Výstraha pro EU: Putin má v Evropě fašistické spojence, v Bruselu bude horko

Washington - Prezident USA Barack Obama se mýlí, když Rusko označuje za izolovanou "regionální mocnost" bez spojenců a globální ideologie, napsal list The Washington Post v komentáři k politice Kremlu v éře Vladimira Putina. Ruský prezident podle listu položil základy k vybudování mocné protiváhy západní transatlantické aliance. Krym totiž není hlavním strategickým cílem Moskvy.

Vladimír Putin

Rusko stojí uprostřed skupiny států odmítajících západní principy, které Obama označil za samozřejmé, píše list. Šéf Kremlu těmto státům nabízí alternativu a vytváří vazby, které mu umožní ji realizovat. Se stoupající domácí podporou v zádech Putin útočí na Evropskou unii a NATO. Odhodlání Moskvy použít sílu a neschopnost Západu účinně odpovědět přináší Kremlu body.

Příští rok chce Putin založit Euroasijský svaz. Nová aliance je geograficky mnohem troufalejší, než byl Sovětský svaz. Ruský export zbraní a ropy vytvoří pro Euroasijský svaz dostatečnou geopolitickou platformu, která daleko překročí hranice Evropy. Armády Indie a Číny v mnohém závisejí na ruské výzbroji. 

Další ruský vývozní artikl - ideologie - míří do Evropské unie. Putin takticky buduje politické svazky v Evropě a míří hlavně na krajní pravici. Jeho fašističtí spojenci zpochybňují demokratický základ EU, ba i samu její existenci. Jsou v čele boje za ospravedlnění krymské anexe. Ultrapravicové strany ve Francii, Řecku, Itálii nebo Maďarsku sdílejí tažení Putinova Jednotného Ruska proti menšinám. V květnových volbách do evropského parlamentu zřejmě značně získají a vytvoří protievropský a proruský blok.

„Ačkoli květnové volby do europarlamentu nejsou míněny jako referendum, velké množství stran se je pokusí proměnit v neoficiální plebiscit o samotném evropském projektu," píše v analýze bruselský zpravodaj BBC Gavin Hewitt. V poslední době sílí v Evropě protiestablishmentové strany. Ačkoli mnohdy sledují nestejné cíle, většina z nich odmítá přistěhovalce, společnou evropskou měnu, úsporná opatření Evropské unie i celý Brusel s jeho pravomocemi," píše zpravodaj.

Některé z těchto stran podle průzkumů získají vysoký počet hlasů – Národní fronta Marine Le Penové ve Francii a Strana svobodných Geerta Wilderse v Nizozemsku dokonce půjdou do eurovoleb coby uskupení, jehož deklarovaným cílem je „boj proti obludě zvané Evropa". Pokud antievropské strany získají více než 30 procent křesel, mohou významně narušit práci Evropského parlamentu, jediné volené unijní organizace, která v posledních letech hraje stále důležitější roli.

Naštěstí antisystémové strany nebudou spolupracovat hladce. Některé jsou levicové, jiné náleží k extrémní pravici, a další, jako italské Hnutí pěti hvězd, chtějí smést celý politický systém. Ale čím varovněji budou vyznívat průzkumy, tím větší jsou šance, že zavedené strany europarlamentu vytvoří koalice, aby rebely porazily. Například britská strana UKIP, usilující o odtržení Spojeného království od EU, si bude dávat pozor na spojení s jakoukoli stranou, která je jen náznakem extrémistická – zničilo by jí to šance. „Jinak ale očekávám politický boj, jaký jsme na evropské úrovni neviděli možná od vzniku samotné Unie," míní Hewitt. Brusel a hlavní evropské strany budou protievropským stranám vytýkat extremismus i xenofobii, a ty budou na oplátku upozorňovat na odtrženost evropských elit od reality. Informuje o tom Rozhlas.cz.

Témata: Vladimír Putin | EU | USA

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

Související:

Právě se děje

reklama