Alarmující dopad Trumpovy politiky vůči migrantům: Stovky dětí postrádají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří dohledat rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017-2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu roku 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe odstoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu roku 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Později však vyšlo najevo, že odebírání dětí na hranicích započalo již o rok dříve v rámci tajného pilotního programu a původní rozhodnutí soudu se na děti, které byly separovány od rodičů v roce 2017, nevztahovalo. Jejich spojení s rodiči bylo nařízeno teprve minulý rok. Z 1030 dětí se to podařilo jen u 485, dalších 545 nezletilých ale rodiče stále postrádá. ACLU popisuje jejich rodiče jako "nedosažitelné".

Asi dvě třetiny rodičů oddělených od dětí byly deportovány do vlasti. O jejich vypátrání v jejich zemích původu se snaží právě organizace ACLU s týmem právníků. Lee Gelernt, hlavní právník zabývající se případem, říká, že vhodný čas na dohledání dětí a jejich rodičů se již bohužel promeškal. Snahám navíc nyní stojí v cestě koronavirová pandemie, připomíná BBC.

Osamocené děti byly z ústavní péče často poslány k rodinným příslušníkům či přátelům, upřesňuje The New York Times. Asi 362 z nich ale nemůže být dohledáno, protože kontaktní údaje poskytnuté pečujícími osobami nejsou již aktuální.

Podle Gelernta je oddělování dětí od rodičů jedna z největších skvrn Trumpovy administrativy. Právník také odsoudil, že úřady držely informace o těchto dětech v tajnosti:"Fakt, že před námi a před soudem, před veřejností tajily jejich jména, je šokující. Mohli jsme po nich už dávno pátrat."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojujeme proti dezinformacím: Proč se lidé bojí vakcín proti koronaviru?

24.11.2020 00:01 NÁZOR - Akademici, kteří v 60. letech zkoumali pověry, čerpali z epidemiologie, připomíná editorial…

Biden už má údajně kandidátku na post ministryně financí

23.11.2020 21:39 Kandidátkou nastávajícího prezidenta USA Joea Bidena na post ministryně financí bude někdejší šéfka…

Bílý dům plánuje večírky i přes rozmach koronaviru v USA

23.11.2020 20:22 Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru, Bílý dům však i přesto plánuje na…

Biden oznámil první posty ve svém zahraničněpolitickém týmu, na scénu se…

23.11.2020 19:39 Nově zvolený prezident USA Joe Biden plánuje jmenovat ministrem zahraničí svého dosavadního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama