V USA mohlo být ještě hůř. Studie ukázala, kdo sehrál klíčovou roli při epidemii

Někteří občané USA si uvědomovali vážnost situace v souvislosti s epidemií koronaviru už s předstihem a sami se rozhodli pro dobrovolnou izolaci, ačkoliv jim to zákony ještě nenařizovaly. Dostupné studie potvrdily, že svojí schopnosti vidět dál než jejich vlastní vláda možná přispěli záchraně lidských životů.

Průzkum, který na základě dat mobilních telefonů vyhodnocoval chování lidí před vyhlášením celostátních karantén, tedy v období od 1. ledna do 20. dubna, byl zveřejněn v odborném časopisu The Lancet: Infectious Diseases. Informoval o něm americký televizní kanál CNN.

Jeho závěry jsou takové, že lidé, kteří se před úředním vyhlášením plošné karantény sami dobrovolně izolovali, tedy nevycházeli ze svých domovů vyjma nezbytných nákupů potravin a léků, přispěli výraznému zpomalení šíření nákazy novým typem koronaviru, a tím pádem i záchraně lidských životů. 

Do čtyř měsíců od výskytu prvního případu v USA se infekce rozšířila do všech států a více než 90 % okresů. Studie dále také shledala, že přijatá restriktivní opatření byla na federální úrovni vyhlášená příliš pozdě, pokud vůbec. Na samém začátku tedy šlo primárně o osobní odpovědnost lidí, posléze jednotlivých guvernérů, a teprve pak přišel na řadu Washington, D.C. Ten si ale nad celou věcí v podstatě umyl ruce. 

Nicméně epidemiologická situace by v nejvíce zasažených Spojených státech, kde se nákaza tak jako tak začíná vymykat kontrole, možná byla ještě dvakrát tak horší, kdyby nebylo lidí, kteří se už šest až dvacet devět dní sami dobrovolně izolovali, aniž by je k tomu kdokoliv nutil. 

Autorka studie Lauren Gardnerová, docentka Katedry stavebnictví a systémového inženýrství na Johns Hopkins Whiting School, potvrdila, že díky získaným datům z mobilních telefonů lze konstatovat, že dobrovolná karanténa skutečně přispěla k výraznému zpomalení šíření nákazy v 21 amerických okresech.

"Ano, je to jeden z nejlepších ukazatelů pohybu lidí, kteří mívají mobilní telefony zpravidla neustále při sobě," odpověděl ekonom Interdisciplinary Research Centre University Cambridge Flavio Toxvaerd na otázku, zda lze skutečně na základě telefonních dat vyhodnocovat chování lidí. "Kromě toho jsme se zaměřili také na kreditní karty, jejich aktivita odpovídala získaným datům z mobilních telefonů," podotkl.

Průzkum potvrdil, že od konce ledna do poloviny dubna lidé omezili své každodenní aktivity v následující míře: v New York City šlo o 35 % a v okrese Houston's Harris dokonce o 63 %. Účinek se dostavil v časovém rozmezí 9 až 12 dnů, což by také odpovídalo i inkubační době, která činí 5 až 14 dní. Během ní je nakažená osoba infekční, ale bezpříznaková.

Tým Gardnerové ukázal, že existuje kauzalita mezi sociálním distancováním a snížením míry přenosu infekce, čímž se potvrzuje vysoká rizikovost návratu k normálnímu životu. Jaké bude mít faktické následky, by se navíc mělo projevit v řádu tří týdnů. "Informace, které jsme získali, jsou klíčové. Nemůžete adekvátně reagovat na změny v riziku nákazy, pokud nejste dobře obeznámeni, jaká skutečně jsou," řekl ekonom.

"Jsou mezi námi bohužel i jedinci, kteří se nad takováto zjištění budou cítit povznesení. U těch pak bude nutné některá omezení jako například dodržování povinných rozestupů a omezení vycházení vymáhat buď restriktivně prostřednictvím pokut, anebo se je snažit motivovat pomocí různých pobídek," dovysvětlil.

Studie každopádně nerozlišovala mezi aktivitami s vysokým rizikem, jako je například nákup potravin, a nízkým rizikem, jako je například procházka v parku. Vzhledem k tomu, že jediné, co sledovala, byly mobilní telefony a kreditní karty, nemohla vědět, koho přesně sleduje, tedy zda starší osoby, duševně nemocné a obyvatele vyloučených lokalit, kde se sociální distancování hůře dodržuje.

"Neprojevili-li by jednotlivci smysl pro zodpovědnost a nezměnili svůj dosavadní styl života, včetně omezení svých sociálních kontaktů a dodržování bezpečných rozestupů, ještě před jeho plošným nařízením, možná bychom na tom byli ještě hůř než jsme. Covid-19 by se rozšířil v takovém měřítku, že bychom nakažené a zemřelé možná ani nestihli spočítat. Žádnému z Američanů nebrání přispět svým chováním zpomalení šíření nemoci bez ohledu na to, zda je to povinné," řekla docentka.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 20 minutami

před 21 minutami

před 45 minutami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 4 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 7 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

Česko našlo způsob, jak využít peníze ze slovenské sbírky na munici, řekl Fiala

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy