Americká vláda asistuje obětem masivního kyberútoku

Vláda Spojených států po víkendovém kybernetickém útoku, který zasáhl stovky firem nejen v USA, poskytuje pomoc zasaženým subjektům. V nedělním prohlášení to uvedla poradkyně prezidenta Joea Bidena ve věcech kyberbezpečnosti Anne Neubergerová, která zároveň podle agentury Reuters vyzvala potenciální oběti incidentu, aby své problémy ihned nahlásily.

Hackeři, ilustrační foto

Biden předtím ohlásil vyšetřování, které má prověřit podezření, že útok je dílem skupiny REvil spojované s Ruskem.

Nový útok podle všeho zkombinoval dvě základní taktiky: použití vyděračského softwaru označovaného souhrnným termínem ransomware a "útok na dodavatelský řetězec". Pachatelé zřejmě v pátek pronikli do hojně využívaného nástroje od amerického softwarového dodavatele Kaseya, který slouží IT odborníkům ke správě serverů, desktopů, síťových zařízení či tiskáren. Nástroj s názvem VSA pak upravili a zároveň skrze něj spustili vlnu útoků typu ransomware na cíle, které jej využívají.

"Je to kolosální a ničivý útok na dodavatelský řetězec," řekl John Hammond z bezpečnostní firmy Huntress Labs, která incident připsala gangu REvil. Ten podle amerických vyšetřovatelů stál za květnovým útokem na největšího světového výrobce masa JBS. Nyní jsou zřejmě obětí stovky, mezi nimi například obchodní řetězec Coop, který kvůli tomu musel ve Švédsku uzavřít asi 500 prodejen.

Agentura AP v neděli s odvoláním na analytiky psala dokonce o tisících zasažených podniků a o nejrozsáhlejším známém případu použití metody ransomware. Údajně se objevují informace o tom, že útočníci za virtuální klíče k zašifrovaným datům požadují částky od desetitisíců dolarů až po pět milionů dolarů (108 milionů Kč).

Americká vláda začala se zasaženými podniky spolupracovat "na základě vyhodnocení národního rizika", uvedla v neděli Neubergerová. Členka bezpečnostní rady Bílého domu (NSC) podle Reuters uvedla, že "kdokoli, kdo se domnívá, že byly zasaženy jeho systémy", by měl toto podezření okamžitě nahlásit.

Bílý dům se k věci vyjádřil už v sobotu, kdy prezident Biden oznámil, že pověřil americké tajné služby vyšetřením incidentu. Vláda prý neměla ihned jasno v tom, kdo za incidentem stojí. "Prvotní úvaha byla taková, že to nebyla ruská vláda, ale zatím si nejsme jistí," řekl Biden novinářům.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil, že se situaci analyzuje ve spolupráci s agenturou pro kybernetickou bezpečnost CISA. "Vzhledem k potenciálnímu rozsahu tohoto incidentu nemusí být v silách FBI a CISA odpovědět jednotlivě všem obětem," uvedl FBI, který rovněž vyzýval možné oběti ke sdílení informací.

Kybernetické útoky se pro Washington stávají čím dál naléhavějším problémem v návaznosti na sérii závažných incidentů z posledních měsíců. Loni v prosinci vyšla najevo rozsáhlá několikaměsíční kampaň vedená skrze síťový nástroj americké firmy SolarWinds, jehož prostřednictvím hackeři pronikli i do sítí několika institucí americké vlády. Hrozbu jménem ransomware pak v květnu kromě případu JBS ilustroval také útok na firmu Colonial Pipeline, která kvůli tomu přerušila provoz klíčové sítě na přepravu ropných produktů v USA.

"Tohle je SolarWinds, ovšem s ransomwarem," řekl magazínu Wired k víkendovému útoku analytik antivirové společnosti Emsisoft Brett Callow. Další odborník na kyberbezpečnost Jake Williams odhadoval, že vzhledem k probíhajícímu svátečnímu víkendu v USA může být skutečný počet obětí známý až v polovině nového týdne. "Ale je to něco velkolepého," dodal.

Podle informací AP byly v pátek infikovány systémy společností v nejméně 17 zemích. "Nejnovější útok zasáhl širokou škálu podniků a veřejných institucí, patrně napříč kontinenty... avšak jen málo velkých společností," uvádí agentura s odkazem na poznatky bezpečnostní firmy Sophos.

Američtí senátoři ohlásili dohodu na hlavních bodech podpory pro…

28.07.2021 21:23 Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury je opět o něco blíže…

New York bude po neočkovaných zaměstnancích státu vyžadovat pravidelné…

28.07.2021 19:45 Na pracovníky státu New York, kteří nebudou očkovaní proti covidu-19, se bude od druhého zářijového…

Biden se setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou

28.07.2021 19:33 Americký prezident Joe Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou,…

Biden kritizoval případ svastiky vyryté v budově ministerstva zahraničí

28.07.2021 14:12 Ve výtahu v budově amerického ministerstva zahraničí se tento týden objevila vyrytá svastika.…

Policisté, kteří 6. ledna bránili Kongres, při slyšení popisují boje i…

27.07.2021 20:36 Aktualizováno Boje tělo na tělo jako ze středověké bitvy, urážky a výhrůžky, strach o vlastní život a problémy s…

Assange se bude bránit proti odebrání ekvádorského občanství

27.07.2021 17:17 Internetový aktivista a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se bude bránit proti pondělnímu…

Neočkovaní Američané se mají podle CDC vyhnout cestám do Izraele

27.07.2021 10:01 Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zařadilo kvůli zhoršené epidemické situaci…

Na Floridě identifikovali poslední oběť zřícení výškové budovy

27.07.2021 07:55 Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v…

New York chce od městských pracovníků vyžadovat očkování nebo pravidelné…

26.07.2021 21:00 Městští pracovníci v New Yorku včetně učitelů a policistů by od 13. září měli chodit každý týden na…

V boji proti severoamerickým požárům pomáhají domácí i zahraniční posily

25.07.2021 10:35 Do amerického státu Oregon přijel pomoci hasit největší lesní požár na území USA tým z Nového…

Související:

Právě se děje