USA čekají na verdikt století: Povolí soud sňatky gayů a lesbiček?

Washington - Americký Nejvyšší soud v úterý zahájí první jednání o homosexuálních manželstvích, které může mít dalekosáhlé dopady na otázku, jež dlouhá léta příkře rozdělovala americkou společnost. Posuzování dvojice případů proto patří k nejsledovanějším za poslední léta.

Ilustrační foto

První případ, o němž bude devítka soudců rokovat, se týká ústavnosti kalifornského "návrhu 8", podle něhož může manželství uzavřít pouze muž a žena. Zastánci návrhu, který Kaliforňané v roce 2008 těsně schválili v referendu, tvrdí, že návrh podporuje zájmy státu, jenž by o takových otázkách měl rozhodovat. Oponenti jej považují za diskriminující. Požadují nejen, aby ho soud zrušil, ale také, aby povolil manželství osob stejného pohlaví v celých Spojených státech.

Ve druhém případě jde o to, zda může vláda odmítnout výplatu dávek manželům stejného pohlaví, aniž by tím porušila ústavní záruku rovnosti. Podle federálního zákona na ochranu manželství z roku 1996 mohou totiž takovou finanční podporu pobírat pouze heterosexuální páry. Homosexuálové tak přicházejí například o podporu po úmrtí partnera i jiné výhody.

Sociální otázky jsou v USA z velké části v jurisdikci států, a proto by zásah do jejich pravomocí byl vnímán velmi citelně. Není tak divu, že současné jednání vyvolává srovnání s dobou před 40 lety, kdy Nejvyšší soud ve slavném případu Roe versus Wade povolil interrupce, i když ve většině amerických států tehdy byly nelegální. Názory na potraty jsou dodnes v USA značně odlišné.

V současnosti umožňuje manželství homosexuálů, která jsou na federální úrovni zakázána, devět amerických států a distrikt hlavního města Washingtonu. Dalších osm států umožňuje uzavřít registrované partnerství, které dvojici na státní úrovni dává prakticky stejná práva jako manželství. Většina ze zbylých států svazek osob stejného pohlaví explicitně zakazuje a manželství definuje jako spojení muže a ženy.

Homosexuálům se dostává podpory z různých stran. Ke své orientaci se přihlásil slavný moderátor CNN Anderson Cooper, zájmy homosexuálů začal teprve nedávno hájit jejich dlouholetý odpůrce, republikánský senátor Rob Portman. "Došel jsem k přesvědčení, že pokud jsou dva lidé připraveni přijmout doživotní závazek milovat a starat se o druhého, vláda by jim neměla odpírat příležitost vzít se," napsal v novinách. Stalo se tak poté, co se mu jeho syn svěřil, že je gay. S informací přišel web České televize.

Názor změnila i bývalá ministryně zahraničí Hillary Clinton. "Práva gayů jsou lidská práva," nechala se na propagačním videu slyšet někdejší uchazečka o Bílý dům. Ke stejnému obratu přesvědčila i svého manžela Billa. Ten byl přitom v čele administrativy, která prosazovala jen svazek ženy a muže.

"Není tomu tak dávno, co si v USA nesměli běloši vzít černocha. A my jsme se od té doby posunuli. Jsem přesvědčena, že jakýkoli dva dospělí lidé, kteří se milují a jsou schopni se svobodně rozhodnout, by měl mít možnost vstoupit do vzájemného závazku," tvrdí reverendka Bonnie Bergerová. Ona sama homosexuály ve Washingtonu, kde to tamní zákony povolují, pravidelně při církevních obřadech oddává.

Průzkumy veřejného mínění z poslední doby ale ukazují, že rovnoprávnost homosexuálních manželství podporuje stále více Američanů. Podle nedávného dotazování Reuters/Ipsos je pro ně 41 procent obyvatel USA a dalších 22 procent se vyslovilo alespoň pro registrovaná partnerství. Proti se staví asi čtvrtina lidí. Největší podporu mají svazky dvojic stejného pohlaví na severovýchodě USA (69 procent), nejnižší na jihu (57 procent).

Témata: USA | Homosexuálové | soudy

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Související:

Právě se děje