Americké federální síly se začnou postupně stahovat z Portlandu

Americké federální síly, které se v minulých dnech střetly s demonstranty v oregonském Portlandu, se podle tamní demokratické guvernérky Kate Brownové začnou z města postupně stahovat.

FBI
doporučujeme

Úřadující ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf v prohlášení uvedl, že plán vyjednaný s Brownovou v uplynulých 24 hodinách počítá s "pevnou přítomností" oregonské státní policie v centru největšího oregonského města. Agentura Reuters však napsala, že podle ministerstva pro vnitřní bezpečnost federální složky v Portlandu zůstanou, dokud nebude zajištěno, že federální objekty nebudou opět napadeny.

Brownová uvedla, že se s vládou domluvila na postupném stažení federálních sil vyslaných k budově federálního soudu. "Ve čtvrtek všichni příslušníci Úřadu celní a hraniční ochrany a Úřadu pro imigraci a cla začnou opouštět centrum Portlandu a krátce nato začnou odjíždět domů," uvedla Brownová v prohlášení.

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost uvedlo, že přistoupilo na plán, podle kterého začnou oblasti kolem federálních budov chránit státní a místní strážci zákona. Ministr Wolf v dále v prohlášení uvedl, že federální složky Portlandu zůstanou, dokud nebude ministerstvo ujištěno, že soud ani další federální objekty nebudou opět napadeny a že soud zůstane zabezpečený.

V Portlandu se konají protesty od květnové smrti černocha George Floyda, který zemřel v Minneapolisu při zatýkání bělošským policistou. Bezpečnostní jednotky spadající pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti byly do Portlandu vyslány začátkem měsíce na základě nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa o ochraně památníků a federálních budov, což však podle místních představitelů situaci ještě zhoršilo.

V pondělí ráno federální agenti na lidi shromážděné u budovy federálního soudu stříleli slzný plyn, zábleskové granáty a pepřové projektily. Trump v pondělním tweetu napsal, že portlandský federální majetek "by nepřežil jediný den", kdyby federální agenti nebyli na místě. Vyslání federálních složek do Portlandu v úterý obhajoval před právním výborem Sněmovny reprezentantů také ministr spravedlnosti William Barr. "Co se každou noc děje kolem soudu, nelze rozumně nazvat protestem, podle jakéhokoliv objektivního měřítka to je útok na vládu Spojených států," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: V Brazílii přibylo přes 23 tisíc nakažených, smutný rekord…

10.08.2020 10:18 Aktualizováno Brazílie za poslední den zaznamenala 23.010 nově nakažených koronavirem a 572 úmrtí pacientů s…

Severní Karolínu zasáhlo zemětřesení, bylo nejsilnější od roku 1916

09.08.2020 18:17 Americkou Severní Karolínu dnes zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 100 let. Otřesy byly…

Progresivisté podpoří Bidena. Se svou iniciativou se odkazují na Sanderse

09.08.2020 15:15 Progresivistická organizace Roots Action oznámila, že hodlá podpořit Joe Bidena v prezidentském…

"Trumpova politika nás bude stát křesla," obávají se republikánští senátoři

09.08.2020 08:48 Do listopadových voleb zbývá jen pár měsíců. Rozhodovat se v nich bude vedle hlavy státu i o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama