Věřící v šoku. Podívejte se, kde se zjevil Ježíš

Washington/Londýn – Dle výzkumu britského biblisty Adama Bradforda nebyl Ježíš synem tesaře. Tato tradice podle slov vědce vychází ze špatného překladu řeckého slova „tekton“. Tímto termínem se dle Bradforda mínil spíše architekt či stavitel. Lepší postavení ve společnosti Josefovi umožnilo zajistit synovi dobré vzdělání. Kolem Ježíše je ale víc nejasností, pokud už tedy přijmeme fakt, že se jednalo o skutečnou postavu. Třeba jeho vzhled. Nedávno se na internetu objevila fotografie s podobiznou Krista a věřící jsou v šoku, napsal huffingtonpost.com.

Ilustrační foto
doporučujeme

Světle hnědé, vlnité, po ramena sahající vlasy a jemná, samozřejmě bílá, tvář - tak si většina lidí představuje Ježíše. Z bible se nám však žádný obraz Ježíše nezachoval. Prvotní křesťané používali jako obrazy většinou jen znaky ryb a kříže. Mezi křesťany mohlo mít ještě vliv to, že židé zobrazování Boha zakazovali, uvádí christnet.cz.

Ježíš se začal ve větší míře zobrazovat až ve středověku. Na obraze Poslední večeře od Leonarda da Vinciho sedí, ač se v Palestině u jídla leželo. A na všech obrazech má bílou tvář. Ta byla přidána kvůli křižákům. Ti totiž považovali všechny lidi, kteří nebyli bílí, za nekřesťany.

Britský expert Richard Neave nedávno vymodeloval pomocí nejmodernějších vědeckých a počítačových postupů pravděpodobnou tvář Ježíše Krista. Byla vytvořena pomocí vzorku lebky nalezené v náhodně objevené hromadě koster v Jeruzalémě. Vnější vzhled pak dotvořil pomocí techniky na identifikaci obětí požárů a vyobrazení Ježíše Krista z 1. až 3. století našeho letopočtu nalezených v synagogách v severním Iráku.

S přihlédnutím k druhu lidí, kteří žili na Blízkém východě v 1. století před naším letopočtem měl tedy Ježíš spíše širokou a osmahlou tvář, vyčnívající nos, krátce přistřižené vlasy a pěstěný plnovous.

Ježíš se lidstvu zjevuje často. Už ho nalezli na toastech, v rybích prstech či na tortillách. V červnu letošního roku se však ukázal na místě, které by Krista čekal asi jen málokdo – na psím zadku. Zpráva byla listem Huffingotn Post zařazena mezi deset nejbizarnějších událostí roku 2013. Zda jde o podobu středověkou či „pravou" starověkou, můžete posoudit sami.

Témata: Náboženství
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severní Karolínu zasáhlo zemětřesení, bylo nejsilnější od roku 1916

09.08.2020 18:17 Americkou Severní Karolínu dnes zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 100 let. Otřesy byly…

Progresivisté podpoří Bidena. Se svou iniciativou se odkazují na Sanderse

09.08.2020 15:15 Progresivistická organizace Roots Action oznámila, že hodlá podpořit Joe Bidena v prezidentském…

"Trumpova politika nás bude stát křesla," obávají se republikánští senátoři

09.08.2020 08:48 Do listopadových voleb zbývá jen pár měsíců. Rozhodovat se v nich bude vedle hlavy státu i o…

Šéf Pentagonu: USA sníží počet vojáků v Afghánistánu do listopadu pod 5000

09.08.2020 08:15 Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama