Absurdní spor kvůli hurikánu Dorian graduje. Trump si vynutil zastání

Ve Spojených státech neutichá spor o to, zda hurikán Dorian, který zpustošil Bahamy, mohl ohrozit americký stát Alabama, jak tvrdil prezident Donald Trump. Ačkoliv americká Národní meteorologická služba (NWS) takovou možnost popřela, zastřešující Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) v tiskové zprávě uvedl, že Alabamu skutečně mohl zasáhnout vítr o síle tropické bouře. Podle deníku The New York Times (NYT) NOAA tiskovou zprávu vydal na nátlak amerického ministra obchodu Wilbura Rosse, který hrozil představitelům NOAA vyhazovem, pokud se Trumpa nezastanou. Ministerstvo obchodu mezitím zprávu NYT označilo za nepravdivou.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

orian si na Bahamách vyžádal nejméně 45 životů, podle úřadů není bilance stále konečná. Meteorologové dlouho nedokázali trasu hurikánu předpovědět, první modely předpokládaly, že živel vstoupí na floridskou pevninu, což se ale nakonec nepotvrdilo, neboť hurikán nakonec postupoval na sever podél východního pobřeží USA.

Trump 1. září na twitteru varoval, že vedle Floridy budou oproti očekáváním mnohem výrazněji zasaženy i státy Jižní Karolína, Severní Karolína, Georgie a Alabama. NWS prakticky obratem prezidentův tweet vyvrátila s tím, že Alabamě nic nehrozí, neboť je od krizové oblasti dostatečně vzdálena.

Trump ale pak nadále trval na tom, že meteorologové předpovídali nebezpečí i pro Alabamu. Před týdnem ve středu na briefingu v Oválné pracovně Bílého domu předložil novinářům očekávaný model postupu hurikánu Dorian vypracovaný Národním střediskem pro hurikány (NHC), které je stejně jako NWS součástí NOAA. Na této grafice Bílý dům přimaloval zvýrazňovačem oblouček, který do oblasti možného postupu Dorianu zahrnul také Alabamu.

Domalování modelu hurikánu upoutalo pozornost novinářů a mluvčí Bílého domu Hogan Gidley následně potvrdil, že grafika byla upravena. Kdo editaci provedl, ale nesdělil.

Dalším zvratem kauzy byla páteční tisková zpráva NOAA, která tweet NWS vyvracející Trumpovo tvrzení o hrozbě pro Alabamu označila za neodpovídající tomu, co v dané době předpovědi ukazovaly. NOAA dodal, že jím zveřejněné informace v období mezi 28. srpnem a 2. zářím ukazovaly na možnost, že Alabamu může zasáhnout vítr o síle tropické bouře. V přiloženém odkazu pak vývojový model skutečně riziko zasažení Alabamy silným vichrem hodnotí až k 20 procentům.

The New York Times tiskovou zprávu NOAA označil za nezvyklou, neboť v ní není tradiční odkaz na osobu, kterou mohou novináři v této věci kontaktovat. Deník také s odkazem na několik zdrojů napsal, že zpráva byla vydána poté, co ministr Ross v pátek podle tvrzení některých médií pohrozil vyhazovem několika činitelům NOAA. Ministerstvo vnitra, pod které NOAA spadá, to ale popřelo.

"Ministr Ross kvůli předpovědím a veřejným prohlášením k hurikánu Dorian nevyhrožoval vyhazovem žádnému zaměstnanci NOAA," uvedlo ministerstvo obchodu.

Sám Trump dosud nový vývoj v otázce možného zasažení Alabamy hurikánem nekomentoval.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V domě v New Jersey se zřítily balkony, desítky zraněných

15.09.2019 08:44 Nejméně 22 lidí utrpělo zranění při zřícení několika dřevěných balkonů z třípatrového domu ve městě…

Otřesný nález v Mexiku: Ve studni objevili pytle s desítkami mrtvol

15.09.2019 08:03 Ostatky, které se našly na počátku září ve studni nedaleko města Guadalajara ve středním Mexiko,…

Horor v USA: 2246 pozůstatků plodů našli u zesnulého doktora v domě

15.09.2019 07:14 Více než 2000 pozůstatků lidských plodů se našlo v obydlí nedávno zesnulého amerického lékaře z…

USA zabily syna Usámy bin Ládina, potvrdil Trump

14.09.2019 22:18 Aktualizováno Při americké protiteroristické operaci v oblasti Afghánistánu a Pákistánu byl zabit syn již dříve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama