Americká hymna možná nepřežije protesty. Aktivistům vadí její autor

Debaty o rasismu a otroctví a jiných sporných meznících amerických dějin se v USA dále vyostřují a možná přijde na řadu i změna státní hymny. Tu požadují například historik Daniel E. Walker a spisovatel Kevin Powell.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nová národní hymna Spojených států by mohla jít ruku v ruce s pozměněným názvem populárního nanuku Eskimo Pie a lívanců Aunt Jemina. Text písně má totiž původ v básni, kterou napsal v září 1814 během bitvy o Baltimore Francis Scott Key, který je znám tím, že vlastnil otroky. O dění v USA informoval americký deník New York Post.

Teprve později v roce 1931 došlo k její přeměně na státní symbol USA. Americký prezident Herbert Hoover jí pouze pozměnil tím, že se během slavnostních ceremonií, mezi něž patří například baseballové zápasy, promoce a další, nezpívala třetí sloka legitimizující otroctví.

Powell jí však i nadále považuje za problematickou vzhledem k faktu, že například hráč amerického fotbalu Colin Kaepernik odmítl v roce 2016 během jejího přehrávání povstat, čímž chtěl vyjádřit podporu hnutí Black Lives Matter. I nadále je v některých kruzích brána kontroverzně. 

Spisovatel zároveň také poukázal na fakt, že autor americké státní hymny vyrostl v rodině, která vědomě zneužívala otroky. Sám navíc udržoval blízké vztahy s tehdejším americkým prezidentem Andrewem Jacksonem a soudcem Nejvyššího soudu USA Rogerem Taneym, který odmítal zrušení otroctví. Z tohoto důvodu by uvítal náhradu dosavadního textu písní "Imagine" Johna Lennona, člena skupiny Beatles.

"Za mě jsou její slova nádherná a sjednocují všechny lidi bez ohledu na to, kým jsou. Jakou jinou píseň bychom si mohli přát?," konstatoval Powell. 

Souhlas s nahrazením dosavadního znění americké hymny vyjádřil například Tulsa Athletic, poloprofesionální fotbalový klub v Kansasu. Jako svou alternativu navrhl píseň "This Land Is Your Land (Tato země je tvojí zemí)" od Woodyho Guthrieho.

Ihned nato se vznesla kritika. "To jako fakt chtějí zrušit naší národní hymnu?!," psal jeden z uživatelů na Twitteru. I tak se ale toto rozhodnutí setkalo víceméně s podporou, přičemž byly navrženy i jiné alternativy, včetně různých kapel, jejichž písně odkazují na období před občanskou válkou - například Lady Antebellum nebo The Dixie Chicks.

Powellovi by se v jeho snahách mohlo dostat také podpory ze strany izraelské herečky a modelky Gal Gadotové a jejího okolí, pro něž by nová hymna "Imagine" mohla symbolizovat krev na rukou USA před koronakrizí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama