Příroda je naštvaná, řekl Guterres. Summit OSN má posílit boj proti změnám klimatu

V newyorském sídle OSN se v pondělí uskuteční klimatický summit, který svolal generální tajemník OSN António Guterres. Jak nedávno prohlásil, mezinárodní společenství zatím boj proti klimatickým změnám prohrává.

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)

Právě proto António Guterres doufá, že světoví vůdci na vrcholné schůzce představí nové závazky a opatření zaměřené na snížení emisí, jež znečišťují životní prostředí, vedou ke globálním oteplování a představují hrozbu pro ekosystémy. Na konferenci promluví i 16letá švédská aktivistka Greta Thunbergová. Česko bude reprezentovat premiér Andrej Babiš.

Jak v souvislosti se summitem píše OSN na svých internetových stránkách, změna klimatu je "určujícím tématem naší doby" a nyní se nacházíme v klíčovém okamžiku, kdy s tímto problémem můžeme něco udělat. "Stále je čas, abychom se vypořádali se změnou klimatu, nicméně bude to vyžadovat nebývalé úsilí všech částí společnosti," říká OSN.

Guterres již dříve vyzval představitele států, aby předložili ambiciózní plány transformace energetiky, dopravy, průmyslu i zemědělství. Mezinárodní společenství by mělo do roku 2030 snížit emise o 45 procent a do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Motto pondělní konference OSN zní "Závod, který můžeme vyhrát; závod, který musíme vyhrát".

Pojem "uhlíková neutralita" je označením pro model, ve kterém je vznik emisí CO2 kompenzován projekty, jež konkrétní množství oxidu uhličitého mohou vstřebat.

V úterním rozhovoru, ze kterého citoval list The Guardian, šéf OSN ocenil "fantastickou vedoucí pozici" mladých aktivistů, kteří jsou podle něj důležitým příkladem toho, jak může občanská společnost tlačit na vlády, aby dodržely své závazky z Pařížské klimatické dohody.

Pařížská dohoda byla Organizací spojených národů přijata v roce 2015 s cílem snížit emise skleníkových plynů. Chce přitom udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Česká republika dohodu podepsala v listopadu 2017.

"Příroda je naštvaná," uvedl rovněž Guterres, který se před pár dny vrátil z návštěvy Baham "totálně zničených" hurikánem Dorian. Připomněl mimo jiné obrovské sucho v Africe, tající ledovce, letošní červenec, který byl podle vědců nejteplejším měsícem v historii měření, a hrozící zvýšení hladin moří až o 20 metrů. To vše je podle generálního tajemníka OSN důkazem, že "s přírodou si nemůžete zahrávat, vrátí vám to".

Nepřivážejte projev, přivezte plán, řekl Guterres hlavám států a vlád již několik měsíců před summitem. A jak poznamenal list The Guardian, vypadá to, že jen ti vůdci, kteří se jeho pokyny řídili, budou moci na konferenci vystoupit. Jak uvedli představitelé OSN, řečníci dostanou příležitost se vyjádřit pouze v případě, že jejich země slíbí splnění jedné z následujících podmínek: bude do roku 2050 uhlíkově neutrální, nebo výrazně omezí emise, nebo významně přispěje do Zeleného klimatického fondu, což je největší mezinárodní fond poskytující finance pro opatření na ochranu klimatu v rozvojových státech.

Případů koronaviru v USA přibývá, guvernérka kritizovala neočkované

24.07.2021 09:29 Spojené státy v pátek zaznamenaly nejvyšší nárůst počtu případů nákazy koronavirem za poslední…

Prohledávání trosek domu na Floridě po měsíci oficiálně skončilo

24.07.2021 07:50 Hasiči dnes oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách 12patrové výškové budovy, která…

Biden schválil 100 milionů dolarů na evakuaci Afghánců spolupracujících s…

24.07.2021 07:44 Americký prezident Joe Biden schválil až 100 milionů dolarů (2,56 miliardy korun) na "neočekávané a…

V Tennessee z Kapitolu odstranili sochu generála, který vedl Ku Klux Klan

23.07.2021 19:01 Z budovy Kapitolu v americkém státě Tennessee dnes odstranili sochu konfederačního generála Nathana…

Američtí zdravotníci opět promlouvají o únavě a lidech, co podceňují…

23.07.2021 14:21 Lékařka, která musí umírajícím říkat, že na očkování proti covidu-19 už je příliš pozdě. Zdravotní…

USA uvalily sankce na kubánské činitele kvůli zásahu proti nedávným…

22.07.2021 21:59 Aktualizováno Spojené státy dnes uvalily sankce na kubánského ministra obrany Álvara Lópeze Mieru a na zvláštní…

Odpůrci vakcín na facebooku mění jazyk, aby unikli detekci či zákazu

22.07.2021 13:16 Některé facebookové skupiny, ve kterých se šíří obsah namířený proti očkování proti koronaviru, ve…

Biden televizi přesvědčoval Američany, aby se nechali očkovat

22.07.2021 08:17 Americký prezident Joe Biden dnes přesvědčoval skeptické nebo váhající Američany, aby se nechali…

Nejlepší lék na pandemii? Americký ekonom má překvapivou odpověď

22.07.2021 00:01 NÁZOR - S blížícím se začátkem olympijských her se zdá, že sportovci zápolí s novým soupeřem,…

Počet mrtvých s covidem překonal 4 miliony, Česko je čtvrté nejhorší na…

21.07.2021 22:04 Aktualizováno Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 v úterý podle údajů serveru coronavirus…

Související:

Právě se děje