AFP: Pompeo slibuje přechod k druhé Trumpově administrativě. Odmítá uznat vítěze voleb Bidena

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v úterý přislíbil "hladký přechod" od administrativy k administrativě po prezidentských volbách v USA. Odmítl ale uznat vítězství Joea Bidena a prohlásil, že Donald Trump zůstane u moci, navzdory tomu, že výsledky voleb jasně hovoří pro Bidena. Informovala o tom tisková agentura AFP.

Mike Pompeo
doporučujeme

"Proběhne hladký přechod ke druhé Trumpové administrativě," řekl na tiskové konferenci Pompeo, když se ho novináři ptali na kontakty s Bidenovým týmem.

Světoví lídři včetně téměř všech spojenců USA přitom už blahopřáli Bidenovi, který dosáhl potřebného počty hlasů volitelů v klíčových státech a získal i výrazný náskok v počtu hlasů odevzdaných samotnými voliči, informuje AFP.

Trump však odmítá uznat porážku ve volbách a několikrát vyslovil nepodložené obvinění, že došlo k masivním volebním podvodům. Žádal i přepočítání hlasů a pohrozil právními kroky, navzdory tomu, že dosud nepředložil žádné důkazy.

Na otázku, zda Spojené státy mohou stále soudit svět a vydávat prohlášení vyzývající ostatní země na spravedlivé volby, Pompeo odpověděl, že tato otázka je "směšná".

"Ministerstvo ze všech sil pracuje na tom, aby zajistilo, že volby po celém světě budou bezpečné, svobodné a spravedlivé, a moji pracovníci riskují své životy, aby se postarali o to, že to tak proběhne," dodal Pompeo.

Uznání porážky ze strany neúspěšného kandidáta je při amerických prezidentských volbách událostí, která symbolicky uzavírá danou kapitolu politického boje. Z právního hlediska však nemá žádnou váhu a i kdyby Trump po potvrzení všech výsledků nadále odmítal gesto učinit, na Bidenově vítězství by to nic neměnilo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

San Francisco a okolí uzavře od neděle restaurace a hřiště

05.12.2020 14:26 San Francisco a okolní oblasti zavedou kvůli sílící epidemii koronaviru od neděle přísnější omezení…

Trump může po odchodu z funkce zneužít úřady k osobnímu obohacení, tvrdí…

05.12.2020 13:34 Své zahraniční kontakty hodlá Trump údajně udržovat i po odchodu z úřadu, tvrdí lidé z blízkého…

Biden se domnívá, že by jeho inauguraci neměly doprovázet davy lidí

05.12.2020 11:34 Budoucí americký prezident Joe Biden se domnívá, že by kvůli epidemii koronaviru neměly jeho…

Biden má jistých 279 volitelů. Oficiálně je skutečně vítězem voleb

05.12.2020 08:45 Kalifornie oficiálně potvrdila výsledek prezidentských voleb a jmenovala 55 volitelů, kteří se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama