Asteroid prolétne v noci kolem Země. Má vlastní měsíc

New York - K Zemi se blíží velký asteroid. Vrchol jeho cesty nastane dnes krátce před 23:00 SELČ, kdy se přiblíží na 5,8 milionu kilometrů, což je asi 15násobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Planetka označovaná jako 1998 QE2 je mimo jiné zajímavá tím, že ji doprovází vlastní měsíc. Průlet nebude možné sledovat pouhým okem, řada observatoří ale plánuje událost živě vysílat přes internet.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

I když srážka s asteroidem vůbec nehrozí, astronomové jeho přílet takřka 15 let od jeho objevení v srpnu 1998 netrpělivě očekávali, neboť ho nyní mohou podrobně a zblízka pozorovat.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ho od čtvrtka sleduje pomocí radaru, aby získal co nejlepší snímky. Ty se spíše než fotografiím podobají záběrům z ultrazvukového vyšetření. Teprve ve středu vědci zjistili, že asteroid doprovází jeho vlastní souputník.

"To je něco, co jsme nečekali," řekla Marina Brozovicová z NASA. Ve skupině dvou či tří objektů, které kolem sebe obíhají, cestuje jen o něco více než 15 procent asteroidů.

Těleso 1998 QE2 je dlouhé asi 2,7 kilometru, což portál Space.com přirovnává k devíti zaoceánským parníkům, takže by v případě srážky mohlo zničit velkoměsto. Nynější přiblížení ale bylo největší minimálně pro příští dvě století. Měsíc, který asteroid doprovází, je zhruba 600metrový.

Radarové snímky pomohou odborníkům lépe pochopit povahu a vlastnosti asteroidů a také zlepšit výpočty jejich oběžné dráhy. Data získaná ve středu mimo jiné ukázala, že na povrchu jsou tmavé body, což naznačuje na několik velkých prohlubní.

NASA společně s dalšími kosmickými agenturami sleduje objekty, které mohou v budoucnu znamenat hrozbu pro Zemi. V roce 2016 chystá misi OSIRIS-REx, jejímž cílem je vůbec poprvé odebrat vzorky asteroidu a vrátit se s nimi v roce 2023 zpět na Zemi. Cílem sondy bude těleso 1999 RQ36.

Loading...
Témata: asteroid
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chaos v čele Pentagonu: USA mají nového ministra obrany, letos už třetího

16.07.2019 07:23 Vedení amerického ministerstva obrany se v pondělí jako v pořadí třetí úřadující šéf Pentagonu od…

Radikál , který ve Virginii najel autem do davu lidí, dostal další doživotí

15.07.2019 21:45 Bělošský krajně pravicový radikál James Alex Fields, který předloni ve Virginii najel autem do davu…

Rasistické urážky? Trump se kongresmankám nehodlá omluvit, naopak ještě…

15.07.2019 20:56 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová považuje víkendové výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa o…

Trump tvrdě proti uprchlíkům: USA upřely právo na azyl další skupině osob

15.07.2019 16:49 Americká vláda udělala další krok k ukončení azylové ochrany středoamerických migrantů, když upřela…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama