Ministrem zahraničí USA je Antony Blinken

Novým ministrem zahraničí USA je Antony Blinken. Jeho nominace v úterý oficiálně prošla Senátem s podporou obou stran. Do práce se hodlá pustit okamžitě. Jako prioritu si stanovuje upevnění mezinárodní spolupráce.

Antony Blinken
doporučujeme

Bidenův dlouholetý přítel a poradce Antony Blinken se v úterý oficiálně stal novým ministrem zahraničí. Jeho nominaci podpořilo celkem 78 senátorů. Svou agendu hodlá založit na "pokoře a důvěře". Do práce se chce dle svých slov pustit okamžitě.

Svým přístupem si navíc získal náklonnost hned několika republikánů. Společnou řeč nalezli na příklad ohledně postoje Spojených států k Číně, kdy Blinken ocenil některé z přísnějších kroků exprezidenta Trumpa. I poněkud v rozporu s cílem Bidenovy administrativy o znovu navrácení Spojených států k jaderné dohodě s Íránem naznačil podporu myšlenky ponechání sankcí vůči tamní vládě.

I přes to se však našli tací, kteří jeho schválení oponovali. Mezi ně patřil na příklad republikánský senátor Rand Paul, který již před úterním slyšením kritizoval Blinkenovu minulost včetně jeho pohledu na dřívější intervenci Spojených států v zemích, jako je Libye. Obecně se ale Blinken dočkal pozitivních ohlasů i mimo Kongres.

Již dříve naznačil, že jednou z priorit jeho zahraniční politiky bude spolupráce se spojeneckými mocnostmi. Předchozí administrativu prezidenta Trumpa tak kritizoval na příklad pro jednostranné zaměření americké diplomacie. Kromě upevnění vztahů se spojenci vyslovil Blinken svou podporu pro spolupráci i s Čínou nebo Ruskem, a to zejména v boji proti klimatickým změnám a pandemii koronaviru.

Blinken dříve působil jako zvláštní asistent prezidenta Billa Clintona. V Obamově administrativě vykonával funkci náměstka ministra zahraničí a zástupce poradce pro domácí bezpečnost. V Bidenově prezidentské kampani pokračoval jako hlavní poradce pro zahraniční politiku. Spolu s Blinkenem schválením Senátu prozatím prošli na příklad šéfka tajných služeb Avril Hainesová, ministr obrany Lloyd Austin a ministryně financí Janet Yellenová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA umožní naočkovaným účastnit se menších sešlostech bez roušek

08.03.2021 21:23 Lidé plně naočkovaní proti covidu-19 si mohou bez roušek užívat menší sešlosti s dalšími již…

Milionům dívek hrozí kvůli pandemii dětský sňatek, obává se UNICEF

08.03.2021 18:15 Pandemie onemocnění covid-19 by mohla v důsledku znamenat až deset milionů dětských sňatků navíc do…

Venezuelané už jsou unavení z Madura i z Guaidóa, ukázal průzkum

08.03.2021 17:36 Venezuelané už jsou unavení z politiky autoritářského prezidenta Nicoláse Madura i neúspěšné snahy…

Rusko chce dle USA znevěrohodnit západní vakcíny; Kreml to popírá

08.03.2021 12:15 Ruské zpravodajské služby vedou kampaň s cílem podrýt důvěru americké veřejnosti vůči vakcíně proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama