Obama s Castrem zásadně mění vztahy USA a Kuby. A propustily vězně

Havana - Prezidenti Spojených států a Kuby se dohodli na sblížení vzájemných vztahů obou zemí, které jsou nepřátelské již více než půl století. Kuba jako první krok po dohodě propustila pět let vězněného Američana Alana Grosse a významného amerického agenta kubánského původu.

Barack Obama a Raúl Castro

USA zase nechaly na Kubu odletět trojici Kubánců odsouzených před 13 lety za špionáž. Havana rovněž oznámila, že propustí pět desítek politických vězňů. Zatímco američtí republikáni krok Bílého domu kritizují, papež, šéf OSN i představitelé některých států nejnovější vývoj uvítali.

Americký prezident Barack Obama se na historické změně shodl v úterním telefonátu s kubánským vůdcem Raúlem Castrem, který trval zhruba 45 minut a byl prvním podobně obsáhlým dialogem vůdců obou zemí od roku 1961.

"Nekompromisní americká politika vůči Kubě v posledních desítkách let měla nepatrný vliv," prohlásil dnes Obama v přímém televizním projevu z Bílého domu, který pronesl ve stejné chvíli, kdy v Havaně hovořil k národu Castro. Normalizace vztahů s Kubou podle Obamy umožní USA více pomoci kubánskému lidu, Američané prý díky ní zase budou moci snadněji cestovat na Kubu.

Kubánský lídr ve své řeči ocenil propuštění vězňů a snahu sbližovat obě země, zároveň však podotkl, že dohoda neřeší více než půlstoleté americké obchodní embargo, které Kuba považuje za zásadní problém. Obama dnes prohlásil, že o možném zrušení embarga bude jednat s Kongresem.

Američan Gross i trojice kubánských agentů, jejichž propuštění obě strany dlouhodobě označovaly za zásadní překážku pro zlepšení vztahů, se dnes vrátili domů. Gross, na jehož propuštění dlouhodobě pracovala americká diplomacie, označil dohodu Obamy a Castra za historickou změnu, kterou plně podporuje. Kubánská vláda se dnes rovněž podle amerických představitelů rozhodla, že propustí z vězení 53 odpůrců komunistického režimu.

Američtí republikáni ovládající obě komory Kongresu Obamův krok kritizovali jako ústupek, kterému by měly předcházet demokratické změny na Kubě, na něž zatím nedošlo. Senátor a možný prezidentský kandidát Marco Rubio prohlásil, že hodlá zablokovat snahu Bílého domu o obnovení diplomatických vztahů s Kubou a otevření zastupitelských úřadů, která je jedním z dalších chystaných kroků.

Obama v dnešním projevu zdůraznil, že Kuba musí podnikat ekonomické reformy a zlepšovat stav lidských práv. Zároveň připustil, že jeho rozhodnutí sblížit se s Kubou neuspokojí mnohé lidi, zejména bojovníky za demokracii. Prohlásil, že jejich postoj respektuje, ale je přesvědčen, že při prosazování demokratických principů je třeba zkusit jiný přístup.

Pozitivní ohlasy na perspektivu normalizace americko-kubánských vztahů přišly ze světa. Papež František, který během více než ročního vyjednávání předcházejícího úterní dohodě fungoval jako významný prostředník, blahopřál USA a Kubě k tomu, že se rozhodly obnovit vzájemné vztahy, a slíbil, že Vatikán bude pokračovat v podpoře upevňování styků mezi oběma zeměmi. Šéf OSN Pan Ki-mun zase označil informaci o oteplení americko-kubánských vztahů za "velmi pozitivní" a dodal, že je načase, aby obě země svoje styky normalizovaly. Pochvalně se o dohodě vyjádřilo rovněž Rusko či Venezuela.

Dle Castra by Washington měl přestat apelovat na změnu režimu na "ostrově svobody". Takový krok by přispěl k podstatnému zlepšení vztahů obou zemí, domnívá se kubánský prezident.

Nelson Mandela opět sbližoval

Castro se nedávno potkal se svým americkým protějškem Barackem Obamou na pohřbu Nelsona Mandely v Jihoafrické republice. Dokonce si s šéfem Bílého domu potřásl rukou.

Kubánský vůdce přiznal, že mezi diplomaty obou zemí v průběhu roku došlo k několika rozhovorům o praktických věcech jakými jsou například imigrace a obnovení poštovního spojení. Castro to považuje za důkaz, že vztahy mezi oběma státy mohou být "civilizované".

USA přerušily styky s Kubou v roce 1961, poté co se režim Fidela Castra, bratra stávajícího vůdce, začal výrazně orientovat na SSSR. Na ostrovní stát také uvalily obchodní embargo.

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 00:01 NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Související:

Právě se děje