Americký Novavax chystá revoluční vakcínu proti chřipce a covidu-19 v jednom

Americká biotechnologická společnost Novavax chystá vakcínu, kterou by se očkovalo proti sezónní chřipce a covidu-19 najednou. Přípravek, který vznikl kombinací dvou samostatně vyvíjených vakcín, zatím firma testovala na zvířatech.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

První výsledky vypadají slibně, vědci zaznamenali pozitivní imunitní reakci na obě nemoci, uvedla dnes společnost Novavax v tiskovém prohlášení. Firma chce klinické testy přípravku zahájit do konce roku.

"Navzdory nízkému výskytu během pandemie covidu-19 zůstává chřipka významným rizikem pro veřejné zdraví ve světě a víceúčelová a efektivnější vakcína je potřeba víc, než kdy dřív. ... Věříme, že naše kombinovaná vakcína... by v budoucnu mohla být nástrojem dlouhodobého boje s oběma těmito zhoubnými viry," uvedl Gregory M. Glenn, ředitel výzkumu firmy Novavax.

Vakcína proti chřipce společnosti Novavax (s názvem NanoFlu), stejně jako přípravek proti covidu-19 (NVX-CoV2373), dosud nejsou celosvětově schválené. Obě už jsou ale ve třetí fázi klinických studií, jsou tedy testované na tisícovkách lidí, připomíná AFP. Novou vakcínu složenou z obou přípravků firma testovala na fretkách a křečcích.

Novavax již dříve oznámil, že chce požádat o schválení své vakcíny proti covidu-19 v Británii "ve druhém čtvrtletí roku 2021" a krátce poté také ve Spojených státech. Přípravek používá jinou technologii, než většina vakcín, které již získaly povolení. Funguje na bázi proteinů, které vyvolávají imunitní reakci, aniž by použily virus. Část této vakcíny, se kterou počítá i česká očkovací strategie, by se měla vyrábět v závodě Novavax CZ u Jevan nedaleko Prahy.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama