Americká média se spojují v boji proti fámám kolem prezidentských voleb

Přední západní média a technologické společnosti budou před listopadovými volbami ve Spojených státech monitorovat dezinformace prostřednictvím společného "výstražného systému".

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Nástroj vzniká pod hlavičkou organizace Trusted News Initiative (TNI), jejímiž členy jsou Facebook, Google, Twitter, zpravodajské agentury Reuters a AFP či britská vysílací společnost BBC. Ta tento týden oznámila, že řady TNI nově rozšířily agentura AP a deník The Washington Post.

Sdružení vzniklo minulý rok s cílem "chránit publika a uživatele před dezinformacemi". Nyní podle tiskové zprávy BBC tato "přelomová spolupráce" rozšiřuje své ambice a v nejbližší době se hodlá zaměřit na manipulativní a nepravdivý obsah spojený s volbami v USA, které se uskuteční 3. listopadu.

"V měsíci před dnem hlasování se budou partneři navzájem upozorňovat na dezinformace, které by bezprostředně ohrožovaly lidské životy nebo integritu voleb, tak aby platformy mohly daný obsah rychle zhodnotit a aby se vydavatelé mohli ujistit, že nevědomky nešíří nebezpečné nepravdy," popisuje BBC plánovaný výstražný systém.

Projekt by mohl zefektivnit tažení sociálních sítí proti škodlivému obsahu, neboť služby jako facebook a twitter se v tomto směru často opírají o práci velkých médií nebo jiných "fact-checkerů" (ověřovatelů faktů). Nový systém upozornění má sloužit také k identifikaci podvodných příspěvků, které se tváří jako obsah od uznávaných mediálních značek a mohly by "podkopávat důvěru v partnerské zpravodajské organizace". Dále je v plánu využívání nástroje Project Origin, který připojuje "digitální vodoznak" k autentickým obrázkům či videím a umožňuje tak odhalit jejich případnou úpravu.

"Dezinformace jsou jedním z velkých problémů dnešní doby. Mohou oslabovat demokracii, vytvářet spory a překrucovat veřejnou debatu," uvedl generální ředitel BBC Tony Hall. "Proto je tak důležité, aby TNI byla úspěšná. Má za sebou úctyhodný start a mě těší, že do boje proti dezinformacím se přidávají další organizace. Ve světě rostoucích neshod je společná práce nejlepším způsobem, jak dosáhnout výsledků," dodal.

TNI uvádí, že úspěšně bojovala s falešnými zprávami před posledními parlamentními volbami v Británii a zachytila také škodlivé dezinformace spojené s pandemií covidu-19. Členy skupiny jsou kromě již zmíněných organizací také firma Microsoft, kanadská veřejnoprávní vysílací společnost CBC nebo deníky Financial Times a The Wall Street Journal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpova zeď patrně zůstane stát ještě dlouho po jeho odchodu, píše New…

30.11.2020 19:51 Aktualizováno Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v posledních týdnech před koncem svého mandátu…

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu, požádá v USA a EU o…

30.11.2020 17:09 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků…

Populista Bolsonaro utržil porážku. Jeho kandidáti propadli ve volbách…

30.11.2020 11:14 V brazilských místních volbách, jejichž druhé kolo se konalo v neděli, utrpěli porážku kandidáti…

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

30.11.2020 10:24 K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama