Americká armáda nebude vyšetřovat vojáka, který svědčil proti Trumpovi

Armáda Spojených států nebude vyšetřovat někdejšího bezpečnostního poradce Bílého domu Alexandera Vindmana, který byl na podzim klíčovým svědkem Sněmovny reprezentantů v kauze ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa.

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dnes to podle agentury Reuters prohlásil náměstek ministra obrany Ryan McCarthy. Vindman a také jeho bratr-dvojče Yevgeny, který pro Bílý dům rovněž pracoval, byli před týdnem z prezidentových služeb propuštěni.

"Nečelí žádnému vyšetřování," řekl McCarthy. Dodal, že podplukovník Vindman je zpátky u armády a v létě nastoupí na vojenskou školu. O Vindmanův osud se média zajímala poté, co Trump po jeho propuštění prohlásil, že armáda by mohla zvážit podplukovníkovo kázeňské potrestání.

"Poslali jsme ho na jiné místo a armáda s ním může naložit, jak uzná za vhodné," řekl tento týden Trump. Na dotaz, zda by měl být kázeňsky potrestán, odpověděl, že si to dovede představit. "Když uvážíte, co se stalo, tak se na to určitě, myslím, podívají," uvedl.

Vindman, který byl v Bílém domě expertem na Ukrajinu, při listopadovém slyšení ve sněmovně mimo jiné označil za nepatřičné, že Trump během telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským žádal vyšetřování svého politického rivala Joea Bidena.

Obsah tohoto telefonátu a jeho okolnosti vedly demokraty ve sněmovně k podání ústavní žaloby na Trumpa za zneužití pravomoci a obstrukce vůči Kongresu. Senát ovládaný republikány ale prezidenta tento měsíc obvinění zprostil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbuch plynu v Baltimoru zničil několik domů, jeden mrtvý

10.08.2020 22:06 Výbuch plynu v Baltimoru v americkém státě Maryland dnes srovnal se zemí tři domy, usmrtil jednu…

Maas telefonoval do USA, stěžoval si u Pompea na hrozbu sankcemi kvůli…

10.08.2020 17:09 Německý ministr zahraničí Heiko Maas si v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Mikem…

Trump svými dekrety obešel Kongres. Nastal legislativní chaos, píše New…

10.08.2020 13:59 Exekutivní příkazy na pomoc Američanům zasaženým pandemií covidu-19, které v sobotu podepsal…

Čína uvalila sankce na významné politiky USA, včetně pěti senátorů

10.08.2020 13:28 Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že počínaje dneškem zavádí sankce proti americkým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama