Marný boj proti zbraním v USA: Prodej závratně roste, učitelé smí nosit zbraň!

Denver - V úterý začne ve Spojených státech proces s Jamesem Holmesem, který čelí obvinění, že loni v kině v Denveru postřílel 12 lidí. Jeho oběti tvoří jen malou část z přibližně 11.000 lidí, kteří jsou v USA každoročně usmrceni stiskem spouště.

Ilustrační foto
doporučujeme

Celkový počet střelných zbraní v rukou amerických občanů se odhaduje na 270 milionů. Spojené státy s pěti procenty obyvatel planety (přibližně 315 milionů) tak podle Úřadu OSN proti drogám a zločinu mají 30 až 50 procent světových zbraní vlastněných civilisty. Na každých sto lidí v USA připadá 88,8 zbraně. Země, kde je právo držet zbraně zakotveno přímo v ústavě, tak vévodí všem žebříčkům. Na dalších místech po USA jsou v počtu držení zbraní Jemen, Švýcarsko a Finsko.

Každý rok se přitom v USA prodají další miliony střelných zbraní. Kolik jich přesně je, není možné spočítat. Nikdo totiž nevede přesnou statistiku.

S Obamovou administrativou a obavami, že omezí dostupnost střelných zbraní, se v posledních letech pojí výrazný vzestup jejich prodeje. Zatímco v posledním roce úřadování předchozího prezidenta George Bushe mladšího bylo žádostí o prověrku kolem 12,7 milionu, v prvním roce Obamovy vlády jich úřady registrovaly již více než 14 milionů.

Agentura Reuters připomněla, že Obama v minulosti řekl, že podporuje obnovu zákazu prodeje útočných zbraní. Během své kampaně před loňskými listopadovými prezidentskými volbami se ale k problematice kontroly zbraní přímo nevyjadřoval.

Obama sice v lednu přišel s 23 opatřeními, k nimž nepotřeboval souhlas zákonodárců. Všechny zásadnější změny na národní úrovni však musí odsouhlasit Kongres a ten, jak známo, jen pod vlivem silné zbrojařské lobby.

Jsou to právě široce medializované hromadné tragédie, po nichž je možné sledovat zdánlivě paradoxní obrázek, kdy prudce stoupá množství prodaných zbraní.

Učitelé a školní zřízenci v americkém státě Jižní Dakota mohou od něděle dokonce ve třídách nosit zbraně. Guvernér státu Dennis Daugaard podepsal příslušný zákon zhruba tři měsíce po masakru v základní škole ve městě Newtown v Connecticutu, kde šílený střelec zabil 20 dětí a šest dospělých.

Informoval o tom list New York Times. Dodal, že Jižní Dakota je prvním z 50 amerických států, který takovýto zákon přijal. Zákonodárci Jižní Dakoty svým krokem podle agentury DPA v zásadě poslechli radu americké zbrojařské loby, která po masakru v Newtownu vyzvala k zavedení ozbrojených strážců na všech amerických školách.

Témata: USA | Barack Obama | zbraně
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama