Příroda je naštvaná, řekl Guterres. Summit OSN má posílit boj proti změnám klimatu

V newyorském sídle OSN se v pondělí uskuteční klimatický summit, který svolal generální tajemník OSN António Guterres. Jak nedávno prohlásil, mezinárodní společenství zatím boj proti klimatickým změnám prohrává.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
doporučujeme

Právě proto António Guterres doufá, že světoví vůdci na vrcholné schůzce představí nové závazky a opatření zaměřené na snížení emisí, jež znečišťují životní prostředí, vedou ke globálním oteplování a představují hrozbu pro ekosystémy. Na konferenci promluví i 16letá švédská aktivistka Greta Thunbergová. Česko bude reprezentovat premiér Andrej Babiš.

Jak v souvislosti se summitem píše OSN na svých internetových stránkách, změna klimatu je "určujícím tématem naší doby" a nyní se nacházíme v klíčovém okamžiku, kdy s tímto problémem můžeme něco udělat. "Stále je čas, abychom se vypořádali se změnou klimatu, nicméně bude to vyžadovat nebývalé úsilí všech částí společnosti," říká OSN.

Guterres již dříve vyzval představitele států, aby předložili ambiciózní plány transformace energetiky, dopravy, průmyslu i zemědělství. Mezinárodní společenství by mělo do roku 2030 snížit emise o 45 procent a do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Motto pondělní konference OSN zní "Závod, který můžeme vyhrát; závod, který musíme vyhrát".

Pojem "uhlíková neutralita" je označením pro model, ve kterém je vznik emisí CO2 kompenzován projekty, jež konkrétní množství oxidu uhličitého mohou vstřebat.

V úterním rozhovoru, ze kterého citoval list The Guardian, šéf OSN ocenil "fantastickou vedoucí pozici" mladých aktivistů, kteří jsou podle něj důležitým příkladem toho, jak může občanská společnost tlačit na vlády, aby dodržely své závazky z Pařížské klimatické dohody.

Pařížská dohoda byla Organizací spojených národů přijata v roce 2015 s cílem snížit emise skleníkových plynů. Chce přitom udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Česká republika dohodu podepsala v listopadu 2017.

"Příroda je naštvaná," uvedl rovněž Guterres, který se před pár dny vrátil z návštěvy Baham "totálně zničených" hurikánem Dorian. Připomněl mimo jiné obrovské sucho v Africe, tající ledovce, letošní červenec, který byl podle vědců nejteplejším měsícem v historii měření, a hrozící zvýšení hladin moří až o 20 metrů. To vše je podle generálního tajemníka OSN důkazem, že "s přírodou si nemůžete zahrávat, vrátí vám to".

Nepřivážejte projev, přivezte plán, řekl Guterres hlavám států a vlád již několik měsíců před summitem. A jak poznamenal list The Guardian, vypadá to, že jen ti vůdci, kteří se jeho pokyny řídili, budou moci na konferenci vystoupit. Jak uvedli představitelé OSN, řečníci dostanou příležitost se vyjádřit pouze v případě, že jejich země slíbí splnění jedné z následujících podmínek: bude do roku 2050 uhlíkově neutrální, nebo výrazně omezí emise, nebo významně přispěje do Zeleného klimatického fondu, což je největší mezinárodní fond poskytující finance pro opatření na ochranu klimatu v rozvojových státech.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA jako Rusko v 90. letech? Profesor mluví o tragédii a varování

17.10.2019 00:01 NÁZOR - Rusko 90. let není mrtvé, jen se nachází v Americe, tvrdí profesor Mark Galeotti v…

V USA si posvítili na Čaputovou: Ukázala všem cestu, jak se zbavit Donalda…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Příběh Zuzany Čaputové by mohl inspirovat další politiky. Ve svém sloupku to uvádí známý americký…

Kurdové nejsou žádní andílci, má jasno Trump

16.10.2019 22:04 Americký prezident Donald Trump dnes bagatelizoval současnou situaci na severovýchodě Sýrie, kde…

Američané reagují na Čínu, zavedou podobné regule pro diplomaty

16.10.2019 21:39 Americká vláda bude po čínských diplomatech akreditovaných v zemi brzy požadovat, aby předem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama