Ruská vojska se houfují na ukrajinských hranicích. Obama varuje před další agresí, Krym chystá evakuaci

Kyjev/Moskva - Spojené státy dnes znovu varovaly Rusko, že v případě dalších agresivních kroků vůči Ukrajině budou následovat tvrdší sankce. Na okupovaném Krymu se mezitím připravuje spořádaný odchod ukrajinských vojáků, z poloostrova jich chce ale odejít prý jen desetina. Nové ukrajinské vedení se snaží skoncovat s bojovníky radikální pravice, kteří podle tvrzení Moskvy i některých západních politiků přerostli Kyjevu přes hlavu.

Barack Obama, prezident USA
doporučujeme

Šéf Bílého domu Barack Obama na tiskové konferenci v Haagu připustil, že řešení krymské krize není jednoduché. Ruská armáda Krym kontroluje a Obama neočekává, že ruské vojenské jednotky budou odtud vypuzeny silou. Ruský zábor Krymu ale není "hotovou věcí", protože připojení Krymu k Rusku neuznává celé světové společenství, řekl prezident. Soustředěním svých vojsk na hranicích s Ukrajinou navíc Moskva Kyjev dál zastrašuje.

Možného ruského vojenského zásahu na ruskojazyčném východě země se obává Ukrajina i Západ. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že Severoatlantická aliance je znepokojena koncentrací ruských vojsk u hranic s Ukrajinou. Rasmussen také řekl, že všichni členové aliance se mohou spolehnout na to, že je NATO bude bránit. To v Haagu potvrdil i Obama.

Krymskou krizí se zabývá i česká vláda. Lidovci chtějí v souvislosti s krizí na Ukrajině zvýšit výdaje na obranu na úroveň dvou procent do roku 2017. Sociálnědemokratický premiér Bohuslav Sobotka to ale odmítl. Praha se také rozhodla, že prozatím neposkytne pomoc volyňským Čechům, kteří se chtějí z Ukrajiny vystěhovat zpět do původní vlasti předků. Volyňští Češi jsou postupem české vlády zklamáni.

Armádní špičky Ukrajiny a Ruska se dohodly na organizovaném odchodu ukrajinských vojáků z okupovaného Krymu. Podle ukrajinského ministerstva obrany projevilo přání odejít z Krymu kolem 2000 ukrajinských vojáků. Podle dřívějších zpráv měla Ukrajina na poloostrově asi 18.800 příslušníků svých ozbrojených sil. Zda Rusko povolí odchod Ukrajinců i se zbraněmi, není ale stále jasné.

Podle bývalého ukrajinského ministra obrany Ihora Teňucha, který dnes ze své funkce odstoupil, se Ukrajinci z Krymu mají stáhnout i se svými zbraněmi, vojenskou technikou a municí. Kreml ale vzápětí prohlásil, že ukrajinští vojáci smějí z Krymu svobodně odejít, ale ruské ministerstvo obrany teprve rozhodne, zda "se zbraněmi nebo bez nich".

Na Ukrajině byl v noci na dnešek zabit jeden z předáků ukrajinského radikálního hnutí Pravý sektor Oleksandr Muzyčko. Vůdce Pravého sektoru Dmytro Jaroš, který se chce v květnových volbách ucházet o post prezidenta, je prý Muzyčkovou smrtí krajně rozhořčen. Vyzval ministra Arsena Avakova k okamžité demisi a žádal, aby policejní komando odpovědné za smrt jeho spolubojovníka bylo příkladně potrestáno. Ministr tlak odmítl a nařídil, aby Pravý sektor složil zbraně, nechce-li čelit tvrdé odvetě.

Rusko po anexi Krymu čelí stále větším hospodářským i diplomatickým překážkám. Velká Británie oznámila, že přehodnotí dohodu s ruskou státní společností Rosatom o spolupráci v jaderné energetice. Moskva také kvůli nepříznivým podmínkám na trhu musela opět zrušit týdenní aukci státních dluhopisů. Pokud budou nepříznivé podmínky na trhu přetrvávat, mohlo by Rusko podle ministra financí Antona Siluanova zrušit letošní plány na půjčky v zahraničí a zredukovat emise domácího dluhu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus v USA dál láme rekordy, v Miami je noční zákaz vycházení

03.07.2020 22:06 Některé části Spojených států hlásí i dnes rekordní počty nových nákaz koronavirem a rostoucí…

"Chci si promluvit." Ozbrojený muž se vřítil do rezidence kanadského…

03.07.2020 15:36 Kanadská policie zatkla ozbrojeného muže, který v automobilu projel zavřenou bránou směřující k…

Volby v USA: Biden drtivě porazí Trumpa? Nové průzkumy zde

03.07.2020 14:52 Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden si v celostátním měřítku udržuje nad…

Koronavirus: V Brazílii téměř 62 tisíc mrtvých, Mexiko v počtu nakažených…

03.07.2020 12:16 Brazílie za poslední den zaznamenala dalších 1251 úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy