Americká vláda žaluje Walmart, měl zažehnout drogovou krizi

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes zažalovalo maloobchodní řetězec Walmart, že pomáhal zažehnout opioidovou krizi v zemi. Navzdory varováním ze strany svých vlastních lékárníků prý nedostatečně kontroloval pochybné předpisy na léky. Informují o tom světové agentury. Kvůli předávkování opiáty zemřelo ve Spojených státech od roku 2000 přes 470.000 lidí. Velká část úmrtí souvisela s léky na předpis.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Walmart je největší maloobchodní řetězec na světě. Mimo jiné provozuje ve svých pobočkách na 5000 lékáren. Ty se podle vládního obvinění od června 2013 proměnily v distributory silně návykových látek.

Podle ministerstva se Walmart snažil zvyšovat zisk tím, že v lékárnách nezaměstnával dostatečné množství lidí a zároveň na ně tlačil, aby objednávky vyřizovali rychle. Tím jim ztížil možnost odhalovat podezřelé předpisy, a přispěl tak k celostátnímu zneužívání léčiv. Ze zákona jsou přitom lékárníci povinni pochybné předpisy úřadům nahlašovat.

Akcie Walmartu v reakci na zprávu odepsaly dvě procenta. Obvinění americké vlády přichází poté, co ji v říjnu ve snaze vyhnout se zodpovědnosti zažalovala sama firma, když požadovala, aby se vyjasnila role farmaceutů při vydávání léků na předpis.

Témata: USA | soudy | Walmart | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli útoku na Kapitol rezignoval ministr zdravotnictví USA

16.01.2021 09:30 Aktualizováno Rezignační dopis napsal 12. ledna ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok…

Pence údajně oslovil Harrisovou kvůli blahopřání i nabídce asistence

15.01.2021 20:20 Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek zavolal své nástupkyni Kamale Harrisové a poblahopřál…

Američtí generální inspektoři vyšetří postup úřadů kolem vpádu do Kapitolu

15.01.2021 19:43 Generální inspektoři několika amerických ministerstev začínají vyšetřovat, jak se různé…

Biden představil další členy týmu, jde o známé tváře z Obamovy éry

15.01.2021 15:14 Nastupující americký prezident Joe Biden představil další své kandidáty do vysokých pozic ve státní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama