Šokojící obvinění: Americké vězení je jako středověká mučírna

Guantánamo - Hladovka v americké věznici Guantánamo, kde jsou bez soudu zadržovány osoby podezřelé z terorismu, se stupňuje. Trvá již 40 dní a účastní se jí stovka vězňů. Podle jejich právních zástupců jde o poslední pokus upozornit na nelidské podmínky panující v zařízení, které je prý americkým ekvivalentem ke středověkým mučírnám. Informuje server rt.com.

371
doporučujeme

Americké úřady dlouhou dobu popíraly, že hladovka probíhá, případně se snažily její rozsah zlehčovat. Experti se však nyní začínají obávat o zdraví protestujících vězňů. Vše odstartovalo zabavení osobních věcí zadržovaným a zneuctění jejich koránů americkými strážemi.

Antropolog Mark Mason, který se zabývá faktory lidského utrpení tvrdí, že podmínky na Guantánamu jsou velmi tvrdé. Vězni jsou podle dostupných zpráv soustavně ponižováni. Musí se například svléknout donaha, načež jsou zavřeni do chladné místnosti, kde jsou nuceni bez hnutí stát celé hodiny. Podle vědce se jedná o evidentní psychický teror.

Bývalý vězeň z Guantánama, Murat Kurnaz, tvrdí, že mučení bylo na denním pořádku. Mělo především zadržované přimět, aby podepsali příslušné dokumenty. Pokud odmítli, následovalo nové kolo tortury. Sám prý dostával především elektrošoky a byl podrobován tzv. watetboardingu. Kurnaz dokonce uvádí, že na základně jsou zadržovány i děti ve věku 9-12 let. Vzhledem ke kusým informacím není možné obvinění ověřit.

Guantánamo je americká vojenská základna na Kubě, kterou Spojené státy využívají již 12 let pro zadržování podezřelých z terorismu. Jelikož se nachází mimo území USA, neplatí na ní americká legislativa. To umožňuje osoby dlouhá léta věznit bez soudu, obvinění a vystavovat je "zostřeným výslechovým metodám". V současnosti se zde nachází 166 vězňů. Barack Obama již ve své první volební kampani slíbil Guantánamo uzavřít. Nestalo se tak.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama