Analýza BBC: Vítězem voleb v Iowě je Buttigieg, uspěli i Sanders či Trump

Vítězem pondělních stranických shromáždění ve státě Iowa se stal bývalý starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg, úspěch ovšem zaznamenal také senátor Bernie Sanders, zatímco ostatní uchazeči o prezidentskou nominaci demokratů včetně někdejšího viceprezidenta Joea Bidena skončili v poli poražených.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Pete Buttigieg
doporučujeme

Podle dnešního hodnocení portálu BBC na úplném dně se ocitla Demokratická strana v Iowě (IDP), která stranická shromáždění nezvládla.

"Je těžké si představit otřesnější výkon ve státě, který se pyšní tím, že je startovní čárou prezidentských kampaní," napsala BBC. Iowští demokraté kvůli nefungující výsledkové aplikaci nezvládli rychle sečíst hlasy a také následné pomalé zveřejňování dílčích výsledků provázely nejasnosti a pochybnosti.

BBC nevylučuje, že tradice Iowy jako prvního státu, kde výběr prezidentských kandidátů vždy začíná, se po letošním fiasku chýlí ke konci. Dosud totiž tento malý stát na středozápadě USA dokázal úspěšně odrážet dotazy, proč je zrovna on ten první. Zdejší stranická shromáždění byla vždy považována za sice nepřehledná, ale rozkošná, po pondělku ovšem převládl dojem chaosu. "Nyní jsou nože opravdu vytažené," soudí BBC o osudu Iowy.

Radost ale může mít v každém případě Pete Buttigieg, 38letý bývalý starosta, který se otevřeně hlásí k homosexualitě a kterého před rokem nikdo v USA neznal, natož aby uměl vyslovit jeho jméno. Smysl Iowy, která není významná počtem delegátů vybírajících stranického kandidáta, spočívá v tom, že kampaním uchazečů o prezidentský úřad může dodat rychlost a povzbuzení. A to se očividně stalo i nyní, protože Buttigiegovy preference ve státě New Hampshire, kde volební klání bude příští týden v úterý pokračovat, vyletěly vzhůru.

Podle dnes zveřejněného průzkumu výzkumného politického střediska SUPRC při Suffolkské univerzitě sice se 24 procenty vede Sanders; Buttigieg za ním ovšem zaostává pouze o jeden procentní bod. Ještě ve středu byl rozdíl ve stejné sondáži devět procentních bodů.

Úspěch ovšem v Iowě zaznamenal i Sanders, který skončil těsně za Buttigiegem. Poukazovat může na to, že ho v absolutních číslech podpořilo více straníků než Buttigiege, i když v podílu delegátů byl exstarosta úspěšnější.

Za vítěze z Iowy považuje BBC i republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco demokraté se hašteřili, on stál opodál s úsměvem a s výtiskem novin oznamujících jeho osvobození od ústavní žaloby. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů ji proti šéfovi Bílého domu vznesla loni v prosinci a tuto středu Senát Kongresu USA kontrolovaný republikány obvinění zamítl.

Velkým poraženým je Biden, který dosud vystupoval jako favorit stranického klání, ze kterého vzejde demokratický kandidát pro listopadové prezidentské volby ve Spojených státech. V Iowě skončil se značným odstupem čtvrtý, což vyvolává otázky o životaschopnosti jeho kampaně.

V Iowě neuspěly ani senátorky Elizabeth Warrenová a Amy Klobucharová. Obě navzdory množství času i peněz, které v tomto státě investovaly, jen přežívají. BBC nevylučuje, že Klobucharová, jež má méně finančních zdrojů, v New Hampshire skončí. Warrenová se sice opírá o mašinérii, která je schopná ji v kampani udržet, bez Sandersova zakopnutí ale nemůže se zlepšením vyhlídek počítat.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův exporadce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení

20.02.2020 19:08 Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl dnes odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger…

V USA unikla data prominentů

20.02.2020 18:07 Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta,…

Trump si za šéfa tajných služeb vybral velvyslance USA v Berlíně, dle…

20.02.2020 17:20 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump si do funkce úřadujícího šéfa tajných služeb (DNI) vybral…

Bloomberg poprvé v TV debatě demokratů. Rivalové na něj nevybíravě útočili

20.02.2020 12:00 Aktualizováno S tvrdými útoky se musel vypořádat americký miliardář a mediální magnát Michael Bloomberg, který se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama