OSN požaduje vyšetření zločinů CIA z Bushovy éry

New York - USA mají zveřejnit tajné dokumenty týkající se porušování lidských práv ze strany CIA během vlády prezidenta G. W. Bushe. Vyzval je k tomu vyšetřovatel OSN. Doufá, že informace v dokumentech povedou k obžalování veřejných činitelů, kteří vydali rozkazy k porušování zákonů. Informuje server rt.com.

371
doporučujeme

Materiály o aktivitách CIA zahrnující mučení a tajné věznění osob podezřelých z terorismu zůstávají utajené. Ačkoliv Obamova administrativa tyto "rozšířené vyšetřovací metody"  veřejně odsoudila, nikdo z agentů ani politických představitelů nebyl kvůli porušování lidských práv stíhán. Šéf žalobců amerického ministerstva spravedlnosti Eric Holder již dříve prohlásil, že nebude trestán nikdo, kdo "jednal v dobré víře" a řídil se tajnými směrnicemi vydanými Bushovou administrativou.

Podle vyšetřovatele OSN Bena Emmersona Spojené státy chrání utajováním dokumentů pachatele těchto zločinů. Obecně se předpokládá, že CIA v rámci protiteroristického tažení zřídila po celém světě síť tajných věznic, kde držela bez jakéhokoliv právního rámce podezřelé osoby. Ty se snažila přimět k výpovědím za pomoci mučení zahrnujícím tzv. waterboarding, odpírání spánku a dalších metod porušujících lidská práva.

Věznice označovaná jako "černá místa" byla v mnoha zemích světa. Ví se o Maroku, Polsku, Rumunsku či Thajsku. Dalších 49 států poskytlo svůj vzdušný prostor a letiště pro transporty zadržených. Mezi podezřelými z tohoto jednání je i Česká republika.

Témata: OSN | CIA | USA
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama