Al-Káida znovu udeřila v USA. Profesor popsal první úspěšný útok od 11. září

NÁZOR - Zaútočila teroristická síť al-Káida koncem loňského roku na Spojené státy? Tuto otázku pokládá v komentáři pro server CNN bezpečnostní analytik Peter Bergen, profesor z Arizonské státní univerzity.

Al-Káida
doporučujeme

První úspěšný útok od 11. září 2001

Ředitel FBI Christopher Wray na pondělní tiskové konferenci oznámil, že Mohammed Alšamrani, příslušník saúdských královských vzdušných sil, který loni v prosinci na americké základně námořního letectva v Pensacole zabil tři americké námořníky, byl napojen na teroristickou síť al-Káida na Arabském poloostrově, nastiňuje Bergen. Dodává, že jde o odnož al-Káidy sídlící v Jemenu.  

"To znamená, že FBI možná dospěla k názoru, že na rozdíl od dalších nedávných teroristických činů spáchaných samovolně radikalizovanými domácími teroristy, může být útok v Pensacole prvním případem od 11. září, kdy zahraniční teroristická organizace dokázala úspěšně udeřit ve Spojených státech," píše profesor. Přiznává ovšem, že američtí činitelé zároveň netvrdí, že Alšamrani byl přímo řízen al-Káidou.

Případ je podle analytika připomínkou, že zákaz vstupu občanům vybraných většinově muslimských zemí do Spojených států, který zavedla administrativa prezidenta Donalda Trumpa, není tak účinným štítem, jak šéf Bílého domu tvrdí.

Zákaz se ostatně nevztahuje na saúdskoarabské občany, kterým byl i Alšamrani, a Trumpova administrativa nadále pěstuje vřelé vztahy se saúdskou královskou rodinou, připomíná odborník.

Al-Káida na Arabském poloostrově se k útoku v Pensacole přihlásila letos v únoru, ale podobná prohlášení nejsou vždy pravdivá, upozorňuje Bergen. Vyzdvihuje ovšem Wrayovo tvrzení, že důkazy nalezené v pachatelových chytrých telefonech ukazují, že Alšamrani svou taktiku a své plány koordinoval s uvedenou organizací.

Ředitel FBI a americký ministr spravedlnosti William Barr, který se tiskové konference rovněž účastnil, pronesli tvrdá slova na adresu výrobce příslušných telefonů, společnost Apple, která údajně úřadům nepomohla odemknout Alšamraniho zařízení, poukazuje expert. Dodává, že podle Barra to byli počítačoví odborníci FBI, kdo dokázal dekódovat informace spojující pachatele s al-Káidou na Arabském poloostrově.

Spor s Applem

Apple přitom v lednu uvedl, že FBI a pomohl a poskytl jí přístup k datům z Alšamriho telefonů, která byla uložena na vzdáleném disku, konstatuje profesor. Doplňuje, že společnost dle svého vyjádření pouze nemohla prolomit kódování, které je klíčovou ochranou jejích zákazníků proti hackerům a zločincům.

"Není pochyb, že Alšamraniho případ bude v budoucnosti často zmiňován FBI a (americkým) ministerstvem spravedlnosti jako argument, že potřebují mít možnost dostat se do zakódovaných telefonů, pokud mají zákonné povolení k jejich prohlídce, jak měly v Alšamraniho kauze," pokračuje Bergen.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Apple bude naopak nadále tvrdit, že kódování, kterým vybavuje své telefony, tvoří nezbytnou součást jeho obchodního modelu, která zajišťuje bezpečí dat jeho zákazníků, očekává analytik. Dodává, že dle takového výkladu může být instalace jakýchkoliv "zadních vrátek" potenciálně zneužita nejrůznějšími pochybnými aktéry.

V dopise zákazníkům z roku 2016 Apple ujišťoval, že ve skutečnosti nemá možnost odemknout své vlastní telefony, protože věří, že obsah iPhonů je soukromou záležitostí jejich vlastníků, připomíná expert. Vysvětluje, že společnost tento dopis sepsala poté, co ji FBI vyzvala, aby dekódovala telefon jednoho ze dvou teroristů hlásících se k organizaci Islámský stát, kteří zabili v kalifornském San Bernardinu 14 lidí.

Také v tomto případě, navzdory soudnímu příkazu, Apple odmítl teroristův telefon dekódovat a technické řešení nakonec museli najít pracovníci FBI, rekapituluje profesor.    

Útok v Pensacole tak demonstruje nejen neúčinnost zákazu vstupu občanů vybraných muslimských zemí do Spojených států, soudí analytik. Vyzdvihuje, že al-Káida a její odnože sice utrpěly těžké škody při náletech dronů a dalších protiteroristických operacích, ale nadále se zaměřují na útoky na americké cíle a v ojedinělých případech dokážou uspět.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Jaké budou dopady lednového útoku na Kapitol? Známý politolog naznačil…

27.02.2021 00:01 NÁZOR - V americkém Kongresu začalo v tomto týdnu slyšení ohledně bezpečnostních selhání, která 6.…

USA podle Bidena nikdy neuznají anexi Krymu

26.02.2021 16:37 Americký prezident Joe Biden dnes uvedl, že USA budou stát v otázce Krymu na straně Ukrajiny a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama