Americké úřady hlásí dalších více než 50 000 nákaz koronavirem

Úřady ve Spojených státech během pátku nahlásily přes 53.000 nových případů nákazy koronavirem, uvádí agentura Reuters. Ta o den dříve napočítala rekordních 55.405 oznámených infekcí, páteční součet by ale ještě mohl narůst, neboť údaj 53.483 případů byl platný ve chvíli, kdy na západním pobřeží USA do půlnoci zbývalo ještě více než šest hodin.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) takřka ve stejnou chvíli uvedla, že za posledních 24 hodin zaznamenala 57.683 nově potvrzených nákaz.

Sedm amerických států podle Reuters v pátek ohlásilo rekordně vysoké denní bilance, a to Alabama, Aljaška, Idaho, Jižní Karolína, Mississippi, Severní Karolína a Tennessee.

Počet lidí pozitivně testovaných na virus SARS-CoV-2 od začátku jeho šíření se v pátek v USA blížil 2,8 milionům. Poslední týden v zemi registrovaní nakažení přibývají výrazně rychleji než při jarním vrcholu epidemie a více než dvojnásobným tempem oproti přelomu května a června. Nákaza je podle médií na vzestupu ve více než 35 státech.

Denní počty hlášených obětí covidu-19 se nicméně v USA drží výrazně pod úrovní z dubna a začátku května. JHU za 24hodin do pátečního večera evidovala 728 nových úmrtí spojovaných s nemocí z koronaviru, což souhrnnou bilanci americké epidemie posunulo na 129.405 mrtvých.

"Zdá se, že virus zabíjí menší část lidí, kteří se jim nakazí. V dubnu a květnu způsoboval covid-19 až 3000 úmrtí denně a připravoval o život přibližně sedm až osm procent Američanů, u nichž byla nákaza odhalena," uvádí v nové analýze deník The New York Times (NYT).

Odborníci údajně klesající trend úmrtnosti vysvětlují třemi klíčovými faktory. Jednak zvýšeným počtem prováděných testů na SARS-CoV-2, díky čemuž se odhaluje mnohem více případů nákazy s mírnými či žádnými příznaky. NYT napsal, že v USA se aktuálně denně provádí přes 600.000 testů, tedy několikanásobně více než na začátku jara.

Dalším faktorem je rostoucí efektivita léčby covidu-19 a tím třetím pak změna v "populaci pacientů". Mezi novými případy nákazy koronavirem je nyní podle všeho menší podíl seniorů, u nichž je vyšší šance těžkého průběhu onemocnění. Například na Floridě střední hodnota věku pozitivně testovaných obyvatel klesla ze 65 na 35 let, píše NYT.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vedení New Yorku zatajilo údaj o obětech nákazy z domovů

05.03.2021 12:57 Americký tisk ve čtvrtek přinesl další nepříjemné zjištění pro guvernéra státu New York Andrewa…

Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti koronaviru

05.03.2021 08:37 Pokud jsou mRNA vakcíny průlomovým lékem pandemie, pak jsou miniaturní lipidové kuličky, které je…

Bolsonaro vyzval Brazilce, aby přestali "fňukat" a "skučet"

05.03.2021 08:24 Po dvou dnech s rekordními počty úmrtí způsobených nemocí covid-19 v Brazílii vyzval prezident Jair…

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

04.03.2021 21:26 Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama