AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná škola, kde se mohly děti ze zemí Střední Ameriky učit čtení, psaní, matematiku i výtvarné dovednosti, píše agentura AP. Stejně jako nespočet jiných škol se i pouliční škola musela kvůli pandemii koronaviru přeorientovat na virtuální výuku.

Školství, ilustrační foto

Změna ji však nezaskočila, škola naopak začala slavit úspěchy a najala asi 20 učitelů, kteří jsou sami žadatelé o azyl, aby učili přes platformu Zoom děti nejen z tábora, ale také z dalších zařízení a bytů v jinde v Mexiku.

Škola dostala oficiální ráz se vznikem organizace nazvané Pouliční škola pro dětské žadatele o azyl (The Sidewalk School for Children Asylum Seekers). Založila ji 44letá Felicia Rangelová-Samponarová, která žije na druhé straně hranice v Texasu ve městě Brownsville, pomáhá migrantům a přes hranici jim vozí jídlo a knihy.

zdroj: YouTube

Aby se škola mohla přeorientovat na výuku na dálku, vybavila také učitele i žáky více než 200 tablety, píše AP. Na nákup techniky Rangelová-Samponarová použila vlastní peníze a finance, které vybrala díky kampani na crowdfundingové platformě GoFundMe. Podle svých slov cítila povinnost něco udělat, protože USA podle ní obrátilo životy žadatelů o azyl naruby. "Je to problém Spojených států. My jsme to vytvořili. Jsme ti, co dovolují, aby to pokračovalo. Vina jde za Američany," tvrdí.

Politika Trumpova administrativy donutila žadatele o azyl, aby čekali před hranicí, zatímco americké soudy přezkoumávají jejich případy. Tisíce středoamerických rodin tak žijí ve stanech nebo v mexických migračních zařízeních. Dříve mohli žadatelé o azyl po dobu přezkoumání své žádosti zůstat v USA se svými příbuznými či jinými lidmi, kteří je podporovali.

Někteří setrvávají v nejasné situaci více než rok, čekání se ještě prodloužilo tím, že Trumpova administrativa slyšení u imigračních soudů za pandemie pozastavila.

Hodiny ve škole dávají dětem možnost, aby dohnaly látku, kterou vynechaly, když společně s rodinami uprchly ze svých rodných zemí, zároveň jim ale poskytují rozptýlení v dlouhých dnech plných nudy.

Během jednoho nedávného pátečního rána vedla Gabriela Fajardová hodinu na Zoomu. Seděla při tom na převráceném kbelíku v chodbě malého bytového domu plného žadatelů o azyl, kteří si našli práci dost placenou na to, aby se mohli odstěhovat z tábora ve městě Matamoros. Přes obrazovku s ní komunikovalo několik dětí z různých zemí Střední Ameriky žijících v mexickém městě Ciudad Juárez u texaské hranice, vzdáleném od Matamorosu přes 1300 kilometrů.

"Pamatuj si, že hello je hola," říkala ve španělštině jednomu ze žáků jménem Jeremy a jasně artikulovala před tabletem položeným na dřevěném stole. "Buenos días je good morning. Musíš tam mluvit anglicky, ve španělštině ti nebude kromě mámy nikdo rozumět," zdůrazňovala 26letá Hondurasanka, která uvázla v Mexiku stejně jako její žáci.

"Tak dobře, anglicky! Musím mluvit anglicky," odpovídal nadšeně chlapec na druhé straně obrazovky, i když stále ve španělštině. Fajardová se hlasitě zasmála a pokračovala v hodině.

Fajardová, učitelka pro první stupeň, uprchla ze své vesnice společně se synem, když dostala výhrůžky kvůli svému bratrovi, který je policista. V Mexiku už strávila rok a čtyři měsíce, zatímco její případ si pomalu klestí cestu americkými soudy. To, že se může věnovat učení, své životní vášni, jí dalo pocit užitečnosti. Navíc ji rozčiluje, když vidí, jak děti zameškávají výuku. "Všimla jsem si dětí, které jsou starší a nic neznají. Dítě se potřebuje od šesti let začít učit číst a počítat," říká učitelka.

Fajardová opustila svoji vlast, aby její syn mohl mít lepší budoucnost. Ale zatím oba čekají v pohraničním městě plném kriminality. Učitelka je vděčná, že může poskytnout vzdělání tolika dalším dětem, jejichž budoucnost je stejně nejasná jako ta jejího syna.

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

Související:

Právě se děje

reklama