Kanada se bouří, nový velvyslanec v ČR Jelinek má škraloup

Toronto - Výhrady vůči jmenování podnikatele, politika a sportovce českého původu Otto Jelineka novým kanadským velvyslancem v Praze publikoval ve čtvrtek na svých stránkách kanadský list The Globe and Mail. Autor článku Daniel Livermore se ptá, zda může kanadské zájmy hájit muž, který Kanadu opustil v roce 1994 a v České republice strávil 18 let. List píše, že Jelinek může mít v ČR vlastní obchodní zájmy.

Ilustrační foto

Jelinek se v roce 1940 narodil v Praze a po roce 1948 jeho rodina emigrovala. V roce 1962 se stal krasobruslařským mistrem světa a o deset let později zahájil politickou kariéru (pětkrát byl zvolen poslancem kanadského parlamentu). V roce 1994 se Jelinek přestěhoval zpět do České republiky, kde se stal šéfem české pobočky firmy Deloitte a v roce 2002 šéfem pobočky firmy pro střední Evropu. V roce 2012 se vrátil zpět do Kanady, kde působil jako nezávislý konzultant.

"Jak oněch 18 let strávených mimo Kanadu ovlivnilo jeho schopnost kompetentně reprezentovat Kanadu v zámoří?" ptá se v komentáři Livermore. "Jaké jsou pozůstatky jeho obchodních a osobních konexí v České republice, a jak by mohly ovlivnit jeho schopnost reprezentovat Kanadu a Kanaďany? Vzdal se českého občanství jako podmínky jmenování a zbavil se plně všech svých obchodních zájmů v Česku?"

Nejvíce otázek ale podle autora vyvolává jiná okolnost. "Když se stal součástí obchodní komunity po návratu do Prahy v roce 1994, udržoval pan Jelinek široké obchodní styky s předními mezinárodními společnostmi. Jeho jméno bylo rovněž spojeno s velkým korupčním skandálem, který v české politice stále doznívá," píše se v komentáři ohledně aféry s údajnými úplatky kolem pronájmu švédských bojových letounů Gripen pro českou armádu.

"Jak člověk, který má z posledních dvaceti let takovou vazbu na český byznys, náhle změní preference a stane se hlavním mluvčím kanadských zájmů? Jalinekovo jmenování vyvolává příliš mnoho otázek. Kanadská veřejnost by se měla dožadovat odpovědí," uvádí se v komentáři.

Je pro ČR Kanada perspektivní?

Přes určité obchodní překážky (např. supply management system, státní monopol na dovoz alkoholu) pro mléčné a drůbežářské produkty mají české potraviny a alkoholické nápoje šanci na kanadském trhu. Roční tržby agro-potravinářského sektoru převyšují 80 mld. CAD.

Kanada je 3. největší producent elektřiny na světě z vodních zdrojů, 6. největší producent elektřiny na světě celkově a významný producent elektřiny z dalších obnovitelných zdrojů (biomasa-dřevní odpad, vítr, slunce). Perspektivní jsou především dodávky vodních turbín, větrných turbín, paroplynových turbín na zemní plyn, zařízení na spalování biomasy. Provincie Alberta je významným producentem ropy z ropných písků (oil sands). Po těžbě ropných písků zůstávají v krajině tzv. tailings ponds (odkaliště). Perspektivní exportní položkou jsou zařízení na vyčištění odkališť, likvidaci odpadů a rekultivaci krajiny poškozené těžbou ropných písků.

Kanada je zemí s obrovskými zásobami surovin a předním světovým exportérem energetických surovin, kovových rud i vzácných kovů. Těžební průmysl patří mezi hlavní průmyslová odvětví a vytváří 3,5% HDP. Roční příjmy sektoru dosahují 35 mld. CAD a na celkovém kanadském exportu se podílí 21%. Kanada je 2. největší světový producent uranu a niklu, 3. největší producent zemního plynu a 6. největší producent ropy. Kanada patří mezi hlavní producenty uhlí, potaše, zinku, hliníku, mědi, železné rudy, molybdenu, kobaltu, zlata, stříbra, diamantů, píše mzv.cz.

Témata: Kanada | velvyslanectví

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, na místě jsou záchranáři

24.06.2021 12:04 Aktualizováno Na jižní Floridě se dnes částečně zhroutila několikapodlažní budova. Na místě podle kanálu NBC 6…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Související:

Právě se děje