Věřící v šoku. Podívejte se, kde se zjevil Ježíš

Washington/Londýn – Dle výzkumu britského biblisty Adama Bradforda nebyl Ježíš synem tesaře. Tato tradice podle slov vědce vychází ze špatného překladu řeckého slova „tekton“. Tímto termínem se dle Bradforda mínil spíše architekt či stavitel. Lepší postavení ve společnosti Josefovi umožnilo zajistit synovi dobré vzdělání. Kolem Ježíše je ale víc nejasností, pokud už tedy přijmeme fakt, že se jednalo o skutečnou postavu. Třeba jeho vzhled. Nedávno se na internetu objevila fotografie s podobiznou Krista a věřící jsou v šoku, napsal huffingtonpost.com.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Světle hnědé, vlnité, po ramena sahající vlasy a jemná, samozřejmě bílá, tvář - tak si většina lidí představuje Ježíše. Z bible se nám však žádný obraz Ježíše nezachoval. Prvotní křesťané používali jako obrazy většinou jen znaky ryb a kříže. Mezi křesťany mohlo mít ještě vliv to, že židé zobrazování Boha zakazovali, uvádí christnet.cz.

Ježíš se začal ve větší míře zobrazovat až ve středověku. Na obraze Poslední večeře od Leonarda da Vinciho sedí, ač se v Palestině u jídla leželo. A na všech obrazech má bílou tvář. Ta byla přidána kvůli křižákům. Ti totiž považovali všechny lidi, kteří nebyli bílí, za nekřesťany.

Britský expert Richard Neave nedávno vymodeloval pomocí nejmodernějších vědeckých a počítačových postupů pravděpodobnou tvář Ježíše Krista. Byla vytvořena pomocí vzorku lebky nalezené v náhodně objevené hromadě koster v Jeruzalémě. Vnější vzhled pak dotvořil pomocí techniky na identifikaci obětí požárů a vyobrazení Ježíše Krista z 1. až 3. století našeho letopočtu nalezených v synagogách v severním Iráku.

S přihlédnutím k druhu lidí, kteří žili na Blízkém východě v 1. století před naším letopočtem měl tedy Ježíš spíše širokou a osmahlou tvář, vyčnívající nos, krátce přistřižené vlasy a pěstěný plnovous.

Ježíš se lidstvu zjevuje často. Už ho nalezli na toastech, v rybích prstech či na tortillách. V červnu letošního roku se však ukázal na místě, které by Krista čekal asi jen málokdo – na psím zadku. Zpráva byla listem Huffingotn Post zařazena mezi deset nejbizarnějších událostí roku 2013. Zda jde o podobu středověkou či „pravou" starověkou, můžete posoudit sami.

Loading...
Témata: Náboženství
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výjimečný stav v Chile byl rozšířen. Počet mrtvých roste, prezident šel…

21.10.2019 16:40 Aktualizováno Protivládní protesty, které minulý týden vypukly v Chile kvůli zdražení jízdného v metru v hlavním…

Volební drama v Kanadě začalo. Obhájí Trudeau mandát? Čelil několika…

21.10.2019 15:24 V Kanadě začaly parlamentní volby, v nichž se rozhodne, zda nynější premiér Justin Trudeau dostane…

Morales dostal výprask? Bolívie tají výsledky prezidentských voleb

21.10.2019 08:30 Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo…

Volby v Kanadě budou napínavé. Dostane Trudeau výprask? Kampaň byla špinavá

20.10.2019 10:45 Kanadu čekají v pondělí volby do federálního parlamentu. O 338 křesel se v tomtéž počtu obvodů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama