Amazon lidem doporučuje knihy s konspiračními teoriemi o koronaviru

Když lidé na webu internetového prodejce Amazon vyhledávají základní pojmy spojené s pandemií, servírují jim algoritmy platformy i knížky s konspiračními teoriemi o covidu-19.

Otevřená kniha, ilustrační foto
doporučujeme

Podle webu BuzzFeed News to ukazuje dosud nezveřejněná studie týmu evropských akademiků a analytiků. Amazon podle ní v boji proti dezinformacím o pandemii zaostává za jinými technologickými giganty.

Nástrojem šíření nepodložených, zavádějících a nepravdivých informací o koronaviru a boji proti němu jsou v posledních měsících digitální platformy od facebooku až po TikTok. Například server YouTube před týdnem sdělil zpravodajskému webu Axios, že za předchozí půlrok odstranil 30.000 videí obsahujících zavádějící či lživá tvrzení o vakcínách proti covidu-19. Dění na stránkách Amazonu ovšem zůstává poněkud méně sledované.

"Amazon toho dělá z velkých platforem zdaleka nejméně ve snaze vypořádat se s dezinformacemi a konspiračními teoriemi kolem covidu-19," uvedl nyní odborník na nová média působící na Amsterodamské univerzitě Marc Tuters. "Pro tvůrce a konzumenty konspiračních teorií web Amazon.com nabízí vše, co potřebují," míní akademik.

Tuters se společně s týmem lidí z londýnské vysoké školy King's College a evropské iniciativy Digital Methods Initiative Winter School snažili zmapovat roli doporučovacího mechanismu Amazonu v šíření závadných informací. Zjistili, že při vyhledávání výrazů jako "covid", "covid-19" nebo "vakcína" se už na první stránce výsledků objevují knihy propagující konspirační teorie. Ty údajně figurují mezi doporučeným zbožím i při prohlížení detailů o knížkách týkajících se koronaviru a souvisejících témat, která konspirační úvahy neobsahují.

BuzzFeed News s fenoménem spojuje popularitu díla The Answer ("odpověď"), které napsal britský hlasatel nejrůznějších konspiračních teorií David Icke. Kniha se podle serveru v jistém momentě dostala na seznam bestsellerů v kategorii "komunikace a mediální studia", ačkoli "je plná dezinformací o pandemii". Icke například šířil divoké spekulace o souvislosti mezi covidem-19 a mobilními sítěmi 5G a jeho kanály postupně zablokovaly Facebook, Twitter, YouTube i Spotify.

Amazon v reakci na nový výzkum připomenul, že od loňského února při vyhledávání výrazů spojených s pandemií zobrazuje uživatelům panel s odkazem na důvěryhodné informace o covidu-19. V lednu spustil podobný prvek týkající se tématu očkování. Podle BuzzFeed News ovšem nástroje nefungují konzistentně napříč regionálními podobami internetového obchodu.

Tuters uvedl, že nepodporuje zákaz prodeje knih se spikleneckými teoriemi. Amazon ale podle něj musí následovat ostatní platformy a více zviditelňovat spolehlivé informace. "Argument, že byste měl nést více zodpovědnosti, když na tom vyděláváte, je silný," dodává odbornice na regulaci online obsahu Evelyn Doueková působící na Harvardově univerzitě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při střelbě na škole v USA zemřel student

13.04.2021 07:54 V prostorách střední školy Austin-East Magnet High School ve městě Knoxville v americkém státu…

Na tiskové konference Bílého domu pronikl falešný novinář

12.04.2021 22:04 Ne jednou tlumočili novináři během tiskové konference Bílého domu dotaz jednoho ze svých domnělých…

Biden nečeká a ruší Trumpova pravidla přátelská k akciovým trhům

12.04.2021 16:49 Americký prezident Joe Biden, zvolený za Demokratickou stranu, začal hned po nástupu do funkce…

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama