Obama slíbil tvrdost vůči KLDR, Abe zase klid ve sporech s Čínou

Washington - Americký prezident Barack Obama slíbil dnes ve Washingtonu při setkání s japonským premiérem Šinzóem Abem, že jejich země budou s náležitou tvrdostí reagovat na provokace Severní Koreje, která minulý týden podnikla pokusný jaderný výbuch. Tuto zkoušku tehdy Obama odsoudil.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Obama, který Abeho přijal v pověstné Oválné pracovně, na společné tiskové konferenci sdělil, že USA i Japonsko sdílejí stejný názor na potřebu rozhodného postoje a tvrdých reakcí na chování KLDR.

Abe, který je označován některými agenturami za nacionalistu, zase slíbil, že ve sporech, které jeho země vede o ostrovy v Tichém oceánu s Čínou, bude zachovávat klid.

Japonský premiér však dnes také prohlásil, že čínské územní nároky na ostrovy spravované Japonskem Tokio nebude tolerovat. "Nemůžeme jen tak tolerovat něčí opovrhování, ať v současnosti nebo v budoucnu. Žádná země se nesmí mýlit nebo nás podceňovat, pokud jde o pevnost našeho odhodlání," prohlásil Abe několik hodin po setkání s Obamou a jen týden poté, co čínské lodě naposledy pronikly do japonských teritoriálních vod.

Abeho cesta do USA je podle agentury AFP příležitostí posílit vztahy mezi oběma zeměmi v době, kdy Japonsko čelí diplomaticko-vojenským výzvám ve vztazích s KLDR a Čínou.

Zatímco KLDR znervózňuje svět svými jadernými a raketovými ambicemi, Čína zase teritoriálními nároky v mořích, jež omývají její břehy a přes které by se chtěla dostat do stovky kilometrů vzdálenějších oblastí bohatých na ryby a nerostné suroviny. Naráží tím ale na odpor zejména ostrovních zemí, kromě Japonska například Tchaj-wanu nebo Filipín.

Ve Východočínském moři vede Peking s Tokiem dlouhodobý územní spor o ostrůvky nazývané Japonci Senkaku a Číňany Ťiao-jü.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump musí hledat dál. Shanahan nechce pokračovat jako ministr obrany

18.06.2019 19:27 Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan nechce tento rezort trvale převzít, nebude tedy…

Mexický prezident López si přeje referendum o svém setrvání. Za dva roky

18.06.2019 18:58 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který je v úřadu od loňského prosince, oznámil…

USA investují závratnou částku do ukrajinské armády

18.06.2019 18:31 Spojené státy poskytnou Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 250 milionů dolarů (5,7 miliardy korun),…

Vyhrotí se spor o cla? Trump se dočkal, setká se se Si Ťin-Pchingem

18.06.2019 17:19 Americký prezident Donald Trump se příští týden na okraj summitu velkých ekonomik G20 v Japonsku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama