Americký generál se omluvil za problémy s distribucí vakcíny

Americký generál zodpovědný za distribuci covidových vakcín se omluvil za počáteční problémy s dodávkami očkovací látky do jednotlivých států. Reagoval tak na stížnosti některých guvernérů ohledně krácení slíbeného počtu dávek, uvedla agentura AP.

Výroba vakcín společnosti Pfizer
doporučujeme

Generál Gustave Perna pověřený vedením očkovacího programu Warp Speed v sobotu sdělil novinářům, že přebírá "osobní zodpovědnost za nedorozumění" v komunikaci s guvernéry států. "Prosím, přijměte mou osobní omluvu, pokud to způsobilo problémy při vašem rozhodování," dodal.

Guvernéři 14 amerických států si v uplynulých dnech stěžovali, že jim federální vláda oznámila, že příští týden obdrží méně dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, než kolik jim původně přislíbila.

Generálovo prohlášení přišlo den poté, co americký regulátor po očkovací látce proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech schválil i druhou vakcínu od společnosti Moderna.

Distribuci vakcín po celé zemi označil Perna za "herkulovský úkol", při němž je snadné udělat chybu. Krácení slíbených dodávek bylo podle něj zapříčiněno chybným odhadem počtu vakcín, které budou k dispozici. Samotný distribuční proces i výroba obou schválených vakcín jsou podle něj bezproblémové.

Americké ministerstvo zdravotnictví vysvětlilo zpožďování dodávek rozdílem mezi vyrobenou vakcínou a dávkami připravenými k distribuci. Konečný výrobek totiž ještě prochází "přísnou kontrolou kvality a sterilnosti", která může trvat až měsíc.

Perna řekl, že vláda má nakročeno k tomu, aby státům dodala přibližně 20 milionů dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna do prvního lednového týdne. Dosud bylo podle něj rozvezeno 2,9 milionu dávek vakcíny Pfizer/BioNTech.

V Michiganu, kde se vakcína Pfizer/BioNTech vyrábí, tamní guvernérka Gretchen Whitmerová v pátek obvinila Bílý dům z "otálení" při distribučním procesu. Stát má v rámci druhé dodávky obdržet 60.000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech namísto původně očekávaných téměř 85.000.

Guvernér státu Washington Jay Inslee ve čtvrtek napsal na twitteru: "Působí to potíže a je to frustrující. Potřebujeme přesné a předvídatelné počty, abychom mohli plánovat a dosáhli skutečného úspěchu."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Republikáni se podle médií rozhodli zůstat s Trumpem

27.01.2021 15:59 Úterní hlasování v Senátu amerického Kongresu o ústavnosti takzvaného impeachmentu vedeného proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama