacházející se blízko Země Donald Yeomans během telefonické konference. Jakkoli blízkost asteroidu k Zemi bude podle odborníka pozoruhodně malá, dokonce menší než některých geostacionárních družic, "známe jeho dráhu natolik dobře, že můžeme dospět k závěru, že nehrozí srážka se Zemí".

Při dalším průletu, v roce 2046, stejná planetka podle agentury AFP mine Zemi už ve vzdálenosti skoro miliardy kilometrů. 15. února však bude viditelná i amatérskými teleskopy z východní Evropy, Austrálie a Asie v podobě zářící tečky sunoucí se noční oblohou.

Pokud by asteroid této velikosti dopadl na Zemi, další expert NASA Lindsey Johnson se domnívá, že by způsobil škody srovnatelné s pádem "tunguského meteoritu" v roce 1908 v neobydlené části Sibiře, kde zničil les v okruhu 20 kilometrů; údajně i jeho průlet byl pozorován na české obloze. Tim Spahr z Harvardovy univerzity odhadl, že náraz by odpovídal výbuchu bomby o síle 2,4 megatun, což by stačilo k devastaci rozlehlé oblasti, ale nezpůsobilo by světovou pohromu. I na vyhlazení dinasaurů byl podle Spahra zapotřebí asteroid o průměru deseti kilometrů.

K obdobným závěrům dospěli i experti z České astronomické společnost, snad s drobným rozdílem, že těleso bude pozorovatelné i malými dalekohledy a nejblíže k Zemi bude planetka ve 20:26 SEČ. V té době se bude lidem jevit nejjasněji, bude jen o málo slabší než hvězdy viditelné pouhým okem. Jen několik minut po svém nejjasnějším průchodu pak doputuje asteroid nad střední Evropu, vyjde na východě společně se souhvězdím Panny. V té době však nastane její zatmění a pozorovat ji bude možné až ve 20:48.

V době, kdy bude těleso kolem Země procházet, však nezpůsobí vůbec nic. "Asteroid nezmění přílivy. Nezpůsobí výbuch sopky, ba nebude mít sebemenší vliv ani na počasí," uvedl ředitel rokycanské hvězdárny Karel Halíř.

"Ještě před deseti lety bychom nedokázali planetku 2012 DA14 odhalit," uvedl Lindsey Johnson o pokroku posledních let. V sousedství naší planety se však prý nachází okolo půl milionu podobných objektů, které je obtížné vystopovat. Zatím jsou vědci s to v blízkosti planety odhalit 95 procent asteroidů o průměru jednoho kilometru a více.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod, řekl ministr USA. Ke kritikům…

12.08.2020 10:32 Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod o to, kdo bude první, důležité je ujistit se, že je látka…

Nebezpečná konspirační teorie QAnon má na facebooku miliony fanoušků, jsou…

12.08.2020 09:05 Facebookové stránky a skupiny propagující konspirační teorii QAnon už dohromady nasbíraly nejméně…

Brazílie má opět přes 50 tisíc nových případů koronaviru, výrazně stoupl…

12.08.2020 07:45 V Brazílii prudce stoupl počet nových případů koronaviru, když jich za uplynulý den zdravotníci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama