Obama slíbil tvrdost vůči KLDR, Abe zase klid ve sporech s Čínou

Washington - Americký prezident Barack Obama slíbil dnes ve Washingtonu při setkání s japonským premiérem Šinzóem Abem, že jejich země budou s náležitou tvrdostí reagovat na provokace Severní Koreje, která minulý týden podnikla pokusný jaderný výbuch. Tuto zkoušku tehdy Obama odsoudil.

Přidejte svůj názor

371

Obama, který Abeho přijal v pověstné Oválné pracovně, na společné tiskové konferenci sdělil, že USA i Japonsko sdílejí stejný názor na potřebu rozhodného postoje a tvrdých reakcí na chování KLDR.

Abe, který je označován některými agenturami za nacionalistu, zase slíbil, že ve sporech, které jeho země vede o ostrovy v Tichém oceánu s Čínou, bude zachovávat klid.

Japonský premiér však dnes také prohlásil, že čínské územní nároky na ostrovy spravované Japonskem Tokio nebude tolerovat. "Nemůžeme jen tak tolerovat něčí opovrhování, ať v současnosti nebo v budoucnu. Žádná země se nesmí mýlit nebo nás podceňovat, pokud jde o pevnost našeho odhodlání," prohlásil Abe několik hodin po setkání s Obamou a jen týden poté, co čínské lodě naposledy pronikly do japonských teritoriálních vod.

Abeho cesta do USA je podle agentury AFP příležitostí posílit vztahy mezi oběma zeměmi v době, kdy Japonsko čelí diplomaticko-vojenským výzvám ve vztazích s KLDR a Čínou.

Zatímco KLDR znervózňuje svět svými jadernými a raketovými ambicemi, Čína zase teritoriálními nároky v mořích, jež omývají její břehy a přes které by se chtěla dostat do stovky kilometrů vzdálenějších oblastí bohatých na ryby a nerostné suroviny. Naráží tím ale na odpor zejména ostrovních zemí, kromě Japonska například Tchaj-wanu nebo Filipín.

Ve Východočínském moři vede Peking s Tokiem dlouhodobý územní spor o ostrůvky nazývané Japonci Senkaku a Číňany Ťiao-jü.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakety jsou k ničemu? Nová zbraň americké armády si s nimi hravě poradí

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Americké námořnictvo oznámilo, že přikročí k testování nového protiraketového systému obrany, který…

Trump se chce setkat s vůdcem KLDR Kimem na konci února

18.01.2019 21:51 Americký prezident Donald Trump se chce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem sejít koncem února,…

Zeď nefunguje. Do USA se podhrabalo 376 migrantů

18.01.2019 21:12 Do Spojených států se z Mexika pod hraniční zdí podhrabalo 376 žadatelů o azyl, z nichž skoro 200…

Pompeo se sešel se severokorejským vyjednávačem, míří za Trumpem

18.01.2019 19:04 Ministerstvo zahraničí Spojených států označilo za přínosnou dnešní schůzku amerického šéfa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama