Rakovina kůže na vzestupu! Vrátí se do ulic dámy se slunečníky?

New York - Když venku praží slunce a krém s ochranným faktorem není po ruce, udělejte to tak, jako dámy v minulosti - sáhněte po deštníku či slunečníku, který vám zajistí stín, radí američtí vědci.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle studie, kterou zveřejnil časopis JAMA Dermatology, jakýkoli neprotržený deštník dokáže zablokovat za slunečného dne až tři čtvrtiny ultrafialového záření (UV). Černé deštníky si vedou ještě lépe a blokují přinejmenším 90 procent paprsků, napsala dnes agentura Reuters.

"Deštníky zablokovaly 77 až 99 procent UV záření," uvedla Suephy Chenová s kolegy z Emoryho univerzity v Atlantě. Její tým vyšel ze skutečnosti, že slunečníky a deštníky stále používají ženy v mnoha částech Asie, aby si zajistily stín - například v Číně je v létě nosí až 45 procent žen. Vědci se proto rozhodli ověřit, jak dobře běžné deštníky dokážou ochránit před UV zářením. Posbírali 23 funkčních deštníků, tedy bez trhlin v látce, a za slunečného dne měřili záření přímo pod tkaninou deštíku a pak u nosu člověka, který ho držel.

Ultrafialová část (UV) slunečního spektra je potřebná k přeměně vitaminu D v kůži v jeho aktivní formu.

Přirozené (sluneční) i umělé UV záření však může na kůži vyvolat celou řadu nežádoucích účinků. Akutně může způsobovat solární dermatitidu (popálení), které se projeví zarudnutím a pálením kůže, závažněji i otokem a puchýři. 

Dlouhodobé působení UV záření může na kůži vyvolat i chronické změny, které již mohou být do jisté míry nevratné - aktinické stárnutí kůže ("photoageing") a narušení imunitních reakcí, které se může spolupodílet na rozvoji rakoviny kůže. Aktinické stárnutí není jen prosté urychlení na věku závislých a ke stárnutí vedoucích poruch, ale dochází zde k nepravidelnostem v pigmentaci, rohovění, vyskytuje se záplava vrásek, žlutavá, suchá, "kožená" kůže s různými benigními, ale i zhoubnými novotvary.

Nejvážnější zdravotní dopad účinku UV záření na kůži představují kožní zhoubné nádory. Tzv. aktinické keratózy představují plošné rohové novotvary, které mohou být předstupněm pro vznik basaliomu a spinaliomu. Zatímco basaliom roste destruktivně v místě vzniku, spinaliom již metastazuje i do vnitřních orgánů. Oba zmíněné nádory jsou závislé na celoživotní expozici UV záření a objevují se většinou až ve stáří. Naproti tomu melanom, nádor z pigmentotvorných buněk, může vznikat na kůži po celý život (vyjímečně i v dětství), a to spíše na základě akutních solárních popálení až do puchýřů, informuje server melanoma.cz.

Loading...
Témata: rakovina | Slunce
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilec držel 37 lidí jako rukojmí, policie ho zastřelila

20.08.2019 19:47 Brazilec dnes v Riu de Janeiro unesl autobus s 37 cestujícími, které držel jako rukojmí. Policie…

V USA zadrželi muže, který chtěl ve čtvrtek vystřílet kostel

20.08.2019 19:11 Americká policie dnes v Indianapolisu zadržela muže, který plánoval masové vraždění v kostele města…

Čtyřhodinové drama v Riu: Muž unesl autobus a držel 37 rukojmí. Policie ho…

20.08.2019 18:32 Brazilec dnes v Riu de Janeiro unesl autobus s 37 cestujícími, které držel jako rukojmí. Policie…

V USA zadrželi šílence. Chtěl vystřílet kostel a podříznout duchovního

20.08.2019 18:21 Americká policie dnes v Indianapolisu zadržela muže, který plánoval masové vraždění v kostele města…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama