Další stát USA povolil marihuanu, lidé blázní jak v době zlaté horečky

Seattle - Ve státě Washington na severozápadě USA bude od dnešního dne možné legálně zakoupit marihuanu pro rekreační užití. Stát Washington se tak zařadil po bok Colorada, kde se první obchody otevřely již 1. ledna. V obou státech se pro legalizaci marihuany vyslovili občané v referendech.

Ilustrační foto

Předpokládá se, že ve Washingtonu se postupně otevře až dvacítka obchodů. Radost z volného prodeje by ale obchodníkům i zájemcům mohl zkazit fakt, že již tak malé zásoby budou v řádu dní či dokonce hodin vyprodány. Nedostatek marihuany je zapříčiněn omezenou sklizní licencovaných pěstitelů.

Zatímco Colorado, ve kterém se v lednu vyhouply maloobchodní tržby regulovaného prodeje poměrně vysoko a které vybírá na daních několik milionů dolarů měsíčně, Washington zvolil obezřetnější cestu k prodeji marihuany.

Washington se vedle problémů s dostatkem zboží také potýká se stovkami nevyřízených žádostí zájemců o pěstitelský status. Regulátor doposud celostátně udělil méně než 80 licencí z celkového počtu přibližně 2600 žadatelů.

"Přemýšlí jako v době zlaté horečky. Mnozí si ani nepřečetli, co je potřeba pro získání licence udělat. Neočekávali jsme 7000 zájemců," řekl mluvčí regulačního úřadu Brian Smith.

James Lathrop, vlastník obchodu Cannabis City, dosud našel pouze jednoho pěstitele, který by byl schopen dodat své zboží v den zahájení prodeje, tedy do dneška. Aby okamžitě nevyčerpal své zásoby, plánuje zákazníkům navrhnout dvougramový limit.

Předpokládá se, že turisté a nedočkavci zaplatí 25 až 30 dolarů (až 600 korun) za gram, což je dvojnásobek ceny oproti lékárnám, kde není prodej tak výrazně usměrňován.

Problémem rozvoje oficiální a legální distribuční sítě je také to, že několik měst již schválilo moratoria, případně přímé zákazy prodeje marihuany. Žádný z obchodů nebude nabízet ani pochutiny, jako jsou například čokoládové sušenky s obsahem marihuany.

Všeobecně nejrozšířenějším druhem užívání marihuany je její kouření. A to s sebou nese dost podstatná zdravotní rizika. Řada studií ukázala, že pravidelní kuřáci marihuany jsou na štíru s pozorností, s pamětí a vůbec s procesem myšlení. Lidově řečeno, po dlouhodobé konzumaci marihuany je možné „zblbnout". Rovněž jsou patrné i negativní změny na EKG. Tyto procesy však nejsou nezvratné, po vysazení drogy se stav vrací k normálu, informuje 21stoleti.cz.

Kouření marihuany podobně jako kouření tabáku vede i závažným plicním onemocněním, kde rakovina plic stojí na prvním místě. Kouř z konopí obsahuje mnohem vyšší koncentrace rakovinotvorných benzantracenů a benzpyrenů než obyčejná cigareta. Kuřák marihuany tak do svých plic pozve až třikrát více dehtu než fanda tabáku. Opakovaná vyšetření častých konsumentů dokazují, že mají snížené imunitní funkce, zvýšené riziko onemocnět rakovinou, muži mají sníženou produkci a koncentraci mužského pohlavního hormonu testosteronu v krvi, zatímco ženy mají jeho koncentraci zvýšenou. U obou pohlaví se chuť na sex snižuje.

Vzhledem k tomu, že marihuana je na „indexu", výzkumy s ní související nebývají příliš časté. Ale nedávná šetření amerických vědců upozornila i na to, že po vykouření jednoho „jointa" se až čtyřnásobně zvyšuje riziko infarktu. Konzumace marihuany totiž v krvi zvyšuje hladinu apolipoproteinu C-III. Ten v lidském organismu zabraňuje enzymům rozkládat v krvi tuk. Jakmile se v krvi objeví více tuků, hrozí ucpání cév.

Témata: USA | Marihuana

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama