Hrůzy a krutosti v popravčích komorách. USA se vše snaží ututlat, bijí na poplach experti

Ve středu 23. července popravil stát Arizona Josepha Rudolpha Wooda. Jednalo se o čtvrtou viditelně zpackanou popravu za tento rok. Začala v 13.52 a podle očitého svědka Michaela Kiefera upadl Wood do bezvědomí ve 13.57. Ve 14.05 začal lapat po dechu, což trvalo dalších 90 minut. Americké právní expertky na trest smrti Megan McCrackenová a Jennifer Morenová z univerzity v Berkeley se v komentáři pro sever CNN zabývají dalším osudem hrdelního trestu ve Spojených státech.

371

Další očitý svědek Troy Hayden uvedl: "Joe Wood je mrtvý, ale umřít mu trvalo dvě hodiny. Pozoroval jsem, jak tam leží muž, který hodinu a 40 minut lapá po dechu, a šlo to i slyšet, bylo to jako když vytáhnete rybu z vody a ona otevírá a zavírá tlamu," uvádí komentář. Kiefer napočítal, že Wood před smrtí zalapal po dechu šestsetčtyřicetkrát.

"Arizona provedla zpackaný experiment. Její nový popravčí protokol vyžaduje přístup ke dvěma medikamentům - midazolamu a hydromorfonu. Jediný předchozí případ, kdy došlo k použití a kombinaci těchto látek, byla podobně zdlouhavá a znepokojivá poprava Denise McGuirea v Ohiu. Tomu trvalo 24 minut, než zemřel, 10-13 minut se snažil nadechnout," píší expertky.

Očitý svědek Alan Johnson tvrdí, že McGuire hluboce lapal po dechu. "Byl to chraptivý hrdelní zvuk. Trochu frkal nosem. Několikrát bylo jasně vidět, jak se dáví," citují právničky.

Kruté a nestandardní popravy?

Navzdory těmto dobře zdokumentovaným problémům Arizona přejala proceduru z Ohia, akorát zvýšila dávku každé látky (midazolam z 10 na 50 miligramů, hydromorfon ze 40 na 50 miligramů). Stát odmítl zveřejnit, na jakém základě dospěl k těmto dávkám a zda tak učinil s cílem zajistit, že tento recept bude účinnější. Bez ohledu na změny, které Arizona provedla, byla Woodova poprava ještě horší než McGuireova, deklaruje komentář.

Navzdory žádosti Woodových právníků Arizona také odmítla zveřejnit zdroj svých látek - včetně výrobce, čísla šarže a trvanlivosti - stejně jako kvalifikaci svého popravčího týmu, kritizují expertky. "Nic z toho by neprozradilo identitu těch, kteří se na popravách podílejí, ale umožnilo by soudům a veřejnosti analyzovat, zda postup pro popravu bude v souladu s usmrcením popsaným a vyžadovaným osmým dodatkem ústavy," dodávají.

Úřady se snaží vše ututlat

Čtyři muži - Michael Wilson, McGuire, Clayton Lockett a Wood - se letos stali oběťmi zpackaných poprav. Ačkoliv látky, dávky a procedura se ve všech případech odlišovaly, společným jmenovatelem je to, že úřady použily nevyzkoušené kombinace medikamentů a klíčové aspekty svého postupu udržovaly v tajnosti, kritizuje komentář.

"Nedostatek transparentnosti přetrvává i po těchto popravách. Ačkoliv guvernéři Oklahomy a Arizony vyzvali k prošetření problematických poprav, ve skutečnosti nebyla pozvána žádná vnější autorita, která by vyšetřování vedla," poukazují expertky.

  • Komentář v originále si můžete přečíst zde.

Vnitřní vyšetřování podle jejich názoru daný úkol nesplní: "Úřadům nemůže být umožněno poskytnout polovičaté vysvětlení, které ponechá zásadní otázky nezodpovězené, zlehčí chyby a skryje podstatné informace o tom, co se pokazilo."

"Namísto toho musí přijít nezávislé vyšetření každé popravy, které půjde důsledně do hloubky a jehož výsledky budou zveřejněny. Bez skutečně nezávislého vyšetřování bude nemožné učinit smysluplné závěry o tom, co proběhlo špatně, či určit, jaké změny musí být provedeny, aby se tyto chyby již nikdy neopakovaly," vyzývá komentář.

Zpackané popravy se nesmí stát normou

Zpackané popravy v Arizoně, Ohiu a Oklahomě nám ukazují, pokud je státům povoleno zavádět nové, neotestované popravčí postupy bez soudního povolení či veřejného dohledu, výsledky jsou nespolehlivé. "Když jsou zaváděny nespolehlivé postupy, důsledky bývají příšerné a hrozivé," píší McCrackenová a Morenová.

"Státům nesmí být povoleno pokračovat ve výkonu rozsudků smrti bez soudního dohledu nad jejich popravčími postupy. Soud musí vyzvat příslušné úřady ke zveřejnění klíčových aspektů jejich procedur, obzvláště s důrazem na původ jejich medikamentů a kvalifikovanost popravčího personálu," apelují expertky.

"Bez tohoto dohledu se zpackané popravy stanou novou normou. Žádné další popravy nesmí proběhnout do doby, než státy začnou jednat transparentně a soudy prověří, zda jsou jejich popravčí postupy v souladu s ústavou Spojených států," deklaruje závěrem komentář.

Témata: USA | Trest smrti

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama