Odstrašující VIDEO: Vědci srovnali tváře dvojčat, kdy jedno je kuřák. Podívejte se

New York - Až příště budete chtít vsunout do úst cigaretu, zkuste zapřemýšlet o tom, co udělá s vašimi rty. Kůže kolem nich bude stárnout rychleji, než kdybyste nekouřili. Navíc se vám rychleji udělají váčky po očima a spodní čelistí. A více vrásek kolem rtů. To všechno jsou závěry, k nimž došli vědci z amerického Ohia, kteří studovali rozdíly mezi obličeji dvojčat, z nichž jedno je kuřák a druhé nekouří. Potvrdili to, co se dlouho předpokládá: kouřením se stárne, napsal server CNN.

Kouření, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vědci v rámci studie posuzovali 79 párů dvojčat ve věku od osmnácti do 78 let. Každému z nich nechali udělat profesionálním fotografem fotografii, a pak je navzájem porovnávali. Fotografie byly rozdělené do dvou skupin. Na 45 párech byl vždy jeden zcela nekuřák a druhý kuřák. Druhou skupinu tvořili samí kuřáci, z nichž ale jeden kouřil alespoň o pět let déle než druhý.

U první skupiny kouřící dvojče vypadalo starší v 57 procentech případů. U druhé skupiny déle kouřící dvojče vypadalo starší ve více než 63 procentech.

Další dopady kouření na zdraví:

Rakovina plic je nejznámější příčinou smrti kuřáka a téměř se nevyskytuje u nekuřáků, kromě pasivních kuřáků. Tento nádor plic je velmi zrádný, jelikož se jeho přítomnost zjistí zpravidla velmi pozdě, kdy je již velmi složité léčit. Zatím nebyla vyvinuta účinná screeningová metoda, která by odhalila počátky nádoru. Více než 90% rakoviny plic vzniká v důsledku kouření, jak aktivního, tak pasivního. S množstvím vykouřených cigaret se riziko rakoviny plic zvyšuje. Toto riziko je ještě potencováno vysokým obsahem dehtu v cigaretách a pracovním prostředím, např. azbest.

Nádor hrtanu je dalším příklad zhoubného onemocnění způsobeného kouřením. Nejčastěji se zrodí na hlasivkách, proto nejvarovnějším příznakem je chrapot trvající déle než 3 týdny. Léčba tohoto typu nádoru je chirurgická - odstranění celého hrtanu i s hlasivkami a zpravidla tedy následnou ztrátou hlasu.

Ischemická choroba dolních končetin je velmi častá. Cévy vedoucí do dolních končetin se velmi snadno zanáší a ucpávají, tím se zhoršuje prokrvenost dolních končetin. Projevuje se prudkou bolestí, která přichází po určité době (sekundy) pohybu. V kombinaci s diabetes mellitus (cukrovka) můžže vzniknout až gangréna, která se léčí amputací. Kouřící cukrovkář má 40x vyšší riziko, žže mu amputují nohu s gangrénou než nekuřák bez cukrovky, informuje web bezcigaret.cz.

Témata: Kouření | zdraví
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama