Tragický omyl při transplantaci: Pacientovo tělo napadla zákeřná nemoc!

Maryland – Začátkem března zemřel v marylandské nemocnici pacient, který podlehl vzteklině. Následné testy potvrdili, že se smrtelnou nemocí nakazil při transplantaci, píše britský list Telegraph.

Ilustrační foto
doporučujeme

Americké centrum pro prevenci a kontrolu nemocí zjistilo, že se jednalo o velmi vzácný typ vztekliny, který mají mývalové. Dárce s Floridy zemřel z jiných důvodů, a lékaři proto neměli důvod dělat testy na tak neobvyklé onemocnění. Orgány pacienta byly jednoduše rozeslány do nemocnic v Marylandu, Illinois, Georgia a Florida.

Ostatní tři pacienti, kterým byl dán orgán od zemřelého na Floridě jsou sledováni a jsou jim podávány speciální léky. Mývalí vzteklina má dělší inkubační dobu než běžný typ této nemoci, proto se dá očekávat, že se s podáváním léků nezačalo pozdě.

Americké centrum pro kontrolu nemocí sice celé události lituje, ale prohlašuje, že výhody transplantace orgánů stále převažují nad možnými riziky. „Všichni dárci orgánů jsou testovány na infekční choroby, hlavně na HIV a žloutenku," píše se ve stanovisku centra. „Pokud není evidentní podezření na vzteklinu, laboratoře testy na toto onemocnění nedělají. Je to také z toho důvodu, že se na výsledky testu na vzteklinu musí čekat poměrně dlouho, zatímco orgán je třeba transplatovat prakticky okamžitě."

Vzteklina je velmi nebezpečné a v současné době stále neléčitelné virové onemocnění, které způsobuje akutní encefalitidu, tedy zánět mozkové tkáně. Na celém světě zemře každý rok asi padesát pět tisíc lidí na její následky, většina obětí je z oblasti venkovské Afriky a Asie, kde je menší proočkování domácích zvířat a zároveň špatná dostupnost k očkování nakažených.

Je to typická zoonóza, tedy onemocnění přenášené zvířaty, kdy člověk se nejčastěji nakazí slinou nakaženého zvířete při těsném kontaktu jako je kousnutí nebo škrábnutí, ale vzácně jsou možné i jiné způsoby přenosu. Přenašeči jsou pouze teplokrevná zvířata, téměř výlučně savci, u ptáků je výskyt pouze vzácný.

V České republice je nejvýznamnějším přenašečem liška, dále pak psi, kočky, netopýři či jezevci, v jiných oblastech světa i skot, mývalové, kojoti nebo hyeny.

Vzteklina je smrtelná téměř ve stech procentech případů, pokud není ihned po nakažení podáno očkování, doplňuje server vitalion.cz.

 

Témata: USA | transplantace | nemocnice
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama