Falklanďané jsou squatteři, šokovala prezidentka Argentiny. Spor neutichá!

Buenos Aires - Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová označila referendum na sporných Falklandských ostrovech za frašku. Falklanďané jsou podle ní squatteři.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Teď je důležité hlavně to, jaké stanovisko k tomuto fraškovitému referendu zaujmou Spojené státy," řekla Fernándezová. Falklanďané jsou podle ní "squatteři, kteří hlasují o tom, jestli budou dále nelegálně obývat budovu", napsal na webu britský deník The Telegraph.

Spojené státy jsou v britsko-argentinském sporu neutrální. "Uznáváme de facto britskou správu, ale nemáme žádné stanovisko k požadavkům ohledně svrchovanosti," sdělila v úterý mluvčí Bílého domu Victoria Nulandová.

Podle Argentiny nemá referendum právní základ a mezinárodní společenství ho neuzná. Prezidentka Fernándezová zastává názor, že vůle obyvatel nemá patřičnou váhu, když jde o řešení mezistátního teritoriálního sporu.

Skoro 99 procent obyvatel Falkland se ve včerejším referendu přihlásilo k Velké Británii.

Výsledek 98,8 procenta je ještě přesvědčivější, než očekávali i největší místní optimisté. Ještě důležitější je volební účast, která dosáhla 92 procent.

To znamená, že pouze tři obyvatelé Falkland hlasovali v referendu proti setrvání ostrovů pod britskou nadvládou. Ostatních více než 1500 hlasujících se vyjádřilo pro.

„Je to neskutečné, je to úžasná zpráva. Tohle je vzkaz světu: Podívejte se, to jsme my, Falklanďané, a tohle si přejeme," neskrývá dojetí původem Chilan Alex Olmedo, který na ostrovech žije 22 let.

Falklanďané ovšem nejsou jen hrdí, ale také škodolibí. Na pouliční party na oslavu referenda pouštějí nejrůznější verze slavné písně Don´t Cry for Me, Argentina neboli Neplač pro mě, Argentino. Text umějí téměř všichni nazpaměť, informuje server rozhlas.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama