Američtí zdravotníci opět promlouvají o únavě a lidech, co podceňují koronavirus

Lékařka, která musí umírajícím říkat, že na očkování proti covidu-19 už je příliš pozdě. Zdravotní sestra, která slýchá, že inscenuje úmrtí pacientů nebo je dokonce sama způsobuje. Zdravotníci v USA v době nového rozmachu nákazy opět promlouvají o svých zkušenostech s lidmi, kteří varování před koronavirem brali na lehkou váhu nebo je považují za zcela lživá. Také zmiňují únavu a frustraci plynoucí z toho, že velká část Američanů se stále nenechala očkovat.

Koronavirus SARS-CoV-2

"Jsou unavení. Říkají si, že to je zase další déjà vu," shrnul rozpoložení svých podřízených Chad Nielsen, který řídí oddělení prevence infekčních onemocnění ve floridské nemocnici UF Health ve městě Jacksonville. Personál zde po prudkém nárůstu počtu pacientů s covidem-19 musel začít rušit naplánované zákroky. "Taky panuje určitý hněv, protože víme, že to je z větší části situace, které se dalo předejít," řekl Nielsen agentuře AP.

Odkazoval na odpor či váhavost části americké populace tváří v tvář covidovým vakcínám, které se ukazují jako bezpečné a velmi účinné v prevenci těžkého průběhu covidu-19. Alespoň jednu dávku vakcíny v USA dostalo na 56 procent obyvatel a v nemocnicích po nákaze koronavirem končí v drtivě většině případů lidé nenaočkovaní. Byť je jejich počet stále hluboko pod maximem z uplynulé zimy, hospitalizací spojených s covidem-19 v zemi přibývá a nemocnice se zdaleka neplní jen na Floridě.

Mezi státy s nejhorší epidemickou situací se řadí také Arkansas, kde pracuje zdravotní sestra Sunny, s níž mluvila reportérka televize CNN. "Sestřičky mají PTSD (post-traumatickou stresovou poruchu). Spousta z nás na to po loňském roce trpí a teď k nám přichází lidé, kteří se na vás podívají a řeknou: 'Ne, vakcínu jsem si nevzal a teď jsem nemocný,'" řekla.

Arkansas má ze všech amerických států třetí nejnižší podíl plně naočkovaných a velká část obyvatel, včetně některých Sunnyných příbuzných, zde covid-19 nevnímá jako žádnou mimořádnou hrozbu. "Sestřičky byly opravdovým symbolem celé pandemie a skoro všechna ta nenávist se soustředila okolo nás," míní Sunny. "Teď před několika týdny mi psali lidi, kteří mi vyhrožovali smrtí, nazývali mě vrahem a říkali, že jsem pomáhala ty lidi zabíjet. Neustále slýchám, že jsem krizový herec," dodala za použití výrazu, jímž zastánci konspiračních teorií označují aktéry nejrůznějších událostí, které považují za zinscenované.

Kontakty s neočkovanými lidmi a těmi, kdo pandemii mají za smyšlenou, tento týden popsala také lékařka z Alabamy Brytney Cobiaová. "V poslední době jsem dosáhla velkých pokroků v přesvědčování lidí, aby se nechali očkovat!!! Chcete vědět jak? Přijímám do nemocnice mladé a zdravé lidi s velmi vážnou covidovou infekcí," začíná její příspěvek na facebooku.

Jednou z posledních věcí, kterou pacienti dělají předtím, než je jim zavedena trubice pro umělé dýchání, je prý to, že prosí o vakcínu. "Držím je za ruku a říkám jim, že je mi to líto, ale už je příliš pozdě," popsala Cobiaová. Po smrti těchto lidí následují setkání s rodinami, které se lékařka snaží povzbudit k očkování. "Pláčou. A říkají mi, že nevěděli. Mysleli si, že je to kachna. Mysleli si, že je to politika... A přejí si, aby to mohli vrátit. Ale nemohou. Tak mi poděkují a jdou se nechat očkovat," dodává pracovnice nemocnice ve městě Birmingham.

Skepticismus k vakcínám je v poslední době v USA předmětem mnohých článků a analýz, přičemž se objevují názory, že odpor mezi neočkovanými jen sílí. Tyto lidi ale nelze brát jako jednolitou skupinu, upozorňuje v rozhovoru s časopisem The Atlantic pediatrička Rhea Boydová, která se podílí na osvětě v oblasti Sanfranciského zálivu.

"Antivakcinační hnutí je neuvěřitelně vidět a kvůli tomu je jim věnována neúměrně velká pozornost," řekla lékařka, podle níž zarytí odpůrci vakcinace představují "malou část" americké populace. "Ale přebujelé dezinformace, které tato menšina produkuje, utváří naši veřejnou debatu a má to za následek jistý kolektivní hněv namířený na 'neočkované', jako by to byla skupina tvořená převážně antivakcinačními aktivisty," pokračovala. To, že se někdo v USA ještě nenechal očkovat, podle ní může být dáno i nerovností v přístupu k informacím a dalšími bariérami, jako třeba nemožnost vzít si placené volno v termínu očkování a v době případných vedlejších účinků.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Prokurátor chce obžalovat haitského premiéra kvůli vraždě prezidenta

14.09.2021 20:02 Nejvyšší prokurátor Haiti dnes požádal vyšetřujícího soudce, aby obžaloval premiéra země Ariela…

Soud s teroristou z 11. září začne nejdříve za rok

14.09.2021 15:50 Soud s pěticí mužů, mezi kterými je i údajný strůjce atentátů z 11. září 2001 na USA, začne…

Americká policie u sídla demokratů zatkla muže se sečnými zbraněmi

13.09.2021 18:48 Policie Kapitolu nedaleko sídla Celostátního výboru Demokratické strany (DNC) ve Washingtonu zatkla…

Další vlny covidu v USA ustupuje. Týdně se nakazilo přes milion lidí

13.09.2021 10:52 Nová vlna epidemie covidu-19 ve Spojených státech se zdá být pro tuto chvíli za svým vrcholem, co…

FBI zveřejnilo první odtajněný vyšetřovací spis ohledně 11. září 2001

12.09.2021 05:32 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v sobotu večer zveřejnil nově odtajněný dokument…

"To je Amerika, kterou znám." Bush a Harrisová vyzvali na pietní akci k 11…

11.09.2021 21:41 U pensylvánské obce Shanksville se dnes za přítomnosti americké viceprezidentky Kamaly Harrisové a…

Související:

Právě se děje

reklama