V Údolí smrti zemřel herec Dave Legeno (†50), vlkodlak z potterovské série

Washington - Britský herec Dave Legeno, představitel vlkodlaka Fenrira Šedohřbeta z filmové série o Harrym Potterovi, zemřel ve svých 50 letech na úžeh v americkém národním parku Údolí smrti. Podle agentury AP to v pátek potvrdil hercův manažer Rick Bassman.

Ilustrační foto

Tělo známého herce našli dva pěší turisté minulou neděli na odlehlém místě nedaleko známého vyhlídkového bodu Zabriskie Point, uvedla v pátek policie okresu Inyo. Nic neukazuje na cizí zavinění, oznámil koroner po ohledání hercova těla. Podle všeho zemřel v důsledku velkého horka, dodal koroner.

Legeno se se svou atletickou postavou objevil ve třech z osmi filmů o kouzelníkovi Harrym Potterovi v roli vlkodlaka Fenrira Šedohřbeta, který rád napadá malé děti.

Menší role Legeno obsadil také ve filmech jako Podfu(c)k, Havran, Batman začíná, Královna Alžběta: Zlatý věk, Sněhurka a lovec a desítkách dalších snímků. Herec byl známý také jako boxer a wrestlingový zápasník.

Zdroj: YouTube

Údolí smrti, v originále Death Valley, je pouštní údolí nacházející se v USA, ve východní části Kalifornie blízko hranic s Nevadou. Má rozlohu zhruba 7800 km2 a jedná se o nejsušší a nejníže položené místo v Severní Americe. Údolí smrti je součástí pouště Mohave.

Death Valley se honosí titulem nejteplejšího místa na zemi, když zde bylo v roce 1913 naměřeno 56,7 stupňů Celsia. Teploty zde běžně v letních měsících přesahují 50 stupňů, v zimě naopak v noci klesají pod nulu. Průměrný roční úhrn srážek nepřesahuje 5 cm, infrmuje udolismrti.cz.

I když Údolí smrti je obýváno lidmi již po několik staletí, zejména původními indiánskými kmeny, tak větší zájem osadníků o Death Valley vyvolala až zlatá horečka v polovině století devatenáctého. Nejdříve se zde „těžilo" zlato a stříbro a na konci devatenáctého století byla objevena i ložiska boraxu. V Údolí smrti vznikla v souvislosti s těžbou řada menších měst a osad, která však byla postupně opuštěna a dnes tato města duchů obdivují návštěvníci národního parku.

U některých starších osob je mechanismus regulující teplo­tu, podobně jako jiné funkce, méně výkonný. Signály ozna­mující zvýšené hromadění tepla v těle, které by měly vyvo­lat pocení a přesun krve do kůže, jsou slabé nebo centrum reaguje pomalu. Z těchto důvodů musí být starší lidé v hor­kých dnech velmi opatrní, podobně jako rodiče kojenců a malých dětí, u nich je totiž tělesný povrch ve vztahu k váze mnohem větší než u dospělých, a proto děti absorbují v hor­ku relativně více tepla než dospělí. V zimě naopak více tep­la ztrácejí, a snáze se proto podchladí.

Právě tak, jako je nebezpečné brát tlumicí léky při intenziv­ním podchlazení, jsou nevhodné léky, které v horku ruší čin­nost centra pro regulaci teploty. Patří sem Compazin, který předepisují psychiatři. Dále léky, omezující pocení, kterých je mnoho, například antihistaminka, léky proti Parkinsonově nemoci, spazmolytika, léky proti křečím či bolestem žlučníku. Také některé nemoci jako diabetes a srdeční choroby mohou vyvolávat poruchy v regulací teploty, informuje doktorka.cz.

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Související:

Právě se děje

reklama