Američtí generální inspektoři vyšetří postup úřadů kolem vpádu do Kapitolu

Generální inspektoři několika amerických ministerstev začínají vyšetřovat, jak se různé bezpečnostní složky připravovaly na události minulé středy a jak na přepadení Kongresu reagovaly. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters.

Veřejnoprávní rozhlas NPR zjistil, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ani ministerstvo vnitřní bezpečnosti navzdory četným varovným signálům před protesty 6. ledna nevypracovaly analýzu rizik.

Jedním z cílů nově ohlášených vyšetřování je zhodnotit, zda došlo k pochybení při sdílení informací mezi různými úřady. Prověřován bude postup FBI nebo Pentagonu, který hrál klíčovou roli při mobilizaci posil pro policii Kapitolu. Přezkoumání událostí z posledních týdnů zahájili generální inspektoři ministerstev spravedlnosti, obrany, vnitřní bezpečnosti a vnitra.

Podle AP by mohly výsledné zprávy přinést tvrdou kritiku postupu vlády a bezpečnostních složek. Davu příznivců končícího prezidenta Donalda Trumpa se minulou středu v podstatě podařilo obsadit značnou část washingtonského Kapitolu a někteří výtržníci se skoro dostali do přímého kontaktu se zákonodárci. Deník The Washington Post dnes napsal, že násilní demonstranti byli také "nebezpečně blízko" viceprezidentovi Mikeu Penceovi.

"Několik souběžných vyšetřování bylo zahájeno více než týden po nepokojích, kdy jsou nedostatky v plánování, koordinaci a reakci vlády jasnější a jasnější," píše AP.

Deník The New York Times ve své analýze hovoří o "závratném seznamu" pochybení, která nastala během nepokojů a v týdnech před nimi. Policejní sbor Kapitolu a washingtonská policie například před 6. lednem odmítly nabídky na mobilizaci dodatečných jednotek národní gardy nad rámec "relativně skromného kontingentu" povolaného pro regulaci silničního provozu.

Míra bezpečnostních opatření kolem schůze, při které obě komory Kongresu potvrzovaly výsledek prezidentských voleb, byla pro některé komentátory nepochopitelná vzhledem k tomu, jak otevřeně některé skupiny ve veřejných internetových fórech dávaly najevo úmysl zasedání narušit. Policejní složky zřejmě v tomto směru měly jisté informace, protože oddělení FBI ve Virginii den před napadením Kapitolu rozeslalo hlášení varující před plány extremistů páchat násilí a "válku".

Toto hlášení ale podle informací Reuters obsahovalo jen "syrové" veřejně dostupné materiály, které FBI ani jiný orgán neanalyzoval. FBI pak rozhlasu NPR potvrdil, že ohledně 6. ledna nevypracoval "zpravodajský bulletin", který se před potenciálně závažnými událostmi předává lokálním činitelům. Hodnocení konkrétních hrozeb nevydalo ani ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které údajně místo toho poskytlo obecnější zprávu o napětí kolem prezidentských voleb.

Při nepokojích v Kongresu zemřeli čtyři lidé a jeden policista později v nemocnici podlehl zraněním. Zraněny byly i další desítky příslušníků bezpečnostních složek.

Kvůli událostem přišli o funkci vrchní bezpečnostní činitelé Sněmovny reprezentantů i Senátu a také dosavadní šéf policie Kapitolu. Předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová dnes ohlásila revizi bezpečnostních opatření v sídle Kongresu pod vedením generálporučíka ve výslužbě Russela Honorého.

Související

Ethan Nordean, vůdce Proud Boys

Muž, který zaútočil na Kapitol v USA, byl odsouzen na 18 let

Ethan Nordean, vůdce Proud Boys, byl odsouzen k 18 letům vězení za účast na útoku na Kongres USA v lednu 2021. Prokuratura žádala 27 let. Další člen skupiny obdržel 10 let za svou účast na incidentu, kdy stoupenci Donalda Trumpa vtrhli do Kongresu v pokusu zmařit potvrzení Joea Bidena jako prezidenta.
Proud Boys je americká krajně pravicová skupina.

Lídr Proud Boys jde za vpád do Kapitolu na 17 let do vězení

Lídr krajně pravicové skupiny Proud Boys Joe Biggs, který vedl její nechvalně proslulý vpád do Kapitolu na začátku ledna 2021, byl odsouzen k 17 letům odnětí svobody. Jde o jeden z nejdelších trestů udělených za výtržnosti před více než dvěma lety. 

Více souvisejících

vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021) FBI USA (Spojené státy americké) Kongres USA

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 6 hodinami

včera

včera

Vyhořelá katedrála Notre-Dame se otevře návštěvníkům ještě letos, tvrdí Paříž

Pařížská katedrála Notre-Dame, která byla v roce 2019 postižena ničivým požárem, má být opět otevřena pro návštěvníky 8. prosince. Uvedl to Philippe Jost, výkonný ředitel vládní agentury, která dohlíží na rekonstrukci katedrály. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy