Američan odsouzený za pokus o převrat ve Vietnamu byl propuštěn z vězení

Američan vietnamského původu Michael Nguyen, který byl vloni odsouzen k 12 letům vězení za pokus o svržení vlády, byl propuštěn z vietnamského vězení a vrátil se do Spojených států. Informuje o tom dnes agentura Reuters. Podle obžaloby vyzýval během návštěvy svých příbuzných ve Vietnamu k demonstracím a k útokům na vládní budovy.

Danang, ilustrační foto
doporučujeme

Podle informací amerického velvyslanectví v Hanoji byl muž propuštěn minulý týden ve středu. "Domů do Kalifornie se vrátil ve čtvrtek," uvedl zástupce rodiny. Podle agentury Reuters není jasné, zda byli propuštěni i dva Vietnamci, kteří byli zatčeni spolu s Nguyenem.

Vietnamské ministerstvo zahraničí propuštění nekomentovalo. Zpráva se ani neobjevila ve vietnamských oficiálních médiích.

Nguyen, který se narodil ve Vietnamu, ale od dětství žil v USA, byl zatčen v červenci 2018. V loňském roce odvolací soud potvrdil trest 12 let vězení za pokus o svržení vlády. Podle advokáta se Nguyen k činu přiznal, zároveň ale požádal soud o zkrácení trestu, aby mohl být co nejdříve znovu s rodinou.

Vietnam provedl za posledních 30 let řadu hospodářských reforem a země se otevřela zahraničnímu obchodu a investicím, takže se stala jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa. Moc ale dál pevně drží komunistická strana, která potlačuje svobodu projevu a pravidelně zasahuje proti disentu. Ti, kdo kritizují vládu na internetu či jinde, podle zahraničních agentur často končí ve vězení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Ministr spravedlnosti USA zpochybnil tvrzení o volebním podvodu

01.12.2020 21:49 Americké ministerstvo spravedlnosti podle svého šéfa Williama Barra nezaznamenalo důkazy o…

Dezinformacím o vakcíně na covid se navzdory snahám sociálních sítí daří

01.12.2020 17:50 Po devíti měsících pandemie má lidstvo na dohled vakcínu proti nemoci covid-19, za přílivu…

"Kdo nevolí, nejí." Madurův režim nutí lidi k účasti ve volbách i hrozbou…

01.12.2020 14:34 Venezuelská vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura se snaží přimět obyvatele k účasti na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama