Američtí starostové odmítají nasazování federálních sil, napsali kongresmanům

Starostové šesti amerických měst požádali Kongres, aby nedovolil federální vládě posílat federální síly tam, kde si jejich nasazení nepřejí. Prezident Donald Trump poslal tyto jednotky do oregonského Portlandu, aby tam pomohly zklidnit protesty, jež začaly po úmrtí černocha Geroge Floyda při policejním zásahu.

Policie USA, ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti podle serveru Politico zvažuje, že tyto jednotky posílí o dalších 50 lidí.

Dopis, který je určený vedení Sněmovny reprezentantů i Senátu, napsali starostové Portlandu, Seattlu, Chicaga, Kansas City, Albuquerque a Washingtonu. "Administrativa neměla federální síly proti vůli měst vůbec nasadit," stojí v dopise.

V Portlandu, kde protesty trvají téměř dva měsíce, v pondělí ráno federální agenti na lidi shromážděné u budovy federálního soudu stříleli slzný plyn, zábleskové granáty a pepřové projektily. Trump v pondělním tweetu napsal, že portlandský federální majetek "by nepřežil jediný den", kdyby federální agenti nebyli na místě.

Trumpovým argumentem pro nasazení federálních jednotek je tvrzení, že musí chránit soud a další federální objekty.

Starostové ale v dopise napsali, že federální agenti hlídkovali i v oblastech vzdálených od federálních úřadů a bezdůvodně zatýkali. Autoři dopisu píší, že podporují legislativu, která bude před nasazením federálních sil požadovat konzultace a souhlas místních úřadů. Pokud místní žalobce nepovolí utajenou akci, pak mají být příslušníci federálních sil zřetelně označeni stejně jako jejich auta. Dále zástupci měst v dopise žádají, aby měli federální agenti omezenou pravomoc při usměrňování davu.

Někteří z demonstrujících viní portlandského starostu Teda Wheelera z toho, že dal povolení použít slzný plyn a další zásahové prostředky, i když byly protesty klidné.

Akce spojené s Floydovou smrtí jsou namířené proti rasové nespravedlnosti a o víkendu byly na některých místech násilné - v kalifornském Oaklandu lidé zapálili soudní budovu, ve virginském Richmondu auta, v texaském Austinu byl jeden člověk zastřelen, v coloradské Auroře jednoho člověka zranilo auto, které najelo do davu. V neděli večer se střílelo v parku v Portlandu a jeden člověk byl zraněn. Střelba podle policie nesouvisela s nálezem zápalných bomb a plných zásobníků do střelných zbraní v parku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Progresivisté podpoří Bidena. Se svou iniciativou se odkazují na Sanderse

09.08.2020 15:15 Progresivistická organizace Roots Action oznámila, že hodlá podpořit Joe Bidena v prezidentském…

"Trumpova politika nás bude stát křesla," obávají se republikánští senátoři

09.08.2020 08:48 Do listopadových voleb zbývá jen pár měsíců. Rozhodovat se v nich bude vedle hlavy státu i o…

Šéf Pentagonu: USA sníží počet vojáků v Afghánistánu do listopadu pod 5000

09.08.2020 08:15 Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000,…

Výpočty Reuters: USA mají už přes pět milionů nakažených koronavirem

09.08.2020 08:10 Spojené státy zaznamenaly už přes pět milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, informuje o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama