Asteroid prolétne v noci kolem Země. Má vlastní měsíc

New York - K Zemi se blíží velký asteroid. Vrchol jeho cesty nastane dnes krátce před 23:00 SELČ, kdy se přiblíží na 5,8 milionu kilometrů, což je asi 15násobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Planetka označovaná jako 1998 QE2 je mimo jiné zajímavá tím, že ji doprovází vlastní měsíc. Průlet nebude možné sledovat pouhým okem, řada observatoří ale plánuje událost živě vysílat přes internet.

371
doporučujeme

I když srážka s asteroidem vůbec nehrozí, astronomové jeho přílet takřka 15 let od jeho objevení v srpnu 1998 netrpělivě očekávali, neboť ho nyní mohou podrobně a zblízka pozorovat.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ho od čtvrtka sleduje pomocí radaru, aby získal co nejlepší snímky. Ty se spíše než fotografiím podobají záběrům z ultrazvukového vyšetření. Teprve ve středu vědci zjistili, že asteroid doprovází jeho vlastní souputník.

"To je něco, co jsme nečekali," řekla Marina Brozovicová z NASA. Ve skupině dvou či tří objektů, které kolem sebe obíhají, cestuje jen o něco více než 15 procent asteroidů.

Těleso 1998 QE2 je dlouhé asi 2,7 kilometru, což portál Space.com přirovnává k devíti zaoceánským parníkům, takže by v případě srážky mohlo zničit velkoměsto. Nynější přiblížení ale bylo největší minimálně pro příští dvě století. Měsíc, který asteroid doprovází, je zhruba 600metrový.

Radarové snímky pomohou odborníkům lépe pochopit povahu a vlastnosti asteroidů a také zlepšit výpočty jejich oběžné dráhy. Data získaná ve středu mimo jiné ukázala, že na povrchu jsou tmavé body, což naznačuje na několik velkých prohlubní.

NASA společně s dalšími kosmickými agenturami sleduje objekty, které mohou v budoucnu znamenat hrozbu pro Zemi. V roce 2016 chystá misi OSIRIS-REx, jejímž cílem je vůbec poprvé odebrat vzorky asteroidu a vrátit se s nimi v roce 2023 zpět na Zemi. Cílem sondy bude těleso 1999 RQ36.

Témata: asteroid
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod, řekl ministr USA. Ke kritikům…

12.08.2020 10:32 Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod o to, kdo bude první, důležité je ujistit se, že je látka…

Nebezpečná konspirační teorie QAnon má na facebooku miliony fanoušků, jsou…

12.08.2020 09:05 Facebookové stránky a skupiny propagující konspirační teorii QAnon už dohromady nasbíraly nejméně…

Brazílie má opět přes 50 tisíc nových případů koronaviru, výrazně stoupl…

12.08.2020 07:45 V Brazílii prudce stoupl počet nových případů koronaviru, když jich za uplynulý den zdravotníci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama