Průlom: Ochrnutý pacient se začal znovu hýbat díky čipu v mozku

Columbus - Mladý Američan, který zcela ochrnul po sportovním úrazu, se stal prvním pacientem v historii, který pohnul svou končetinou za pomoci v mozku instalovaného počítačového čipu. Průlom přinášející naději milionům ochrnutých se podařil vědcům ze Státní univerzity v Ohiu. Informuje server The Telegraph.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ian Burkhart byl za pomoci čipu schopen zatnout a povolit pěst a dokonce zvednout lžíci. Jednalo se přitom teprve o první test systému. Zařízení funguje tak, že doslova čte pacientovy myšlenky. Následně je vysílá je do soustavy elektrod, které stimulují pohyb jeho končetiny.

Jedná se o průlom. Již dříve se vědcům podařilo za pomoci počítačů snímat příkazy z lidského mozku a pohybovat díky nim bionickými protézami. Nyní však poprvé pacient díky čipu pohnul svou vlastní končetinou.

Třiadvacetiletý Bukrhart ochrnul od krku dolů po nevydařeném skoku do vody před čtyřmi lety. V dubnu podstoupil operaci, při níž mu byl do mozku implantován čip.

"Věřím, že brzy nastane den, kdy každý, kdo ochrnul, utrpěl mozkovou příhodu či si poranil mozek, bude moci silou mysli pohybovat svýma rukama a nohama," vyjádřil naději pacientův chirurg dr. Ali Rezai.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bílý dům se snaží uškodit vlastnímu expertovi Faucimu, píše list The New…

13.07.2020 16:26 Poradci amerického prezidenta Donalda Trumpa se přes víkend snažili podrýt důvěryhodnost uznávaného…

Co přijde po pandemii? Diplomat s politologem mluví o velké změně

13.07.2020 12:00 NÁZOR - Koronavirová krize v následujících měsících v jistý moment odezní, věří bývalý americký…

Čína oznámila sankce proti USA, kvůli sporu ohledně menšinových Ujgurů

13.07.2020 11:18 Aktualizováno Čína dnes ohlásila sankce proti čtyřem americkým představitelům a jedné organizaci. Jde o…

"Udělal jsem chybu". Americkým lékařům dělají starosti covid párty,…

13.07.2020 09:09 Přestože jsou USA z hlediska epidemie koronaviru nejzasaženější zemí na světě s více než třemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy