Ledová bouře ochromila jih USA, nejméně šest mrtvých. VIDEO

Atlanta - Jih Spojených států se již druhý den potýká se mrazivým počasím, které přináší sníh a mrznoucí déšť do oblastí uvyklých mírnému podnebí. Zatím kvůli počasí zemřelo šest lidí, ve státech od Texasu po Severní Karolínu zůstaly zavřeny stovky škol a obchodů, tisíce lidí jsou bez elektřiny a zrušeno bylo přes 2700 letů. Mrznoucí déšť komplikoval ranní dopravní špičku.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Neobvykle chladné počasí přineslo do států na jihu USA příval sněhu v kombinaci s mrznoucím deštěm, který způsobuje na silnicích vznik ledovky. První vlna zimního počasí přišla v úterý, kdy sníh a led pokryl části Texasu, Louisiany a severní oblasti Mississippi, Alabamy a Georgie. Druhá vlna přinesla v noci na dnešek déšť, který začal ráno pod náporem chladného větru mrznout a pokrývat silnice a stromy ledovou vrstvou.

Ledovka postihuje především oblast Atlanty v Georgii, kde žije na pět milionů lidí. Led také trhá dráty elektrického vedení, takže zatím je podle amerických médií bez elektřiny v Georgii 74.000 lidí a v Jižní Karolíně 21.000.

Podle Národní meteorologické služby může mít zimní počasí na Georgii nevídané dopady. Jde o "událost historických proporcí", uvedla dnes časně ráno meteorologická služba.

Úřady v tomto státě nechtějí atmosférickou hrozbu podcenit zvláště kvůli kritice, které se dočkaly za pomalou reakci na sněhovou bouři z konce ledna, kdy nasněžilo okolo sedmi centimetrů a hlavní město Atlanta zcela zkolabovalo. Veškerá dostupná technika je proto nyní v ulicích a sype je solí, veřejné školy jsou zavřené a úřady doporučují lidem, aby zůstali doma.

Kvůli sněhu a zledovatělému povrchu došlo v jižních státech k desítkám dopravních nehod, při nichž zemřelo nejméně šest lidí. Dva lidé nepřežili nehody ve státě Mississippi, další tři na severu Texasu. Smrtelné následky měla i havárie v Dallasu, kde v noci na úterý zemřel hasič, do kterého během zásahu u nehody na namrzlé silnici narazilo jiné auto.

Ledovka je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení. Vzniká v případech, kdy ve výšce je teplý vzduch a z něj prší a déšť padá na prochlazený zemský povrch, větve stromů, elektrická vedení apod. s teplotou pod 0°C. Vodní kapky se po dopadu na zem, předměty apod. rozlijí a okamžitě mrznou a vytvářejí ledovku - průhlednou vrstvu ledu s hladkým povrchem. Svojí extrémní hladkostí a kluzkostí značně ztěžuje až znemožňuje pohyb vozidel i chůzi chodců. Při delším a intenzivnějším mrznoucím dešti může vzniknout až několika centimetrová vrstva ledovky, která navíc láme větve a stromy a trhá elektrická vedení.

Vznik ledovky na rozsáhlém území často souvisí s celkovou změnou počasí. Po předcházejícím mrazivém počasí začne proudit teplý a vlhký vzduch, který přináší velkou oblačnost s deštěm v době, kdy zemský povrch ještě nestačil rozmrznout a ohřát se nad 0 °C. Zvláště zrádné je to v případech, kdy se inverze s mrazem a mrznoucím deštěm udržuje v některých uzavřených údolích nebo kotlinách, zatímco všude kolem je už dávno teplo a normální, nemrznoucí déšť, takže řidič jedoucí přes takovou oblast nic zlého netuší.

Počasí v Americe je značně nestálé a teplotní výkyvy mohou nastávat dokonce i několikrát denně. Díky své velikosti leží USA v několika podnebních pásech. Severní část leží v mírném pásu, je ale chladnější a vlhčí než v Evropě. Chladnější podnebí panuje i v oblasti západního pobřeží, které pod vlivem proudů Tichého oceánu udržuje stálejší teplotu. Nejchladnější zimy najdeme ve Skalistých horách a Sierra Nevadě, kde můžeme naměřitnejsilnější mrazy v Americe.

Loading...
Témata: USA | Sněžení
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřování Trumpa v Kongresu baví. Řešil se i rapper A$AP Rocky

21.11.2019 21:22 Jedním z témat dnešního veřejného slyšení v Kongresu k vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa se…

Jako Nikulin. V USA odsoudili ruského hackera, kterého vydalo Španělsko

21.11.2019 20:45 Americký federální soud poslal na čtyři roky do vězení ruského programátora Stanislava Lisova.…

Bloomberg udělal další krok vstříc Bílému domu. Přihlásil se do voleb

21.11.2019 19:52 Americký miliardář Michael Bloomberg se dnes formálně přihlásil do prezidentských voleb v USA jako…

Legendární šéf diplomacie Kissinger varuje. Bude válka USA s Čínou?

21.11.2019 19:44 Pokud se Číně a Spojeným státům nepodaří ukončit své obchodní neshody, mohl by jejich střet přerůst…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama