New York bude vybírat starostu, jeden z kandidátů má české kořeny

New York - V úterý 5. listopadu rozhodnou voliči v New Yorku o novém starostovi. Za demokraty kandiduje Bill de Blasio, za republikány politik s českými kořeny Joe Lhota.

Nové panorama New Yorku - Ostrov Manhattan zdobí nový mrakodrap Liberty Tower. Jak mu to sluší s ostatními newyorskými stavbami se můžete podívat v tomto povedeném setu.

Průzkumy veřejného mínění favorizují de Blasia, který by mohl Lhotu porazit s náskokem až 45 procentních bodů, což by bylo nejdrtivější vítězství v New Yorku od roku 1985. Tehdy Edward Koch obhájil třetí funkční období s náskokem 68 procentních bodů.

V osobách demokratického a republikánského kandidáta mají Newyorčané podle listu The New York Times na výběr mezi mužem s působivým politickým nadáním, ale s malou zkušeností ve vedení na straně jedné, a ostříleným manažerem, který se ovšem jeví jako člověk s malým politickým sluchem na straně druhé.

Republikán Lhota zastával post náměstka někdejšího newyorského starosty Rudyho Giulianiho a také vedl newyorský dopravní kolos. Ve více než osmimilionové metropoli východního pobřeží USA má pověst fiskálně prozíravého člověka a dobrého krizového vůdce, který po ničivém hurikánu Sandy rychle vrátil vlaky na trať.

Lhotova idea chytré kampaně podle kritiků spočívá v útocích na demokratického rivala za jeho mladickou podporu nikaragujských sandinistů, levicové strany vzniklé z partyzánských skupin. Podle analytiků by však zřejmě ani jako výborný řečník a taktický génius nedokázal porazit zburcované voliče demokratů, kteří se po 20 letech chystají k návratu na newyorskou radnici.

Demokrat de Blasio vedl podle The New York Times skvělou kampaň, kdy získal monopol na "pokroková" témata, po nichž Newyorčané dychtí. Také šikovně využil obecné únavy z třetího funkčního období současného starosty Michaela Bloomberga, kdysi demokrata a nyní republikána.

V kampani de Blasio podle analytiků také obratně využil svou rodinu, čímž se trefil do noty sílící multirasové identity města. Jeho manželkou je totiž Afroameričanka Chirlane McCrayová.

Na svůj multietnický původ v kampani upozornil i Lhota. V jednom z rozhovorů prohlásil, že "rodina z otcovy strany je česká, 120 kilometrů jižně od Prahy" a že "dědeček z matčiny strany byl Ital a babička židovka".

Největším problém de Blasia je podle analytiků jeho nedostatečná manažerská kariéra, kdy zřejmě nejdůležitější post zastával v roce 2000, když vedl první senátní kampaň Hillary Clintonové. Proslýchá se, že byl ale odsunut z hlavní linie kvůli své údajné váhavosti. Otázkou tak podle mnohých je, zda si dokáže poradit se 300.000 zaměstnanci, rozpočtem ve výši 70 miliard dolarů (přes 1,3 bilionu korun) a spoustou vlaků.

Nynější volba ale nestojí na kompetencích, ale na vizích a ideologii. De Blasio v jednom z rozhovorů popsal svou filozofii jako část myšlenek evropských sociálních demokratů, část reformního programu New Deal (Nový úděl) prezidenta Franklina Roosevelta za světové krize ve 30. letech minulého století a díl katolické teologie osvobození. Lhota, osobitý a částečný konzervativec, který má liberální pohled na sociální otázky, zase staví na zákonech a pořádku a snižování daní.

O post starosty se uchází více než desítka zájemců, například Anthony Gronowicz ze Zelené či libertariánský kandidát Adolfo Carrion. Předvolební průzkumy jim ale nedávají žádnou šanci uspět.

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Společnost Gilead po testech tvrdí, že remdesivir prokazatelně zabírá

21.06.2021 16:28 Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences tvrdí, že její lék remdesivir podle nových studií…

USA chystají nové sankce proti Rusku, velvyslanec se to dozvěděl v letadle

21.06.2021 08:17 Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov, který se v neděli vrátil do Washingtonu,…

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Související:

Právě se děje