Věřící v šoku. Podívejte se, kde se zjevil Ježíš

Washington/Londýn – Dle výzkumu britského biblisty Adama Bradforda nebyl Ježíš synem tesaře. Tato tradice podle slov vědce vychází ze špatného překladu řeckého slova „tekton“. Tímto termínem se dle Bradforda mínil spíše architekt či stavitel. Lepší postavení ve společnosti Josefovi umožnilo zajistit synovi dobré vzdělání. Kolem Ježíše je ale víc nejasností, pokud už tedy přijmeme fakt, že se jednalo o skutečnou postavu. Třeba jeho vzhled. Nedávno se na internetu objevila fotografie s podobiznou Krista a věřící jsou v šoku, napsal huffingtonpost.com.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Světle hnědé, vlnité, po ramena sahající vlasy a jemná, samozřejmě bílá, tvář - tak si většina lidí představuje Ježíše. Z bible se nám však žádný obraz Ježíše nezachoval. Prvotní křesťané používali jako obrazy většinou jen znaky ryb a kříže. Mezi křesťany mohlo mít ještě vliv to, že židé zobrazování Boha zakazovali, uvádí christnet.cz.

Ježíš se začal ve větší míře zobrazovat až ve středověku. Na obraze Poslední večeře od Leonarda da Vinciho sedí, ač se v Palestině u jídla leželo. A na všech obrazech má bílou tvář. Ta byla přidána kvůli křižákům. Ti totiž považovali všechny lidi, kteří nebyli bílí, za nekřesťany.

Britský expert Richard Neave nedávno vymodeloval pomocí nejmodernějších vědeckých a počítačových postupů pravděpodobnou tvář Ježíše Krista. Byla vytvořena pomocí vzorku lebky nalezené v náhodně objevené hromadě koster v Jeruzalémě. Vnější vzhled pak dotvořil pomocí techniky na identifikaci obětí požárů a vyobrazení Ježíše Krista z 1. až 3. století našeho letopočtu nalezených v synagogách v severním Iráku.

S přihlédnutím k druhu lidí, kteří žili na Blízkém východě v 1. století před naším letopočtem měl tedy Ježíš spíše širokou a osmahlou tvář, vyčnívající nos, krátce přistřižené vlasy a pěstěný plnovous.

Ježíš se lidstvu zjevuje často. Už ho nalezli na toastech, v rybích prstech či na tortillách. V červnu letošního roku se však ukázal na místě, které by Krista čekal asi jen málokdo – na psím zadku. Zpráva byla listem Huffingotn Post zařazena mezi deset nejbizarnějších událostí roku 2013. Zda jde o podobu středověkou či „pravou" starověkou, můžete posoudit sami.

Loading...
Témata: Náboženství
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Bolívii se vyhrocují. Neoficiální hlavní město odříznuto od…

19.11.2019 07:49 Bolivijská biskupská konference v pondělí oznámila, že spolu se zástupci OSN a EU zahájila jednání…

Zelené plíce planety mizí. Odlesňování Amazonie je nejrychlejší za 11 let

19.11.2019 07:40 Odlesňování Amazonie na území Brazílie se za poslední rok zvýšilo o 30 procent a bylo tak…

Židovské osady podle USA nejsou protiprávní, Palestinci zlostně reagují

19.11.2019 07:19 Aktualizováno Židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní…

Co tají vědci zabývající se životním prostředím? Z Washingtonu zní rázný…

19.11.2019 00:01 NÁZOR - Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa se nemůže uchylovat k záměrnému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama