Američané jsou stále svolnější k násilí po volbách

V USA v posledních měsících vzrostl počet lidí, podle nichž by bylo opodstatněné uchýlit se k násilnostem, pokud by v nadcházejících prezidentských volbách nezvítězil jimi preferovaný kandidát. Na serveru Politico to napsali odborníci ze tří amerických think-tanků a dvou univerzit na základě nedávných průzkumů veřejného mínění. Vyjádřili přitom znepokojení nad tím, že USA zřejmě směřují do nejhorší povolební krize za posledních 150 let.

Rozsáhlé demonstrace proti Trumpovi
doporučujeme

Podle badatelů se třetina Američanů, kteří sami sebe označili buď za demokrata či republikána, domnívá, že by bylo ospravedlnitelné použít násilí pro prosazení politických cílů jejich strany. V zářijových průzkumech rovněž uvedlo 44 procent republikánů a 41 procent demokratů, že by existoval alespoň malý důvod k násilnému postupu, pokud by v listopadových volbách zvítězil kandidát druhé strany. Ještě v červnu přitom tyto údaje byly 35 procent mezi republikány a 37 procent u demokratů.

Přesvědčení je přitom pevnější mezi ideologicky vyhraněnějšími zastánci obou hlavních amerických politických stran. Na 26 procent demokratů označujících se za velmi liberální považuje násilnosti v případě prohry jejich kandidáta za opodstatněné do "velké míry", u zbytku stoupenců Demokratické strany tento názor zastává jen sedm procent dotazovaných.

Podobná situace je i u republikánů. Ti, jež se požadují za velmi konzervativní, vidí prohru svého kandidáta jako velký důvod k násilnému postupu ze 16 procent, stejné přesvědčení pak panuje jen u sedmi procent umírněnějších republikánů.

Celkem pak podle badatelů jeden z pěti Američanů hlásících se k jedné či druhé straně uvedl, že je ochoten schvalovat násilí, pokud by křeslo v Bílém domě nezískal jím preferovaný kandidát.

Badatelé z Hooverova a Hudsonova institutu, think-tanku New America a univerzit v Marylandu a Louisianě poznamenávají, že cesta od slov k činům je dlouhá. Upozorňují však, že když už násilnosti vypuknou, veřejnost je začne obvykle stále více podporovat, čímž vzniká začarovaný kruh otevírající cestu k rozsáhlým nepokojům a střetům.

Zastánci obou politických táborů se navzájem obviňují z podněcování násilností. Demokraté tvrdí, že republikánský prezident Donald Trump svými výroky vyzývá svoje podporovatele k přípravám na násilné střety. Poukazují například na úterní předvolební debatu, při níž prezident vzkázal otevřeně násilné krajně pravicové skupině Proud Boys (Pyšní hoši), aby "ustoupila stranou a byla připravena". Ačkoliv později prohlásil, že neví, o jakou skupinu se jedná, a že by měla nechat policii dělat svou práci, členové Proud Boys na internetu zmínku svého jména z úst prezidenta oslavovali a někteří ji brali jako nenápadné vyjádření podpory.

Republikáni zase poukazují na výrok demokratického uchazeče Joea Bidena, jenž se při nedávném projevu dotázal: "Myslí si snad někdo, že v Americe bude méně násilí, pokud bude Donald Trump znovuzvolen?". Podle řady příznivců vládnoucí strany se jednalo o skrytou výhrůžku násilím, pokud by demokrat prohrál.

Výzkumníci se domnívají, že by se v současné situaci měli političtí představitelé na všech úrovních vlády co nejasněji zříci násilí jako prostředku pro řešení konfliktů. Navrhují rovněž, aby Kongres zřídil nezávislou nadstranickou komisi, jejíž úkolem by bylo potvrzovat a bránit demokratické normy v USA.

"Nebijeme na poplach lehkovážně. Rozhodnutí, která učiníme v několika příštích měsících, budou nesmírně důležitá. Pokud upadneme do koloběhu násilí, následky pro budoucnost Ameriky jako demokracie budou strašné," uzavírají badatelé.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zrušil restrikci, která se vztahovala na židovské osady

28.10.2020 17:30 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes zrušila zákaz financovat izraelský vědecký výzkum…

Venezuelská opozice oznámila zmizení tří svých členů

28.10.2020 12:49 Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó dnes oznámil zmizení tří členů protivládních sil. Informují o…

Počet nakažených koronavirem v Mexiku od února vzrostl na 900.000

28.10.2020 12:42 Počet potvrzených případů koronaviru od začátku epidemie se v Mexiku zvýšil na 900.000. Informuje o…

Ve Filadelfii pokračovaly protesty po zastřelení černocha policií

28.10.2020 12:24 Stovky lidí již druhou noc řadě ve Filadelfii, největším městě amerického státu Pensylvánie,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama