Američtí zdravotníci pod náporem nemocných prosí guvernéry o pomoc

Epidemie covidu-19 ve Spojených státech po týdnech nepříznivého vývoje nejeví známky zpomalování a vytíženost nemocnic prakticky den co den dosahuje nového maxima. Mnohé americké státy nicméně nezavedly plošné uzavírky podniků a skoro žádný nenařídil obyvatelům omezit pohyb na veřejnosti.

Lékaři, ilustrační foto
doporučujeme

Šéfové nemocnic a lékaři v posledních dnech na guvernéry apelují, aby jim v boji proti koronaviru pomohli vyhlášením karanténních opatření.

"Jsme připraveni udělat vše, co dokážeme, abychom se postarali o co největší počet lidí, poskytli jim úlevu, uzdravili je. Ale chceme, aby všichni tam venku věděli, čemu čelíme, a aby si nemysleli, že naše možnosti jsou neomezené," uvádí otevřený dopis lékařů adresovaný guvernérovi Connecticutu Nedovi Lamontovi.

V severovýchodním státě se od začátku listopadu více než ztrojnásobil počet lidí, kteří jsou s covidem-19 v nemocnicích, a zdravotníci od guvernéra požadují zákaz běžného provozu v barech a restauracích a veškerých "nadbytečných veřejných sešlostí".

Nový rozmach nákazy zasahuje v podstatě všechny americké státy a podle agentury AP přichází zprávy o přetížených nemocnicích a vyčerpaných zdravotnících z mnoha koutů USA. V některých státech už se situace začala zlepšovat, celonárodní bilance hospitalizací od iniciativy The COVID Tracking Project ovšem ve čtvrtek poprvé přesáhla 100.000 a i dnes o několik stovek narostla. Veřejné prosby o tvrdší restrikce podle amerických médií nově přichází i od lékařů v Arizoně, Mississippi, Missouri a Tennessee.

Přední představitelé arizonských nemocnic ve středu guvernérovi Dougovi Duceymu vzkázali, že systém zdravotní péče by se v jihozápadním státě mohl tento měsíc dostat na hranici svých možností. V Arizoně za prudkého růstu hospitalizací a denních počtů infekcí lidé nemusí na veřejnosti nosit roušky, a zatímco bary a noční kluby musely provoz přerušit, kasina, kina i restaurace mohou být nadále otevřené.

Deník The Washington Post píše, že nezvyklé apely od zdravotnických profesionálů zatím nepřinesly mnoho hmatatelných výsledků. V Mississippi guvernér Tate Reeves tento týden odmítl výzvu k obnovení plošného nařízení o rouškách. Ducey v reakci na středeční ponurou předpověď uznal, že "čísla v Arizoně míří špatným směrem", dodal však, že nechce "těsně před svátky vyhodit statisíce Arizoňanů z práce".

Karanténní režimy se v USA liší v podstatě stát od státu, přičemž v žádném z nich aktuálně neplatí tak tvrdý "lockdown", jaký už dvakrát zažila i Česká republika. Podle deníku The New York Times jen v Kalifornii a Ohiu vyhlásili omezení svobodného pohybu obyvatel, v obou státech ale zároveň mohou mít stále otevřeno alespoň některé "postradatelné" podniky.

Nemocnice napříč USA mezitím přistupují k nejrůznějším krizovým opatřením, zatímco lékaři v rozhovorech dávají najevo fyzickou i psychickou únavu. "Jsem unavený, jsem vyčerpaný. Můj personál je vyčerpaný," řekl zpravodajské společnosti BBC Joseph Varon, který je jedním ze šéfů nemocnice United Memorial Medical Center v texaském Houstonu. Volný den údajně neměl už více než půl roku.

O lidech, kteří nedodržují protiepidemické zásady řekl, že by je nejraději profackoval. "Protože já tady ze sebe vydávám všechno, moji kolegové ze sebe vydávají všechno. (...) Bojuji ve dvou válkách. Vedu válku proti koronaviru a vedu válku proti hlouposti," řekl Varon.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chile a severozápad Antarktidy zasáhla dvě silná zemětřesení

24.01.2021 10:32 Aktualizováno Území jihoamerického státu Chile a severozápad Antarktidy v sobotu večer (dnes nad ránem SEČ)…

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 13:27 Aktualizováno Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama